Token Nedir? Nasıl Alınır? Token ve Coin Arasındaki Fark Nedir?

Tokenin alınması ve kullanılması kripto para ve varlıkların alınıp kullanılması ile aynı anlama gelmektedir. Token almak bazı durumlarda kripto paraların dışında daha spesifik anlamlara da gelebilmektedir. Token dendiği zaman akla Etherium ve Bitcoin haricindeki diğer sanal paralar gelse de Bitcoin ve Etherium da temelde birer tokendir.

Token Ne Anlama Gelir?

Token anlamı kripto para birimlerinden biri olarak yapılabilmektedir. Bazı tokenler ise bağımsız bir blok zinciri üzerine inşa edilmektedir. Hazırda bulunan blok zincirine entegre olan bu yapılar farklı bir kripto para zincirini kullanarak yapılmaktadır. Tokenlerin birim değeri ve alım satım işlemleri mevcuttur. Blockchain sisteminde yer alan tokenler herhangi bir kripto parayı tanımlamak için kullanılabilmektedir. Curve dao token şeklinde de adlandırılabilen bu ürünler zincirde yer alan ürünlere değer kazandırmayı amaçlamaktadır.

Dijital kullanımlara sahip olan bu varlıklar bazı durumlarda ek bir ürünü tanımlamak amacı ile de kullanılabilmektedir. Transfer edilebilme yeteneklerine sahip olan hizmetlerden bazıları token olarak adlandırılmaktadır.

Token Nerelerde Kullanılır?

Token kullanımı son yıllarda oldukça yaygındır. Token almak ve kullanmak isteyen kişiler kripto para dünyasına detaylı olarak hakim olmalıdır. Token Bitcoin ya da Etherüum gibi özel bir kripto para türü değildir. Bu isim yalnızca kripto para değerlerini ifade etmek için kullanılmaktadır. Dijital mülk şeklinde de geçen token, herhangi bir hizmet ya da ürünün tanıtım sırasında da kullanılmaktadır. Bir ürünün kalitesini artırmak, ürüne değer katmak ve satın alım isteğini artırmak için tokenlerden yararlanılmaktadır. Token, kripto para piyasasında da önemli bir yere sahiptir.

Kripto paraların her birinin blok zincirleri üzerine yapılan tokenler, dikkat çeken dijital varlıkların tanımı sırasında kullanılmaktadır. Token sözleşmesi kripto para değerlerinin hangi işlemler sonucunda arttığını ve hangi amaç ile kullanılabileceğini açık bir şekilde ifade etmektedir.

Token Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Token almak için yapılması gerekenler çeşitli alım ve satım platformlarından haberdar olmalıdır. Bir blok zinciri üzerinden varlığını sürdüren tokenler satın almak için sanal cüzdanlara ihtiyaç duymaktadır. Sanal cüzdanların açılması sırasında şu aşamalardan yararlanılmaktadır:

  • Kişinin kendi bilgilerini girerek bir hesap açması gerekir.
  • Bu hesap içerisine gerçek para birimlerini ifade eden herhangi bir para yatırma işlemi yapılır.
  • Yatırılan bu paranın farklı bir şirket için ya da sanal para almak için kullanımı sağlanır. Bu işlem sırasında istenilen token çeşidi güvenli bir şekilde seçilebilmektedir.

Token Kaç Çeşitten Oluşur?

token kac cesitten olusur

Tokenin türleri herhangi bir hizmet ya da ürünü temsil etmelerine göre farklı şekillerde adlandırılmaktadır:

  • Utility Token: Herhangi bir yatırma aracı olmayan token çeşididir. Bu tür belirli bir hizmete ulaşmak isteyen grupları temsil etmektedir. Eğlence parklarını ziyaret eden ve bu parkların hizmetlerinden detaylı olarak yararlanmak isteyen kişiler için parkın kendine özgü parası kullanılmaktadır. Kullanılan bu para bu token türüne yalnızca bir örnektir.
  • Equity Token: Bir hisse senedi şeklinde ifade edilmektedir. Hisse senedinin birçok kullanıcıya ulaşması ve satışının bu sayede yapılması noktasında equity kullanılmaktadır. Equity ile pek çok kripto para teknolojiye ihtiyaç duymadan yeni girişimlerde kullanılabilir hale gelmektedir.
  • Credit Token: Bu türün en temel amacı girişim ve yatırımları destekleyerek arada bir köprü görevi oluşturmaktır. Kredi verme isteği ile açılan bu türde yatırımcı gruplar girişimcilerin ihtiyaç duydukları paraları borç olarak onlara vermektedir.  Kripto para olan kullanılacak token çeşitlerinde belirli bir standart vardır.

Coin ve Token Benzer Mi?

Tokenle coin arasındaki farklardan en önemlisi coin kriptoloji bilimini kullanmaktır. Bu bilim temel bir şifreleme tekniği ile ortaya çıkmıştır. Token almak konusunda da bu şifreleme tekniğinden yararlanılmaktadır. Blok zincirleri kurularak kazanılan token, coinden daha farklıdır. Coin belirli bir süreçte değerine değer katarak ilerler iken ve dijital para çeşidi olarak kullanılır iken token bir sözleşme ürünü olarak gösterilmektedir. Coin çeşitlerinin her biri adına farklı blok zinciri oluşturmak zorunludur. Token çeşitleri ise farklı projelerde üretilen ve ödeme yöntemi olarak dijital paraların kullanıldığı varlıklardır. Token almak için bir sanal cüzdan açılmalı ve bu cüzdan içerisinde hesap kaydı yapılmalıdır.

Ayrıca Kefil Borcu Ödemezse Ne Olur? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Yorum yapın