Hata Kodu 57 Nedir, Nasıl Çözülür?

Kod 57 hatası pos cihazı ile işlem yaparken ortaya çıkan bir problemdir. Pos cihazında kredi kartı ve banka kartı ile yapılan işlemlerde birtakım problemler oluşabilmektedir. Kart ve / veya banka bazlı bir problem olan bu durumu ise kodlar ile özetleme yöntemi kullanılır. Hata kodu 57’de bu kodlar arasında yer alan ve kredi kartı ile pos cihazında işlem yaparken ortaya çıkan bir bildirimdir. Hata kodu 57 ile karşılaşıldığı zaman bu kartın limiti ile ilgili bir problem olduğunu söylemektedir.

Hata kodu 57, işlem tipine izin verilmediğini gösteren bir hata kodudur. Kartın yetkisi, limiti ve bankaya bağlı diğer nedenlerden dolayı 57 numaralı hata kodu ortaya çıkabilir. Bu problemi çözmek için ise izlenen bazı adımlar bulunmaktadır. Her bankanın çözüm önerisi farklı olabileceği gibi ortak payda da buluşarak benzer çözüm yöntemlerini kullanan bankalar da bulunmaktadır.

Hata Kodu 57 Nasıl Çözülür?

57 kodlu hatayı çözmek için bankaların müşteri hizmetlerine ulaşılması gerekmektedir. Her bankanın müşteri hizmetleri telefon numarası farklıdır. Bu neden ile işlem esnasında hata kodu ile karşılaşılan kartın ait olduğu banka ile iletişime geçilmelidir. Müşteri hizmetlerine bağlanıldığı zaman hangi kod ile karşılaşıldığının belirtilmesi ve ardından çözüm sürecinin başlatılması gerekir. Türkiye’de en çok kullanılan bazı bankaların müşteri hizmetleri numaraları şu şekildedir:

 • Ziraat Bankası: 0 850 220 00 00 ya da 444 00 00
 • Halk Bankası: 0 850 222 04 00
 • Vakıflar Bankası: 0 850 222 07 24
 • Yapı ve Krediler Bankası: 0 850 222 04 44
 • QNB Finansbank: 0 850 222 09 00
 • Türkiye İş Bankası: 0 850 724 07 24
 • Garanti BBVA: 444 03 33

Hata Kodu 57’yi Kim Çözer?

hata kodu 57yi kim cozer

Hata kodu 57 müşteri temsilcisi tarafından çözülen bir problemdir. Bu problemi çözmek için müşteri iletişim merkezine bağlanması ve hata kodunun iletilmesi gerekir. Hata kodu iletildikten sonra müşteri temsilcisi tarafından çözüm süreci başlatılacaktır. Hatanın ana nedeni de bulunarak sorunun tekrarlanmaması için yapılması gerekenler müşteriye aktarılmaktadır. Bu sorun ile karşılaşan kişilerin ilgili bankanın müşteri hizmetlerine ulaşması gerekir. Hata kodları ile görevlendirilen birim bankaların müşteri iletişim merkezleridir. Mobil bankacılık, internet bankacılığı ve ATM’ler üzerinden hata kodlarına yönelik işlem yapılmamaktadır. Bankaya gidildiği zaman da müşteri iletişim merkezi ile iletişime geçilmesi gerektiği belirtilmektedir.

Kart Bloke Edildiğinde Başka Kod ile Hata Verir Mi?

Kredi kartı bloke hata kodu 57’den farklıdır. 57 numaralı hata kodu sadece kartın genel işlem yetkisi ile ilgili bir hatadır. Kredi kartı bloke edildiği zaman ortaya çıkan hata kodu ise 5’tir. 005 numaralı hata kodu olarak da karşılaşılması mümkündür. Kredi kartı ya da banka kartının bloke sebepli hata vermesi durumunda banka ile iletişime geçilmesi gerekir. Hata kodu 57’de olduğu gibi 5 numaralı hata kodu için de müşteri iletişim merkezi aranmalıdır.

İşlem Tipine İzin Yok Ne Anlama Gelir?

İşlem tipine izin yok hatası 57 numaralı kod ile belirtilmiştir. Kredi kartı ile yapılan işlem türünün, kart tarafından onaylanmadığını gösterir. Bu durumda ya kart ayarlarının değiştirilmesi ya da farklı bir yöntemin kullanılması gerekir. Bu hata, kartın kısıtlı bir kullanım yetkisinin olduğunu söyler. Özellikle sanal pos ile yapılan ödemelerde 57 numaralı hata ile karşılaşılması mümkündür. Bu durumda kartın sanal ödemeler için de kullanıma açılması gerekir.

Kart Sahibi Bu Ödemeyi Yapamaz Hatasının Anlamı Nedir?

Kart sahibine yönelik hata kodu da 57 ile sınırlandırılmıştır. Kart ödemesi yapılmadığı takdirde bu kartın sınırlandırıldığı ve işleme izin verilmediği anlamına gelir. Kart sahibinin işlem yapmak için borçlarını kapatması ve kartın kullanımını açtırması gerekmektedir. Özellikle borcu olan kart sahipleri bu hata ile karşılaşır.

Pos Cihazları Hata Kodları Nelerdir?

Pos cihazı hata kodlarından en sık karşılaşılanlar şu şekildedir:

 • 057: işlem tipine izin yok
 • 058: işlem tipine terminalden izin yok
 • 091: bankanın aranması gerekli
 • 092: geçersiz kart
 • 096: sistem bazlı problem
 • 043: çalıntı kart
 • 041: kayıp kart

Çalıntı, kayıp, hatalı şifre, sahtekarlık ve vade sonu uyarıları verildiği zaman karta el koyulması gerekir. Hata kodu 57’de karta el koyulması gerekmez.

Ayrıca Kambiyo Senedi Nedir, Kambiyo Senetleri Özellikleri bilgilerine bakabilirsiniz.

Yorum yapın