Pump ve Dump Nedir?

Dump ve pump işlemlerinin anlamı özellikle kripto paralara ilgi duyan kesim tarafından merak konusudur. Pump ve dump Türkçe anlamları ile bakıldığında yükselmek ve düşürmek şeklinde tabir edilebilmektedir. Kripto para dünyasında önemli bir yere sahip olan bu iki kelime coine aynı anda birden fazla kişinin yönelmesi gibi bir durumda yapılabilmektedir. Bu işlemleri yapmak için organize olarak alım ve satım işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Kripto paraların (özellikle Bitcoin) değerinin her geçen gün artması insanların bu alana yönelmesini sağlamıştır.

Bu işlemlerin koordineli olarak yapılması son derece önemlidir. Bunun nedeni yüksek miktarda coinin anlık olarak satın alınması gerekmesidir. Grup olarak alınan coinler fiyat artışı gösterirse pump durumu ortaya çıkmaktadır. Fiyatların zirveyi görmesi ile birlikte sonraki evrelerinde kripto para dump olarak isimlendirilmektedir.

Kripto Para Nedir?

Kripto paranın anlamı genel olarak “bir sanal para birimi” şeklinde yapılmaktadır. Tamamen sanal ortamda yer alan paralar gerçek dünyada fiziksel forma sahip değildir. Kriptogrofi ile yeni şifreleme oluşturulmakta ve bu paraların sanal ortamda korunması sağlanmaktadır. Sahtecilik ya da çifte harcama yapmak isteyen kişiler kriptogrofi sayesinde bunu başaramamaktadır. Çifte harcama aynı kripto para ile aynı anda birden fazla işlem yapmaktır.

Kripto Parada Pump ve Dump Nasıl Yapılır?

Pump ve dump işlemlerinin yapılması pek çok insan tarafından mantıklı görülmektedir. Ancak bu durumu uygulamak sanıldığı kadar basit değildir. Pump ve dump gruplarına katılmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Kişiler grup yöneticilerine gruplara katılmak amacı ile belirli bir tutarda ödeme yapmalıdır.
 • Gruplara katılım için en önemli nokta pump ya da dump yapılacak paraların önceden yönetici tarafından belirlenmiş olmasıdır. Bu coinlerin alt fiyatı da yönetici tarafından belirlenir.
 • “Pump zamanı” dendiği zaman tüm üyeler ellerindeki miktardan coin alımı yapmaktadır.
 • Sanal para düşük bir hacme sahip olduğu için üyelerin hareketi sayesinde fiyat yeniden yükselmektedir.
 • Kripto paranın yöneticinin istediği fiyata gelmesi sayesinde yalnızca yöneticinin satış emri gerçekleşmiş olur. Bu durumdan kazançlı çıkan yönetici ve yakınlarıdır.
 • Pump ve dump işlemleri için büyük gruplar gerekmektedir. İşlemlerde daima grup sahibi kazançlı çıkmaktadır. Tecrübesiz kişiler ise genel olarak zarar eder. Bunun nedeni işlemlerin anlık olarak gerçekleştirilmesidir. O ana yetişemeyen tecrübesiz kişiler için mevcut kripto paranın fiyatı çoktan yükselmiş olur.
 • Pump ve dump gruplarının bazıları dolandırıcılık üzerine kurulmuştur. Bu nedenle dikkatli olunması gerekmektedir.

Pump ve Dump Durumlarının Piyasaya Etkisi Nasıldır?

Pump ve dump işlemlerinin piyasa üzerindeki etkisi değeri düşük olan bir kripto paralarda yapay şişirme şeklinde hissedilmektedir. Bu durum pump şeklinde adlandırılmaktadır. Tam tersi durum söz konusu olur ise buna da dump denir. Piyasayı etkilemek için genel olarak şu dump yöntemlerine başvurulmaktadır:

 • Değersiz bir kripto para için insanlara yalan haber yayarak alım satım işlemlerinin hız kazanmasını sağlamak
 • Gerçeği yansıtmayan haberleri insanla sunmak
 • Sosyal medyayı kullanarak insanların fikirlerini değiştirmeye çalışmak

Dump Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

dump sirasinda nelere dikkat edilmelidir

Dump anında dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar vardır:

 • Bu uygulamaların her zaman olumlu sonuçlanmayacağı bilinmelidir.
 • Pump ve dump amacı ile oluşturulan gruplar için ücret talep edilmektedir. Bunun için dikkatli olunmalıdır.
 • Yükseltme ve indirme işlemlerinde grup yöneticileri önemli bir konuma sahiptir. Bu nedenle tecrübesiz yöneticiler ile kazanç sağlamak zorlaşabilmektedir.
 • İşlemler sırasında devamlı kazanç sağlayan yalnızca yöneticilerdir.

Pump ya da Dump Tek Kişi ile Yapılabilir Mi?

Pump ve dump işleminin kaç kişi ile yapılacağı hakkında net bir veri mevcut değildir. Ancak bu işlemin tek kişi tarafından yapılmadığı bilinmektedir. Piyasa manipülatörleri şeklinde isim alan gruplar bir haberleşme ortamı yaratarak aynı anda pump ve dump alımı yapabilmektedir. Bu şekilde değersiz kripto paralara olan ilgi artmıştır. Piyasa hakkında herhangi bir bilgisi olmayan kişiler söylendiği zaman kripto para alarak pump işlemine katkıda bulunabilmektedir. Fiyatın istenen seviyeye gelmesinden sonra her birlikte yapılan satış işleminde ise dump durumu oluşmaktadır. Bu yöntemler sayesinde kripto para piyasasını etkilemeyi amaç edinen kişiler büyük kazançlar elde etmektedir. Piyasadan haberi olmayan ve yalnızca biraz para kazanmak isteyen kişiler ise zarar eder.

Ayrıca Senet Nasıl Doldurulur? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Yorum yapın