Bitcoin Kaldıraçlı İşlem Nedir? Nasıl Yapılır?

Bitcoin kaldıraçlı işlemin tanımı bu kripto paranın daha hızlı kazandırması şeklinde yapılabilmektedir. Bitcoin kaldıraçlı işlem sayesinde insanlar daha çok getiri elde edebilmektedir. Mayıs ve haziran aylarında yaşanılan büyük düşüşler zaman içerisinde düzelmiş ve Bitcoin’in yeniden kazandırmasına olanak sağlamıştır. Bitcoin’ yatırım yapmayı düşünen kişilerin belirli koşulları dikkate alarak kaldıraçlı sistemden yararlanması önerilmektedir. Bu işlemler çok yüksek kazancı çok kısa sürede kazandırmasının verdiği avantajlar ile yüksek risk de içermektedir. Yüksek risklerin farkında kişilerin kaldıraçlı sistemi kullanması daha uygundur.

Kaldıraç Nedir?

Kaldıracın tanımı insanlar tarafından şu şekilde yapılmaktadır: Hızlı bir şekilde kripto para kazandıran yöntem. Ancak durum bundan ibaret değildir. Bu sistem kripto para kazandırmasının yanında fazla sayıda riske de sahiptir. Kaldıraç sistemini her ne kadar sosyal medya yanlış tanıtsa da durumun buz dağı arkası da mevcuttur.

Kaldıraç sistemi ile ilgili gerçeklerde kazanç oranının normal işlemlere göre arttığı doğrudur. Kaldıraçlardaki kazanç oranı farklı borsalarda değişiklik göstermektedir.

Bitcoin Kaldıraçlı İşlem Long Ne Anlama Gelir?

Bitcoin kaldıraçlı işlemlerde long pozisyonları yalnızca bazı borsalarda yer almaktadır. Long durumu yalnızca bitcoin piyasasında yer almamaktadır. Aynı zamanda altın, gümüş ve hisse senedi gibi yatırım araçlarının alımında da long kavramı söz konusudur.

Long işlemine bir örnek verilir ise; Yapılan analizlerin sonucunda Bitcoin almaya karar veren biri long pozisyon açmaya karar verir. Long pozisyonda Bitcoin fiyatı 10 bin USD ise emir verildiği zaman 10 bin dolar Bitcoin’e geçilebilmektedir.

Ardından Bitcoin arttığı zaman satılmaya karar verilir ise alınan fiyat ve satılan fiyatı arasındaki fark kazanç olarak piyasaya geçecektir. Yatırım aracının yükseleceğine yönelik pozisyonun kapatılması sizin lehinize olacaktır. Eğer long pozisyonu alırsanız ve bu pozisyon düşer ise sizlerin aleyhinize bir durum ortaya çıkacaktır.

Bitcoin Kaldıraçlı İşlem Shortlamak Nedir?

Bitcoin kaldıraçlı işlemlerde short yapmak da long durumuna benzer olarak yalnızca kripto paraya özgü değildir.  Bitcoin kaldıraçlı işlem içerisinde yapılabilen short, hisse senedi ya da altında farklı işlemlere neden olabilmektedir. 

Short işlemlere örnek olarak şu adımlar verilebilmektedir:

 • Bitcoin üzerinden örnek verilir ise 10 bin dolarlık Bitcoin alınmış olsun.
 • 10 bin dolar üzerinden 1 Bitcoinlik short işlem açılmaya karar verilsin.
 • Emir verildiği zaman Bitcoinin satış işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Satış işlemi short pozisyonunda genel olarak Bitcoin’in düşmeye başlaması üzerine verilir.
 • Kazanılan para ile yeniden hesap açılıp yeni bir işlem yapılabilmektedir.

Bitcoin Kaldıraçlı İşlemler Hakkında Neler Bilinmelidir?

bitcoin kaldiracli islemler hakkinda neler bilinmelidir

Bitcoin kaldıraçlı işlemlerde bilgiler şu şekilde ifade edilebilmektedir:

 • Kaldıraçlı sistemlerin gelir getirisi genel olarak yüksektir. Ancak herhangi bir düşüş durumunda yüksek miktarda götürüsü olmaktadır. Bu nedenle kaldıraç konusunda bilgisi olmayan kişilerin bu işe girmemesi önerilmektedir.
 • Kaldıraç işlemine girmeden gerekli analizlerin yapılması gerekmektedir.
 • Kaldıraçlı işlemlerde yalnızca yükselme için işlem yapılmak zorunda değildir. Kaldıraçlı işlemler long ve short olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Long artırma temelli iken short düşüşlerden de kazanç sağlayabilmektedir.
 • Short işlemlerde Bitcoin ve buna benzer kripto paraların düşeceğine dair yapılan tahminler değerlendirilmektedir.
 • Fon ücreti kaldıraçlı sistemlerde dikkat edilmesi gereken bir durumdur. İngilizce karşılığı Funding Fee olan bu ücreti traderların ödemesi gerekmektedir. Trader, kaldıraç sistemini açan kişiye verilen addır.
 • Kişilerin long pozisyonu açması durumunda marketin tamamı da long pozisyonu açtı ise fon ücreti long açanlara kalmaktadır.
 • Fonlama piyasasının genel durumuna göre değişen farklı durumlar mevcuttur. Bu durumların takip edilmesi ve iyi analiz edilmesi büyük oranda kazançlı çıkmanızı sağlayacaktır.

Bitcoin Kaldıraçlı İşlemlere Örnek

Kaldıraçlı işlemlerde örnek vermek için aşağıdaki yazı hazırlanmıştır:

 • Bitcoin kaldıraçlı işlem içerisinde ilk adım 100 dolarlık para olmasıdır. Bu tutar yalnızca örnektir.
 • 100 doların tamamı ile hesap açılmak istenir.
 • Bu durumda kaldıracın belirlenmesi gerekmektedir. Kaldıracın ne kadarı ile işlem yapılacağı detaylı olarak düşünülmektedir. Kaldıraç değerinin 10 mu 5 mi yoksa 3 mü olacağına kişi karar verir.
 • Kaldıracın 10x olması durumunda Bitcoin yükselecek ve 1000 dolar olacaktır. Bitcoinin %10 yükselmesi kazancınızın %100 olmasına neden olacaktır.
 • Kaldıraç değeri ile Bitcoin’in fiyat yükselmesi arasındaki oran sizlerin kazancınızı belirleyecektir.

Ayrıca Düşük Sermayeyle Kurulabilecek İş Fikirleri Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Yorum yapın