Bitcoin ile Para Transferi Nasıl Yapılır?

Bitcoin ile para göndermek isteyen kişiler dünyanın bir ucundan başka bir ucuna transfer işlemini gerçekleştirebilmektedir. Bitcoin ile para transferi yapabilmek için için dijital cüzdanlar arasında geçiş yapılmalıdır. Bu işlem yalnızca Bitcoin değil diğer kripto paraları da kapsamaktadır. 

Hem Bitcoin hem de alt coinler ödeme sırasında rahatça kullanılan sanal paralardır. Bu coinler yalnızca ödeme sırasında değil yeni çıkan tokenlerin değerlendirilmesinde de kullanılabilmektedir. Cüzdanda yer alan kripto paralar proje çerçevesinde belirlenen bir adrese gönderilebilmektedir. Kripto para gönderme işlemi yapacak kişiler bu adımı hızlı ve güvenli olarak gerçekleştirmek ister ise USDT kullanabilmektedir. USDT ya da diğer ismi ile Tether, ABD dolarına eşit bir kripto paradır. Bu paranın sanal ortamda tüketiminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur.

Bitcoin ile Para Transferinde Güvenlik

Bitcoinle transfer işleminde güvenlik adımına her işlemde ayrıca dikkat edilmelidir. Her sanal cüzdanın kendine özel bir adresi vardır. Gönderilecek olan cüzdanın adresi kopyalanarak ve adres çubuğuna yapıştırılarak cüzdan adresinin virüsler tarafından değiştirilmesi sağlanmaktadır. Bu durumda cüzdan adresi birkaç kez kontrol edilmelidir. Güvenlik konusunda en çok sıkıntı yaşayan kişiler kripto para dünyasına yeni katılan insanlardır. Zaman içerisinde bu sorun aşılacaktır.

Bitcoin ile Para Transferinde Cüzdan Kullanımı

Bitcoin transferinde cüzdan kullanmak güvenlik açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bitcoin ya da diğer kripto paralar kullandığı teknoloji gereği anonim bir yapıdadır. Bu nedenle yanlış adrese yapılan para transferi durumunda para geri istenememektedir. Bu durum paranın kaybına işaret etmektedir.

Bitcoin ile Para Transferinde Ağ Paylaşımı

Bitcoin transferinde ağın Bitcoin ağı olmasına dikkat etmelisiniz. Bitcoin ile para transferi esnasında transfere aracılık eden ağın önemi büyüktür. Kripto para çerçevesinde pek çok ağ mevcuttur. Bu ağlar arasında Bitcoin ağından Avalanche ağına Etherüum ağından Smart Chain’e kadar pek çok isim mevcuttur. 

Bitcoin gönderimi esnasında mobil cüzdandan transfer sırasında ilgili ağ seçilmeli ve ona uygun bir işlemler yapılmalıdır.

Adım Adım Transfer İşlemi

adim adim transfer islemi

Bitcoin ile para transferinde uygulanacak adımlar aşağıda detaylı olarak anlatılmıştır:

 • İlk aşamada Binance hesap cüzdanına gidilmelidir. Bitcoin göndermek için kişilerin birer sanal hesap cüzdanına sahip olması zorunludur.
 • Ardından cüzdan içerisinden Bitcoin seçeneğine basılmalıdır. Hesap cüzdanına giren bireyler spor sekmesini kullanarak Bitcoin kısmına tıklamalıdır. Spot kısmında onlarca farklı kripto para yer almaktadır. İşlemlerini Bitcoin ile gerçekleştirmek istemeyen kişiler spot kısmından diğer kripto para isimlerine basabilir.
 • Bitcoin seçimini yapan kişiler karşılarında bir ara yüz görecektir. Bu ara yüzde iki adet farklı buton bulunmaktadır. Bu butonlardan yatırma kısmına tıklanmalı ve hesaba para yatırma işlemi yapılmalıdır. Başka bir hesaba yapılmak istenen transfer işlemlerinde çekme kısmı daha yararlı olacaktır. Bu butonlar kullanılarak bir cüzdandan başka bir cüzdana transfer işlemini gerçekleştiren ana sayfaya geçilmektedir.
 • Cüzdanın adresi, gönderilecek paranın miktarı ve kullanılacak ağın ayarlaması yapılmalıdır. Bu maddede son derece dikkatli olunmalıdır. Ekranda görülen her kısma ve yazıya ayrıca dikkat edilmelidir. Ekranın üstünde beliren adres sekmesinden yapılacak olan cüzdan adresi belirlenebilmektedir. Görülen ekranın sağ kısmında bir rehber simgesi bulunmaktadır. Bu simge aracılığı ile QR koduna kolay bir şekilde erişilebilmektedir.
 • Bitcoin para transferinde bulunmanın son adımı onay vermektir. Bitcoin transferi yapmak amacı ile kullanılacak borsanın çekim için müşteri e postasına gönderdiği mail kontrol edilmelidir. Bazı borsalar onay işlemini mail ile değil SMS ile istemektedir. Bu kısımlarda yer alan sekmeye tıklanarak onay işleminin tamamlanması sağlanmalıdır.

Kripto Para Gönderirken Akılda Tutulması Gereken Maddeler

Kripto para transferinde önemli maddeler aşağıda sıralanmıştır:

 • Bitcoin ile para transferi sırasında doğru olan ağ seçilmelidir. Etherium için kullanılacak olan ağ Etherium iken diğer alt coinlerde kullanılacak olan ağ da kendi isimlerinden oluşmaktadır.
 • İşlemin doğrulanması ve onaylanması kripto paranın alıcı hesabında detaylı olarak yer almaktadır. Bilgilerin sisteme gelmesi birkaç dakika içerisinde gerçekleşmektedir.
 • Uygulama üzerinden para transferi yapmak isteyen kişiler herhangi bir konumdan transfer işlemini gerçekleştirebilmektedir. Bunun için kişilerin e posta ve SMS üzerinden gelen onay mesajına yanıt vermesi gerekmektedir. Uygulama açılır, kripto para ve tutar seçilir. Ardından e posta yazılarak gönderim sağlanır.
 • Birine para göndermek hem kolay hem de düşük maliyetlidir.

Ayrıca Bitcoin Kaldıraçlı İşlem Nedir? Nasıl Yapılır? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

“Bitcoin ile Para Transferi Nasıl Yapılır?” üzerine bir yorum
 1. Bitcoin ile para transferi konusunda oldukça bilgili ve deneyimli olduklarınızı gördüm. Ancak, bazı insanlar için güvenlik önlemleri çok karmaşık ve kafa karıştırıcı olabilir. Bu önlemleri basitleştirmek veya daha kolay anlatmak için herhangi bir öneriniz var mı?

  Yanıtla
Yorum yapın