Ziraat IBAN Öğrenme Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası iban numarası öğrenmek isteyen kişilerin izlemesi gereken yollar bulunmaktadır. Bankanın hesap cüzdanı başta olmak üzere internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden de iban numarası öğrenilebilmektedir. Ziraat Bankası iban numarasını öğrenmek için hesap bilgilerine girilmesi ve hesap numarasının olduğu bölümün açılması gerekir. Bu sayfada hesap numarası, iban numarası ve banka şubesi bilgilerine yer verilir. Bu bilgiler aracılığı ile kişiler iban numaralarını öğrenebilmektedir. Ziraat iban numarasını öğrenmek isteyen müşterilerine birçok farklı platform üzerinden destek sunmaktadır.

Ziraat Bankası IBAN Nerede Yazar?

Iban numarasının yazdığı alan bankanın belirlediği kanallardır. Bu kanalalar aracılığı ile isteyen herkes banka hesap ve iban numarasını kolaylıkla öğrenebilir. Ziraat Bankası iban numarasının yazdığı birçok yer bulunmaktadır. Numaranın yer aldığı yerler şu şeklide sıralanabilir:

 • Banka kartı üzeri
 • Kredi kartı üzeri
 • Hesap cüzdanı
 • Çevrim içi bankacılı kanalları hesap sayfası
 • Kart ekstresi

Gibi yerlerde müşterilerin iban numaralarına yer verilmektedir. İban numarası öğrenmek için bu platformlar kullanılabileceği gibi müşteri hizmetlerine bağlanarak da iban numarasının öğrenilmesi mümkündür.

Ziraat Mobil Uygulamasından IBAN Öğrenilir Mi?

Ziraat mobil bankacılık uygulaması üzerinden iban numarasının öğrenilmesine izin vermektedir. Ziraat Bankasının müşterisi olan kişiler isterler ise internet bankacılığından isterler ise de mobil uygulamadan iban numaralarını öğrenebilmektedir. Bu numarayı öğrenmek için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • Mobil bankacılık uygulamasının indirilmesi
 • Giriş yapılması
 • Hesaplarım sekmesinin açılması
 • İban numarası öğrenilmek istenen hesabın seçilmesi
 • Hesap sayfasının açılması

Bu sayfada üst ortada iban numarası başta olmak üzere hesaba dair tüm detaylara erişebilmek mümkündür.

IBAN Numarası Hesap Kartında Yazar Mı?

Ziraat kart üstünde iban numarasına yer veren bankalar arasında b ulunmaktadır. Yeni nesil bankacılık uygulamalarına sahip olan Ziraat Bankası, birçok kartın üzerine hesap numarasını da eklemektedir. Eski kartlar üzerinde yer almayan bu bilgi yeni kartlarda bulunmaktadır. Bazı bankalar güvenlik önlemi nedeni ile iban numarasını kartın üzerine eklememektedir. Ziraat Bankası da genellikle kredi kartları ve banka kartlarını bir arada kullanıldığı kartların arka yüzeyinde iban numarasına yer vermektedir. Ziraat iban numarası eğer kart üzerinde isteniyor ise yeni kart başvurusu yapılması ve ibanın yer almasının istendiğinin belirtilmesi gerekir.

Ziraat Bankası IBAN Nasıl Kopyalanır?

Ziraat iban kopyalama için bankanın sadece iki platformunun kullanılmasına izin verilmektedir. İnternet şubesi ve mobil bankacılık uygulaması üzerinden öğrenilen iban numaraları kopyalanabilir. Ayrıca doğrudan iban numarasının paylaşılması için de gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemelerin yapılması ile Ziraat Bankası kullanıcıları iban numaralarını 3. Kişiler ile daha hızlı ve güvenli bir şekilde paylaşabilir hale gelmişlerdir. Ziraat Bankası iban numarasını kopyalamak isteyen kişilerin yapması gereken işlemler şu şekildedir:

 • Hesap sayfasının açılması
 • İban numarasının yanında yer alan sembole tıklanması
 • Kopyalama yapılması
 • Paylaşmak için ise paylaş tuşuna basılması

İle kopyalama ve paylaşma işlemleri tamamlanabilmektedir.

Ziraat Bankası IBAN Numarası Kaç Hanelidir?

Ziraat iban numarası hane sayısı diğer bankalar ile aynıdır. İban numarasının hane sayısı hiçbir bankada değişmez ve başında yer alan ülke kodu kısaltması ile toplam 26 karakterden oluşur. Tüm bankaların iban numaraları 26 haneden oluşmaktadır. Başında yer alan T.C. kısaltması çıkarıldığında ise 24 rakamın kalması gerekmektedir. Bu sayıları aşan ya da altında kalan iban numaralarının banka tarafından oluşturulması mümkün değildir.

Ziraat IBAN Numarası Ne İşe Yarar?

Iban numarasının kullanılma nedeni temelde güvenli para transferinin sağlanmasıdır. Bankalar, iban numarası üzerinden para transferi yapmayı zorunlu bir hale getirmiştir. Bu neden ile de transfer işleminin yapılacağı platform fark etmeksizin iban numarasının kullanılması gerekir.

Ziraat Bankasından Para Gönderirken Sadece IBAN Numarası Yeterli Mi?

ziraat bankasi iban nasil kopyalanir

Para transferinde kullanılan bilgiler arasında iban numarasının yanı sıra adı ve soyadı bilgileri de yer almaktadır. Para transferinde isim eşleşmesi yapabilmek için para aktarılan hesap sahibinin adı ve soyadının sisteme girilmesi gerekir. İsim yanlışlığı olur ise bu durumda para, göndericinin hesabına geri aktarılacaktır. Bir güvenlik önlemi olarak kullanılan bu süreçte sadece iban numarası kullanılmamaktadır. Güvenlik kat sayısını arttırmak için Ziraat iban numarasının yanı sıra alıcının bankaya kayıtlı olduğu isim bilgisinin de girilmesi gerekir.

Sitemizden Kambiyo Senedi Nedir, Kambiyo Senetleri Özellikleri. Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın