Kripto Para Grafikleri Nasıl Okunur?

Kripto paraların grafik yorumu kripto paralar ile ilgili teknik analiz ve alım satım yapan kişilerin ihtiyaç duyduğu bilgileri içermektedir. Kripto para grafikleri işlem kararları verilir iken faydalanılacak bir yöntemdir. Özellikle alım ve satım yapmaya yeni başlayanlar piyasa eğimini görmek için grafik okuma bilgilerinden yararlanmalı ve temel okuma becerilerini iyi bilmelidir. Fiyat grafikleri belirli bir alt yapı desteği ile sunulmaktadır. Bu grafikleri okuyamayan insanlar bu yazıdan yararlanarak grafik yorumlama ile ilgili genel bilgileri öğrenebilir.

Farklı veri sağlayıcılarında da kullanılan bazı temel kavramlar vardır. Bu kavramlar:

 • Açılış ve kapanış yorumları,
 • Mum yorumlaması,
 • Hacim,
 • Kripto para seçimi ve
 • Zaman dilimidir.

Kavramların detayları aşağıda yer almaktadır.

Kripto Para Grafiklerinde Açılış ve Kapanış Yorumları

Sanal para grafiklerinde açılış ve kapanış yorumları bir önceki yükselişe bağlı olarak yapılmaktadır. Bir önceki detaya en yakın konumdaki nokta fiyat artışını işaret etmektedir. Mum yeşil renge sahip ise alt uç açılış fiyatıdır. Açılış fiyatı grafiğin sol üstünde yer almaktadır ve kripto para çiftinin yanında A harfi ile gösterilmektedir.

Kapanış fiyatı ise bir sonraki mumla değerlendirilmektedir. Mumun kırmızı renkte olması ve ucunun kapalı olması kapanış fiyatı anlamına gelmektedir. Kapanış fiyatını işlem çiftinin yanında yer alan K harfi ile kavrayabilirsiniz.

Fiyatın görülebilmesi için tablonun sol ya da sağında bulunan fiyat ölçeğinden yararlanılabilmektedir. Bu ölçekte yer alan fare imleci fiyat görmek istenen muma doğru yakınlaşabilmektedir. İmlecin takip edilmesi kesik çizgiler ile fiyat ölçeğine işaret edecektir.

Kripto Para Grafiklerinde Mum Yorumlanması

Grafiklerde mumların incelenmesi çizgi ve dikdörtgenler aracılığı ile yapılır. Seçimi yapılan mumlar fiyat bilgisini oluşturmaktadır. Kripto para grafikleri tek bir mum ile seçildiğinde belirli bir zaman diliminde farklı veriler elde edilebilmektedir. Bu veriler şu şekildedir:

 • Fiyatın yönü: Dikdörtgen mumun yeşil renk olması fiyatın açılıştan daha yüksek olduğu anlamına gelmektedir. Mumun kırmızı olması fiyatta düşüklüğe işaret etmektedir.
 • Maksimum fiyat: Mum, dörtgenin üst noktasında ise ya da mumun üzerinde bulunan çizgi seçili zaman dilimine ulaştı ise bu durum en yüksek fiyat şeklinde adlandırılmaktadır. Grafiğin sol üstünde bulunan sanal para çifti Y şeklinde gösterilmekte ve maksimum fiyat anlamına gelmektedir.
 • Minimum fiyat: Mumun dörtgen alt noktasını ya da aşağı doğru inen ince çizgiyi göstermesi en düşük fiyattır. Zaman diliminde gösterilen minimum fiyat grafiğin sol üstünde D harfi ile yer almaktadır.
 • Değişimin yüzdelik değeri: Hem açılış hem de kapanış fiyatları arasında kalan değerin yüzdesi değişim yüzdesi olarak adlandırılmaktadır. Değişim oranı genel olarak fiyat verilerinde yazılmaktadır. Kapanış fiyatı olan K’nın yanında yüzdelik dilim ile ilgili detaylar yer almaktadır.

Fare imleci ile takip edilebilen ve grafiğin artma yönünde kesik ilerlediği durumlarda fiyat ölçeğine paralel bir durum gözlenmektedir. Bu durum imlecin bulunduğu noktada yer alan fiyat değerini verir. Dikey olarak meydana gelen çizgiler ise ilgili imlecin zaman dilimini işaret etmektedir.

Canlı verilerin alınması, son mumun takibi ve yatay çizgilerin yeşil ya da kırmızı olması gibi durumlar güncel fiyat değişimlerini iyi analiz etmede yardımcıdır. Kesik çizgilerin yeşil renkte olması açılış fiyatına göre artması anlamına gelir iken kırmızı renkte olması azalması anlamı taşımaktadır.

Kripto Para Grafiklerinde Hacim

kripto para grafiklerinde hacim

Grafiklerde hacimlerin incelenmesi grafik altında kalan mumlar aracılığı ile yapılmaktadır. Bu mumlar zaman diliminde yer alan hacmi ifade etmektedir. Hacim demek sanal paranın alım ve satımları demektir. Hacim mumu yeşil ise işlem hacmi artmış, kırmızı ise işlem hacmi azalmış demektir.

Kripto Paranın Seçilmesi

Kripto para grafiklerinde para ayarlama gelişmiş al sat ekranlarından yapılmaktadır. Seçilen işlem çifti fiyatların değişimini gösterecektir. Farklı işlem çiftine geçiş yapılır ise fiyat grafiği hakkında detaylar ekranda yer alacaktır.

Grafiklerde Zaman Dilimi Ayarlaması

Kripto para grafiklerinde zaman dilimi değişimi grafiğin sol üst kısmından yapılmaktadır. Bu alanda yer alan G harfine basılarak zaman dilimi kolayca değiştirilebilmektedir. Kripto para grafikleri üzerinden zaman dilimini ayarlamak için bir saatlik, bir haftalık ya da bir yıllık gibi ibarelerden yararlanılabilmektedir. Zaman diliminin bir saatlik seçilmesi mumum bir saatlik dilimi içerisinde yer alan açılış, kapanış ve maksimum, minimum gibi ifadeleri göstermektedir.

Ayrıca AirDrop Nedir, Nasıl Kullanılır? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

“Kripto Para Grafikleri Nasıl Okunur?” üzerine bir yorum
 1. Makalede Grafiklerde Zaman Dilimi Ayarlaması hakkında detaylı bilgi verilmiş. Ancak farklı zaman dilimlerinde yapılan yorumların nasıl bir etkisi olduğunu merak ediyorum. Genel olarak en çok tercih edilen zaman dilimi hangisidir?

  Yanıtla
Yorum yapın