Düşük Sermayeyle Kurulabilecek İş Fikirleri

Düşük sermaye ile iş kurmak isteyen kişilerin yapmaları gereken ilk adım hangi alanda çalışmak istediklerine karar vermeleridir. Düşük sermayeyle iş kuracaklar ellerinde bulunan parayı da kaybetmemek için planlı bir şekilde çalışmalıdır. Yapılacak olan işlerin dikkatli ve titiz bir araştırma ile yürütülmesi son derece önemlidir. Düşük sermaye ile yapılabilecek bazı işler bu yazı içerisinde yer almaktadır. Yazıdaki başlıklardan da yararlanarak sermayenin en iyi ne şekilde kullanılabileceği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bazı işlerde sermaye eğitim almaya harcanabilir iken bazı işlerde ise hammadde için sermaye gerekmektedir.

Düşük Sermayeyle Çay Ocağı Açmak

Düşük bütçe ile kahve açmak Türkiye içerisinde sık tercih edilen bir meslektir. Bunun nedeni Türklerin çaya olan ilgisidir. İnsanların devamlı olarak gittikleri bir yer açılarak kahve ve çayın satışı gerçekleştirilebilmektedir. Bütçesi çok az olan kişiler çok küçük bir yer açarak bu amaçlarına ulaşabilir iken bütçesi biraz daha fazla olan kişiler daha geniş bir çay ocağı açabilmektedir. Çay ocağı açacak kişilerin dikkat etmesi gereken detaylar şu şekildedir:

  • Lokasyona doğru karar verilmelidir.
  • Çay ocağı açılır iken bu işi iyi bilen birinden yararlanılabilir.
  • Çay ocağında yalnızca siyah çay değil daha farklı çeşitlerden yararlanılarak müşteri kitlesi artırılabilir.
  • Kahve içerisinde tost ya da sandviç tarzı da yapılarak kar oranı artırılabilir.

Düşük Sermayeyle Emlak Ofisi Açmak

Düşük bütçe ile ofis açmak isteyen kişilerin ilk olarak bu işi yapıp yapamayacağına karar vermesi gerekmektedir. Emlak işi daire alımı ve satımı konusunda uzman olmayı gerektirmektedir. Düşük sermaye ile başlanabilen bu işin içerisinde müşteri ile olan iletişimin ve ikna kabiliyetinin yüksek olması gerekmektedir. Bu istekler bir kurs ile karşılanabilmektedir. Ayrıca üniversitelerde Emlak Danışmanlığı adı altında bir ön lisans bölümü de mevcuttur.

Emlak ofisi açmak isteyen kişiler ilk etapta 30 m² boyutlarında bir alan tercih edebilir. Ardından ev alıp satma sonrasında edilen kazanç ile ofis daha da büyütülebilmektedir. Emlak ofisleri yalnızca ev alıp satmak zorunda değildir. Apartman yönetimi gibi konular da emlak ofisleri tarafından yürütülebilmektedir. Emlakçıların bu işi profesyonel olarak yapabilmesi için eğitim almaları gerekmektedir.

Düşük Sermayeyle Fotoğrafçılık Yapmak

dusuk sermayeyle fotografcilik yapmak

Düşük bütçe kullanarak fotoğraf çekmek özellikle bu alana ilgisi olan kişilerin yapabilecekleri bir iştir. Düşük sermayeyle iş dendiği zaman akla gelen fotoğrafçılık, gerekli donanıma sahip bir fotoğraf makinesi ile yapılabilmektedir. Bu alanda ilerlemek isteyen kişilerin eksik kaldıkları bilgiler için halk eğitim kursları düzenlenmektedir. Ücretsiz olarak düzenlenen bu kurslar sayesinde kişiler fotoğraf çekmek için gerekli olan bilgileri kısa vadede edinebilmektedir. Kurslar sayesinde gelişerek fotoğraf makinesi alan kişiler dış çekimler gerçekleştirerek belirli bir miktar kazanabilmektedir. Düğünlerde yapılan çekimler için daha fazla para kazanmak mümkündür.

Düşük Sermayeyle Web Sitesi Kurmak

Düşük bütçe ile site açmak isteyen kişilerin ilk olarak kendilerini site kurma alanında geliştirmesi önerilmektedir. Belirli bir alanda bilgisi olan ve bunu kalıcı hale getirmek isteyen kişiler konu ile ilgili bir site kurarak insanlara yayın yapabilmektedir. Web sitesi kurarak uzmanlığını duyurmak isteyen kişiler web tasarım firmalarına ya da profesyonel sitelere de danışabilmektedir. Ayrıca kişiler Google Adense gibi alanlardan da yardım alarak kazanç elde edebilmektedir.

Evde Yemek Yapmak

Az bütçe kullanarak yemek yapıp satmak isteyen kişiler ilk olarak ihtiyaç duyabilecekleri mutfak malzemesi ve teknolojik aletleri karşılamalıdır. Ardından yapılacak olan yemeklerin nereye satılabileceği ile ilgili detaylı bir araştırma yapılmalıdır. Müşteriler bazı durumlarda evleri için yemek sipariş edebilmektedir. Bazı durumlarda ise şirket çalışanları ev yemekleri talep edebilmektedir. Uygun pozisyon bulunduğunda gelen taleplere uygun olarak yemek hazırlanmalı ve uygun koşullarda teslimatı sağlanmalıdır.

Drone Pilotluğu

Drone kullanarak para kazanmak isteyen kişilerin kameralı bir drone sahibi olması gerekmektedir. Düşük sermayeyle iş fırsatları arasında yer alan drone pilotluğu kaliteli dış çekimler yapmak için oldukça uygundur. Düğün fotoğraflarında ya da gezi kulüpleri için çekilen görüntülerde drone kalitesinden yararlanılmaktadır. Bazı durumlarda film ve belgesel çekimi için de dronelar tercih edilmektedir. İlk etapta düşük kalite çekimler ile başlansa bile zaman içerisinde gelişim yapılabilecektir.

Ayrıca Dropshipping Nedir? Nasıl Yapılır? 2022 Kapsamlı Rehber Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Yorum yapın