Kefil Borcu Ödemezse Ne Olur?

Kefil borcu ödememesi mümkün olan bir durumdur ve bu durumda asıl borçlu ile de iletişimi kaybetmemek gerekir. Haciz gibi işlemler uygulamaya sokulabilir. Kefil borcu ödemediğinde süreç mahkemeye taşınabilir. Alıcı olan kişi hakkını almak için avukat desteği alma hakkına sahiptir.

Kefillik Borcundan Kurtulmak Mümkün Mü?

Kefilin borçtan kurtulması itiraz davası ile mümkün olabilen bir durumdur. Borcun asıl özneden alınması için karşı dava açılmasına izin verilmektedir ancak genellikle borç ödenmediği takdirde tüm masraflar kefilden alınır. Kefil, senede imzasını atarken bu durumu kabul eder ve borçtan sorumlu olduğunu kabul eder. Sorumlu olunan miktar ise borcun tamamıdır.

Kefil Kimdir?

Kefil bir alacak ve borç konusunda, borç alan kişinin yanında olan ve borcun güvencesi olarak bilinen öznedir. Kefil olmak için bazı yerler ek şartlar getirir. Örneğin bir kefilin memur olması, iş sahibi olması, mal varlığının bulunması gibi şartlar olabilir. Kefil olacak kişilerin 18 yaşından büyük olması gerekir. Aynı yaş durumu senet karşılığı borç alacak olan asıl özne için de geçerlidir.

Neden Kefil Olunur?

Kefil olma nedenleri arasında ikili ilişkiler yer almaktadır. Ortaklık, arkadaşlık ya da farklı ilişki ve iş türlerinden dolayı kefil olunabilir. Bir kişi senet karşılığı borç alacağı zaman kefile de ihtiyacı olur. Kefil olmak için de belirli şartlar bulunur ve bu şartları yerine getiren kişiler kefil olabilir. Kefil olma nedenleri arasında güven ve iş gibi sebepler de yer almaktadır. Kefil olan kişiler kendi çıkarları doğrultusunda da bir borç alımında kefil olarak kendilerini konumlandırabilirler.

Kefilin Evine Haciz Gelir Mi?

kefil evine haciz gelir mi

Kefilin evine haciz gelmesi günümüzde sık sık yaşanan bir problemdir. Bir borçluya kefil olunduğu zaman eğer borçlu kişi belirtilen süre içerisinde ödemesini gerçekleştirmez ise birtakım problemler ortaya çıkabilmektedir. Kefilin evine haciz gelmesi de tam bu noktada mümkün olabilmektedir. Borçlu, borcunu ödemediği takdirde kefile ihtarname gönderilecektir. İhtarnameye rağmen kefil de borcu ödemez ise bu durumda kefilin evine haciz gönderilebilir. Kefil olurken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de güven meselesidir. Kişiler mal varlıklarına da dikkat ederek birilerine kefil olmayı kabul etmelidir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ile karşılaşmak olasıdır. Kefil borcu ödemediğinde süreç her iki taraf için de haciz ile sonuçlanabilmektedir.

Kefile Maaş Haczi Gelir Mi?

Kefilin maaşına haciz gelmesi de mümkün olan unsurlar arasında yer almaktadır. Borçlu olan ana özne eğer borcunu ödememiş ise bu durumda borcun kefil olan kişiden tahsil edilmesi gerekir. Kefil olan kişi bunu kabul ederek kefil olmaktadır. Bu neden ile de daha sonra yaşanacak olan problemleri de bilerek bu süreci kabul etmeli ve senet imzalamalıdır. Ödeme eğer kefile kalmış ise bu durumda kefilin itiraz hakkı bulunur ancak yine de kefilin evine ve maaşına haciz gelmesi de çok büyük bir olasılıktır. İhtar sürecinde itiraz yapılması oldukça önemlidir. Asıl borçlu olan kişiden borç miktarının alınması ve kefilin mal kaybı yaşamaması için itiraz hakkını kullanması gerekir.

Kefil Olurken Eş Onayı Gerekir Mi?

Kefil olurken eş rızası alınması gerekir. Eşin onay vermediği durumlarda kefil olacak olan özne kefil olamaz. Kefil olurken eşinden rıza almayan kişilerin kefilliği de geçersiz sayılmaktadır. Süreç mahkemeye taşınır ise de kanunlar eşin rızası olmadığı için kefilliği iptal edecektir. Kefil olurken eş onayının alınması izlenmesi gereken adımlar arasında yer alır. Alınan onayın ya da rızanın da yazılı olması ve kanıtlanabilirliğinin bulunması da oldukça önemlidir. Eşinden habersiz kefil olan kişilerin kefilliği mahkemede düşürülür.

Kefil Olunan Kişi Borcu Ödemezse Ne Yapılır?

Borçlu borcunu ödemediğinde kefilden borç tahsil edilmeye çalışılır. Eğer kefil de borcu ödemiyor ise bu durumda haciz gibi işlemlere başvurulur. Kefilin itiraz hakkı bulunmaktadır ancak yine de alacaklı olan taraf hem asıl borçluya hem de kefile dava açarak alacağını isteyebilir. Kefil borcu ödemediğinde kefaletin geçerli olup olmadığının teyit edilmesi de oldukça önemlidir. Süreç mahkemeye taşındığında tarafların haklarını biliyor olması oldukça değerli bir katkı sunacaktır. Kefil olunan kişi borcunu ödemediği zaman borç kefil olan kişiden alınmak istenecektir.

Ayrıca IBAN numarası nerede yazar? Ayrıntılarını inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın