IBAN Sorgulama Nasıl Yapılır? 7 Banka ve IBAN Kodları

IBAN sorgulama, bankaların internet şubeleri ve mobil uygulamaları üzerinden yapılabilir. Bunun yanı sıra bankanızın çağrı merkezinden ya da fiziksel şubesinden de bu bilgiye erişebilirsiniz. IBAN sorgulama birçok açıdan önemli bir işlemdir.

Para yatırma, gönderme gibi işlemler IBAN üzerinden yapılır. Aynı zamanda sizden bazı kamu ödemeleri için IBAN numarası istenebilir. IBAN sorgulama bilgisini bir yere not etmenizde ve saklamanızda fayda vardır.

Sadece kendinize ait IBAN bilgisini öğrenebilirsiniz. Başkasına ait IBAN bilgisini öğrenmek için o kişiyle iletişime geçmelisiniz. Hesap numarasını bilmeniz halinde kişilere ait IBAN bilgilerine de erişebilirsiniz. Para gönderme işlemleri sırasında hatalı IBAN girmeniz halinde bazı sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bu nedenle doğru bilgiyi girdiğinizden emin olmalısınız.

IBAN’ın Türkçe anlamı uluslararası banka hesap numarası olarak ifade edilebilir. Türkiye, IBAN ile 2005 yılında tanışsa da yasal zorunluluk olarak bu numaranın kullanılması, 2010 yılında gerçekleşmiştir.

iban sorgulama nasil yapilir

IBAN Sorgulama Nasıl Yapılır? Banka IBAN’ları 

IBAN Nedir?

IBAN, bir standart olarak tanımlanabilir. Bu standarttın geliştirilmesi, Avrupa Bankacılık Standartları Komitesi tarafından gerçekleştirilmiştir. Herkesin kendine özel bir numarası vardır. Bu numara farklı ülkelerde farklı sayıda karakterden oluşur. Toplam karakter sayısı 34’e kadar çıkabilir.

IBAN numarasında ilk iki hanede bulunan karakterler, numaranın hangi ülkeye ait olduğunu gösterir. Üçüncü ve dördüncü karakterler ise kontrol numarası olarak bulunur. Diğer rakamlar ise müşteri hesap numarası, şube kodu gibi detaylardan oluşabilir. Her ülkede bu durum farklılık gösterir.

Türkiye’de IBAN numaraları TR ile başlar. Ardından farklı rakamlarla devam eder. 5 ve 9. Sıra arasında kalan rakamlar bankaya ait koddur. Son kısımda ise müşterinin hesap numarası yer alır.  IBAN, Türkiye’de ciddi anlamda ticaretin gelişmesine katkı sunar. Para transferlerinin daha kolay ve hızlı yapılmasını sağlar.

IBAN Kullanımı Zorunlu mudur?

IBAN kullanım zorunluluğu, 2010 yılından bu yana vardır. Türk lirası ve yabancı para olduğu fark etmeksizin tüm para gönderimlerinde IBAN kullanımı zorunludur. Bu nedenle bankalara alıcı IBAN’ını vererek işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz.

FARKLI BANKALARDAN IBAN NASIL SORGULANIR?

Farklı bankalardan IBAN sorgulama işlemi yapmak için internet bankacılığını ve mobil bankacılığı kullanabilirsiniz. Tüm bankaların internet ve mobil şubesi vardır. Bu sayede işlemlerinizi online kanalları kullanarak yapabilirsiniz.

IBAN sorgulama için hangi banka olursa olsun internet bankacılığı şifresi almalısınız. Çoğu zaman girişlerde şifrenizle beraber kimlik numarası yeterli olur. Bazı bankalardan müşteri numaranızla giriş yapmanız da mümkündür.

İnternet bankacılığı şifre işlemlerini bankanızın internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra mobil bankacılıktan da başvuru yapma şansınız vardır. Şifre alabilmek için kart ve kimlik bilgilerinizi girmeniz gerekir. Bazı bankalar kart şifrenizi de sorar. Öte yandan iletişim numaranız da önemlidir. İletişim numaranız üzerinden size tek kullanımlık şifre ya da doğrulama kodu gönderilir.

Tüm bankaların internet sitelerinde IBAN sorgulama sayfaları vardır. Bu sayfalarda hesabınıza ilişkin bilgileri girerek sorgulama yapabilir ve IBAN numaranızı kolayca öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası IBAN Sorgulama

Ziraat Bankası IBAN sorgulama için ziraatbank.com.tr adresine giriş yapmalısınız. Buradan “İnternet Şubesi” ardından “Bireysel” seçeneğine tıklamalısınız. Ardından izlemeniz gereken adımlar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • T.C. kimlik numaranızı ya da müşteri numaranızı girmelisiniz.
  • Şifrenizi girmelisiniz.
  • Devam tuşuna basmalısınız.
  • Açılan ekranda IBAN bilgileriniz yer alır.

Ziraat Bankası İnternet Şubesi üzerinden para gönderimi yapmak istediğinizde karşınızdaki kişi IBAN numaranızı görür. Bu sayede kendisi de size para transferi gerçekleştirebilir. Ziraat Bankası mobil şube üzerinden de aynı işlemleri yapabilirsiniz. Mobil şubenin ana ekranında da IBAN bilginizi görme şansınız vardır. Ziraat Bankası IBAN sorgulama için https://www.ziraatbank.com.tr/tr/hesaplama-araclari/iban-hesaplama adresine girmelisiniz

ziraat bankasi iban sorgulama

Yukarıdaki ekrandan müşteri no, şube ve ek no gibi bilgileri doldurarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Halk Bankası IBAN Sorgulama

Halk Bankası IBAN sorgulama için halkbank.com.tr adresine girmeniz gerekir. Bu adresten “İnternet Şubesi” ve “Bireysel” seçeneğine giriş yapmalısınız. Kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Halk Bankası internet şubesine girdiğinizde  IBAN ana ekranda yer almaz. Hesap, vadesiz ve ardından detay kısmına girdiğinizde IBAN bilginizi görüntüleyebilirsiniz.

halk bankasi hesap

Yukarıda görüldüğü gibi “Hesap” kısmı sol üstte yer alır. Bu kısma tıkladığınızda açılan listeden “Vadesiz” seçeneğini tercih etmelisiniz.

halk bankasi iban sorgulama

Vadesiz seçeneğini tercih ettikten sonra hesap bilgilerinin altında bulunan “Detay” seçeneğine tıklamalısınız.

halk bankasi iban

Detay kısmına tıkladıktan sonra IBAN bilginiz ekranda görünür. Bu sayede gerekli işlemler için bu bilgiyi kullanabilirsiniz. IBAN sorgulama işlemini Halkbank’ın mobil uygulamasını cihazınıza indirerek de yapabilirsiniz.

https://www.halkbank.com.tr/tr/bireysel/mevduat/bilgilendirme/IBAN-Kontrol.html adresinden hesap bilgilerinizle sorgulama yapabilirsiniz.

halkbank iban sorgulama

Yukarıdaki ekrandan şube seçimini yaptıktan ve hesap numaranızı girdikten sonra “IBAN HESAPLA” seçeneğine tıklayarak sorgulama yapabilirsiniz. Halkbank IBAN bilgilerinize 0 850 222 0 400 telefon numarasını arayarak da ulaşabilirsiniz.

Garanti Bankası IBAN Sorgulama

Garanti Bankası IBAN sorgulama işlemini yapmak için girmeniz gereken adres garantibbva.com.tr’dir. Bu adrese girerek “Giriş Yap” seçeneğine tıklamalısınız. Gelen ekranda şifrenizi ve kimlik numaranızı paylaşmanız gerekir. Ana sayfadan “Hesap ve Kart” ardından

“Hesaplar” seçeneğine tıklamalısınız. Burada IBAN numarasını öğrenmek istediğiniz hesabın üzerine tıkladığınızda IBAN numaranızı görebilirsiniz. Garanti Bankası IBAN sorgulama işlemini mobil şube üzerinden gerçekleştirme şansınız vardır.

garanti bankasi iban sorgulama

https://www.garantibbva.com.tr/mevduat/iban-sorgulama#iban-nedir adresine girerek yukarıdaki ekrandan IBAN bilgisine ulaşabilirsiniz.

QNB Finansbank IBAN Sorgulama

QNB Finansbank IBAN sorgulama işlemleri için mobil şube ya da internet şubesi üzerinden giriş işlemlerini yapmalısınız. Ardından Hesaplarım seçeneğinden hesabınızın üzerine tıklayarak IBAN numarasını öğrenebilirsiniz.

https://www.qnbfinansbank.com/yasal/iban-sorgulama adresine girerek IBAN bilgisi edinebilirsiniz.

finansbank iban sorgulama

Yukarıdaki ekrandan IBAN hesaplama yapabilirsiniz. IBAN hesaplama ekranında size hesap tipi, şube kodu ve hesap numarası sorulur.

Yapı Kredi Bankası IBAN Sorgulama

Yapı Kredi Bankası IBAN sorgulama aracı olan bir kuruluştur. https://www.yapikredi.com.tr/bireysel-bankacilik/hesaplama-araclari/iban-sorgulama adresine girerek sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu adrese girdiğinizde karşınıza aşağıdaki ekran çıkar.

yapi kredi bankasi iban sorgulama

Yapı Kredi için IBAN sorgulama işlemini yukarıdaki ekrandan yapabilirsiniz. Bu ekranda sizden hesap numaranızı verilen boşluğa girmeniz istenir. Bu sayede hesap numaranız üzerinden IBAN görüntüleme yapabilirsiniz.

Yapı Kredi İnternet ya da mobil şube üzerinden de sorgulama yapma olanağınız vardır. Kimlik numaranız ve şifrenizle sisteme giriş yaparak sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz.

Akbank IBAN Sorgulama

Akbank IBAN sorgulama işlemini https://www.akbank.com/tr-tr/hizmetler/Sayfalar/iban-sorgulama.aspx adresinden yapabilirsiniz. Bu adres üzerinden sorgulama yaptığınızda karşınıza aşağıda yer alan ekran çıkar.

akbank iban sorgulama

Karşınıza çıkan ekranda hesap türünü, şube kodunu girerek “Hesapla” tuşuna bastığınızda IBAN bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Dilerseniz başka birine ya da firmaya ait IBAN numarasını da buradan öğrenebilirsiniz. Bunun için ilgili kişi ve kurumun hesap numarasını bilmelisiniz. IBAN bilgilerinize Akbank internet şubesi ya da mobil şube üzerinden de ulaşabilirsiniz.

İş Bankası IBAN Sorgulama

İş Bankası IBAN sorgulama işlemini https://www.isbank.com.tr/iban-hesaplama adresine girerek yapmalısınız.

is bankasi iban sorgulama

Adrese girdiğinizde size hesap tipi, şube kodu ve hesap numarası gibi bilgiler istenir. Bu bilgileri boş bırakılan yerlere yazarak aradığınız IBAN numarasını öğrenebilirsiniz. İş Bankası internet şubesine girerek de bu işlemi yapabilir ya da mobil şubeyi kullanabilirsiniz.

İş Bankası IBAN sorgulama işlemini tamamladıktan sonra EFT işlemlerinde ve diğer gerekli alanlarda kullanabilirsiniz.

Yorum yapın