Iban Numarası Nerede Yazar? Iban Numarası Kaç Haneli Olur?

IBAN numarasının yazdığı yer için birçok seçenek bulunmaktadır. IBAN numarasının yazdığı yerler şu şekildedir:

  • Çevrim içi bankacılık kanalları hesap bilgisi bölümünde
  • Hesap kartı üzerinde
  • Hesap cüzdanında

Iban numarası yazar. Iban numarası öğrenmek için ayrıca bankaların internet siteleri üzerinden sorgulama yapılması mümkündür. Iban numarasına ulaşmak için çevrim içi bankacılık kanalları kullanılabilir. Iban numarası kolaylıkla ulaşılabilen bir numaradır ve 24 hanelidir. Bu 24 hane sadece rakamlardan ibarettir ve başında yer alan ülke kodu (TR) eklendiği zaman hane sayısı 26’ya yükselmektedir.

Iban Numarası Nedir?

Iban numarasının amacı kullanıcının hesap numarası ve para transferi gibi amaçları taşır. Bu amaçlar doğrultusunda hem hızlı işlemi yapmak hem de her banka hesabının ayrı bir kimlik numarası olmasını sağlamak amacı ile iban numarası ortaya çıkmıştır. İban numarası telemde banka kullanıcılarının kimlik numarasıdır denilebilir. Iban numarası birçok işlemi kolay bir hale getirirken bir yandan da hesabın güvenli ve özel kalmasını sağlar.

Iban Numarası Ne için Kullanılır?

Iban numarası ne işe yarar sorusu sık sık merak edilen bir sorudur. Iban numarası her banka kullanıcısı için özeldir ve aynı iban numarası bir başkasına ait olamaz. Diziliş olarak benzerlikler görülse de hiçbir iban numarasından iki tane olması mümkün değildir. Iban numarasının işlevi şu şekildedir:

  • Güvenli işlem yapılmasını sağlar.
  • Para transfer işlemlerini kolaylaştırır.
  • Hesap numarasını özelleştirir.
  • Hatalı para transferini engeller.

Iban numarasının kullanılması günümüzde her banka tarafından zorunlu tutulmaktadır. Özellikle banka üzerinden para transferi (EFT, havale ve swift gibi) yapılacağı zaman iban numarası üzerinden işlem gerçekleştirilir. Bu neden ile de her para transferinde iban numarasının kullanılması zorunludur. Iban numaraları özeldir ve bu neden ile hatalı transferleri önler.

Iban Numarası Hesaplama Nedir?

Iban numarası hesaplama bankalar üzerinden gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Her bankanın kendi hesaplama yöntemi bulunur ve bu yöntemler birtakım bilgileri gerektirir. Iban numarası hesaplama için gereken bilgiler şunlardır:

  • Bankanın şube adı, m
  • Müşteri numarası, e
  • Ek numarası

Üzerinden iban numarasının hesaplanması mümkündür. Hesap numarası sorgulama ile hesap numarası hesaplama benzer adımları içeren iki farklı işlemdir.

IBAN Numarası ile Para Gönderilir Mi?

iban numarasi ile para gonderilir mi

Iban no ile para transferi yapılabilmekte olup bankalar transfer işleminin sadece iban ile yapılmasını zorunlu kılmıştır. Bir hesaptan başka bir hesaba para transferi yapılacağı zaman mutlaka iban numarasının girilmesi gerekir. İban numarası ile para transferi yapmak hem daha kısa süren bir işlemdir hem de hatasız bir yöntemdir. Eğer istenir ise iban numarası yerine banka şubesi adı, banka adı, müşteri (hesap) numarası, hesap sahibinin adı ve soyadı gibi bilgiler üzerinden de para transferi yapılabilir. Ancak bu aşamalar para transferi sürecini daha uzun bir hale getirecektir ve hata payı daha yüksektir. Bu neden ile de para transferleri günümüzde doğrudan iban numarası ve isim – soyisim üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir.

IBAN Numarasının Kime Ait Olduğu Nasıl Öğrenilir?

Iban numarasının ait olduğu kişiyi öğrenmek için iban numarası sorgulama yapılabilmektedir. Ancak bu işlem bankalar tarafından kısıtlanmış bir işlemdir. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kişilerin bu gibi bilgilerinin üçüncü kişiler ile paylaşılması yasalara aykırıdır. Birtakım platform ve internet siteleri tarafından iban numarasından isim sorgulama yapılmasına izin verilmektedir. Burada yapılan işlemler hem yasal değildir hem de güvenlik açığı olarak değerlendirilebilmektedir. Para transferi esnasında iban numarasının ait olduğu kişinin adı ve soyadının baş harfleri gösterilmektedir.

İsimsiz IBAN Numarasına Para Gönderilir Mi?

İsimsiz iban’a para göndermek bazı bankalar tarafından izin verilen bir işlemdir ancak genellikle iban numarası ve ismin birlikte kullanılması gerekir. Bankalar para transferi yapılacak olan hesabın iban numarası girildikten sonra isme dair de bilgi talep etmektedir. Yanlış işlem yapılmasını engellemek ve güvenlik teyidi olarak bu yöntem kullanılmaktadır.

Sadece iban numarası ile işlem yapılmasına çok az banka izin vermektedir. Günümüzde arttırılan güvenlik önlemleri nedeni ile iban numarası olmadan para transferi yapılamamaktadır. İsim ve soyisim eşleşmesi de para transferi esnasında önemli bir koruma yöntemidir.

Hata Kodu 57 Nedir, Nasıl Çözülür? Detaylarına da bakabilirsiniz.

Yorum yapın