Bankanız Provizyon Vermedi Ne Demek?

Bankadan provizyon alınamaması, kart ya da hesap sahiplerinin banka üzerinden herhangi bir işlem yapmaya çalışırlarken bankanın işleme onay vermemesi anlamına gelir. Bankadan provizyon alamayan kişiler, alışveriş esnasında kartlarından paranın çekilmemesi dolayısıyla da ödeme yapamazlar.

Kartınız Provizyona Kapatılmıştır Ne Demek?

Kartın provizyona kapatılması, banka müşterilerinin kartlarını alışveriş esnasında kullanamaması manasına gelir. Ayrıca, alışverişin yanında kartları her türlü işleme kapatılmış olan kart sahipleri, kartları banka ya da kredi kartı olsun ATM’lerden para da çekemezler.

Provizyon Ne Demek?

Provizyon kelimesi, anlam olarak bir çekin ya da farklı bir belgenin bankada para olarak karşılık bulması anlamına gelir. Kredi kartları, dönemsel olarak alınmış çekler ve diğer belgeler, provizyon adımından sonra kullanıcılara nakit olarak döner.

Kartınız Geçici Olarak Provizyona Kapatılmıştır Ne Demek?

Geçici olarak provizyon işleminin kısıtlanması, banka ya da kredi kartlarının bir süre işlem yapmaya imkan vermeyecek olması anlamına gelir. Bu uyarı ya da mesajı alan kişiler, hesaplarına bağlı olan kartlarının niçin kısıtlandığını müşteri hizmetleri üzerinden öğrenebilirler.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Telefonu Kaçtır?

Ziraat Bankası müşteri temsilcisi iletişimi, 444 00 00 ya da 0850 220 00 00 telefon numaraları üzerinden kurulabilir. Her iki telefon numarası da, Ziraat Bankası müşterilerine 7 gün 24 saat boyunca aktif olarak hizmet verirler.

Banka Provizyon Ne Demektir?

Bana provizyonu, bankaların kartları aracılığı ile yapılan işlemlerin onaylanabilmesi ve paranın kişilerin hesaplarından hizmet aldıkları tarafa geçerken kontrol edildiği süredir. Kısaca ön onay süreci olarak da adlandırılır. Bir yere ödeme yapıldığı esnada, ödeme işlemi tamamlanmadan kart ve hesap bakiyeleri kontrol edilir. Eğer çekilmek istenen kadar bakiye mevcutsa, provizyon süresi kısa sürer ve işlem hemen onaylanarak tamamlanır. Ancak farklı sebeplerden dolayı provizyon işleminin tamamlanmaması, işlemin reddine neden olabilir.

Neden Bankadan Provizyon Alınamaz?

Bankadan onay alınamama sebepleri, genel olarak şöyle sıralanmıştır:

  • Kart bilgilerinde ya da kart şifresinin girilmesinde herhangi bir hata olması, banka tarafından provizyon alınamamasına neden olabilir. Özellikle online olarak yapılan alışverişlerse, kart numarasının bir hanesinin yanlış girilmesi, son kullanım tarihi ve diğer bilgilerde olabilecek bir hata dolayısıyla banka tarafından onay verilmez.
  • Mail Order kullanımı aktif olan hesapların banka provizyonları güvenlik amacı ile verilmeyebilir. Bu durum ile her kullanımda karşılaşılmayabilir. Ancak karşılaşılan durumlarda mail order kullanımının kapatılması gerekebilir.
  • İlgili kart, özellikle yapılacak online işlemlere kapalı olabilir. 3 deneme ve fazlasında banka tarafından provizyon alınamaması durumunda kişilerin bu durumlarını kontrol etmeleri gerektiği söylenmiştir. Mobil bankacılık üzerinden kapatılamayan ya da açılamayan kart işlemleri, bankanın müşteri hizmetleri aranarak gerçekleştirilebilirler.
  • Kullanılmak istenen kart, eğer yurt dışındaki bir bankaya aitse ve kullanımı henüz Türkiye için açılmamışsa, banka yapılmak istenen hiçbir işlem için onay vermez. Aynı şekilde, Türkiye’de kullanımı aktif olan bankaların yurt dışında kullanılabilmesi için yurt dışı kullanım özelliğinin aktive edilmesi gereklidir.

Kredi Kartı Provizyonu Nasıl Alınır?

kredi karti provizyonu nasil alinir

Kredi kartı işlem provizyonunun alınması için kart sahibinin herhangi bir şey yapmasına gerek yoktur. Kredi kartı ile yapılan işlemlerin tümü, otomatik olarak sanal ortamda ve banka tarafından gerçekleştirilir. Kişilerin yalnızca kartları ile yaptıkları işlemleri onaylamaları gereklidir.

Kredi Kartı Ödemeleri Neden Provizyonda Bekler?

Kredi kartı ödemelerinin provizyonda bekleme sebepleri, bankalar tarafından şöyle sıralanmıştır:

  • Kredi kartlarından yapılan işlemlerin ön onayları alındıktan sonra ekstreye yansımasının ayrıca bekletilmemesi
  • Kredi kartı kullanıcılarının güvenliğini korumak
  • Banka tarafından onay alınma süreci

Kredi Kartı İşlemleri Provizyonda Ne Kadar Bekler?

Kredi kartı üzerinden yapılmış işlemlerin provizyon süreleri, en fazla 1 gündür. Sistem yoğunluğuna ve değişikliğine göre, bu süre en fazla 36 saat sürer. Uzun sürmesi kadar 24 saatten daha az bir süre içinde de yapılan işlemler karta yansıyabilir.

Bekleyen Provizyon Limitten Düşer Mi?

Provizyondaki işlemlerin limitten düşmesi, işlemin yapıldığı anda gerçekleşir. Her ne kadar provizyon bir ön onay işlemi olarak bilinse de, harcama işleminin gerçekleştirilmesinden sonra kalan bakiye kişilere kullanım olarak yeniden sunulmaz. Kullanımından sonra bakiyenin düşmesi, kişilerin kalan bakiyelerini net bir şekilde öğrenmeleri de sağlar.

Sitemizden Kefil Borcu Ödemezse Ne Olur? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın