Slogan Nedir? En Yaratıcı Slogan Örnekleri ve Bulma Yöntemleri

Slogan Nedir? En Yaratıcı Slogan Örnekleri ve Bulma Yöntemleri: Slogan bulma sanıldığının aksine oldukça zordur. Bir sloganda olması gereken temel özellik ise çapıcı, yaratıcı ve ilgi uyandırıcı olmasıdır. Başta işletmeler olmak üzere, dernekler, resmi kurumlar, projeler, spor kulüpleri ve daha birçok farklı alanda sloganlara ihtiyaç duyulmaktadır. Pazarlama alanında güçlü sloganlarla var olan işletmeler yıllar boyu marka adının tanınmasında bu sloganlardan yararlanmaktadır. Akıllara kazınan reklamlarda markaların sloganlarının geniş bir kitle tarafından benimsenmesi için slogan örneklerinin incelenmesi mümkündür.

Marka veya ürün ile doğrudan bağlantı kurmak üzere tasarlanan ve benimsenen bu sloganlar çoğu zaman marka adının önüne bile geçmektedir. En yaratıcı slogan örnekleri ve bulma yöntemleri içinde birçok farklı unsuru sağmak mümkündür.

Slogan Nedir?

Slogan oluşturmak için ilk olarak slogan kavramını incelemek ve ne olduğunu kavramak gerekir. Slogan zaman zaman motto adıyla da anılmaktadır. Genel tanımlamaya göre bir kimlik, grup, örgüt veya kurumun amaç ve araçlarını genel olarak tanımlayan bir söz veya deyiştir. Etimolojik olarak motto sözcüğü ise İtalyancadan gelmektedir. Kökeni Latince bir söz olan muttire (mırıldanmak – söylemek) kökünden türemiştir. Daha basit şekliye bir düşünceyi yaymak veya bir eylemi desteklemek için ortaya atılan kısa ve etkileyici –  çarpıcı söz olarak tanımlanabilir.

Örneğin bir markayı tanımlamak için yaratıcı ve marka ile bütünleşici bir slogan yaratmak önemlidir. Tüketiciler üzerinde farkında olmadan herhangi bir ürün ve hizmet tercihi sırasında bu sloganlar tercihleri etkilemektedir. Bu nedenle başarılı slogan, reklam kampanyaları ve görseller kullanan işletmelerin başarısı çok daha fazladır.

Slogan Nasıl Ortaya Çıkar?

En iyi slogan örnekleri incelendiğinde ortaya çıkış süreçlerine de bakmak gerekecektir. Slogan ortaya çıkarma süreci son derece zorlu ve zahmetlidir. Markanın yıllar boyu belki de kendi adından önce gelecek bir söz tercih etmesi için üretim sürecinde birçok detaya dikkat edilmesi gerekecektir. Bir sloganın ortaya çıkmasında anlık çağrışımlar ortaya çıkabileceği gibi, uzun süreli bir çalışma sonucu da ortaya çıkabilir.

Slogan bulmakla görevli ekip içinden birçok fikir ortaya atılarak bu fikirler üzerinde tartışılması da yardımcı olacak bir etkendir. En iyi sloganlar arasından seçim yapmak ve seçenekleri azaltarak ilerlemek daha faydalı olacaktır.

Slogan Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Slogan örnekleri kısa olmasına rağmen çarpıcı özellikleri ile dikkat çekici bir yapıda olmak zorundadır. Slogan seçiminde dikkat edilmesi gereken temel unsur vuruculuk ve akılda kalıcılık olması gerekmektedir. Özellikle akılda zor kalacak bir sloganın başarıya ulaşması zordur. Belirli bir plan ve program çerçevesinde slogan oluşturmak daha faydalı olacaktır.

Slogan seçerken dikkat edilmesi gereken temel faktörlerden bazıları şöyle özetlenebilir:

  • Tamamen özgün olması ve başka marka, kişi veya gruplara çağrışım yapmaması gerekmektedir.
  • Kolay, basit ve herkesin aklında kalıcı kelimeler tercih edilmelidir.
  • Markayı, ürün ve hizmetini çağrıştıracak anlama sahip olmalıdır.

Slogan seçerken daha birçok farklı unsura dikkat etmek gerekir. Doğru sloganı seçerken özgünlük son derece önemlidir. Özellikle rakip unsurlarla ilişki kurulabilecek veya taklit içeren sloganların seçilmemesine dikkat edilmelidir. En yaratıcı slogan örnekleri ve bulma yöntemleri kişinin hayal gücüne ve gözlem yeteneğine bağlıdır.

Sloganlar Nasıl Yazılır?

slogan nasil yazilir

Slogan örnekleri yaratıcı sloganlar yazmak için faydalı olabilir. Ancak çok fazla bu örneklere odaklanmak hayal gücünü kısıtlayabileceği gibi taklit sorununa da neden olabilir. Slogan yazmak isteyenler için akılda kalan başlıca slogan örneklerini incelemek daha doğru olacaktır. Şirketlerin kullandığı ve akılda kalıcı en iyi slogan örneklerine bakarak nasıl bir slogan yazacağınız konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Günümüzde öne çıkan en iyi slogan örneklerinden bazıları örnek oluşturabilir. Bunlar kısaca şöyledir:

  • A101 – Harca Harca Bitmez
  • Anne Eli Değmiş Gibi – Hanımeller
  • Kirlenmek Güzeldir – Omo
  • Makineniz Uzun Yaşar Calgon’la –
  • Yaşam İçin Teknoloji – Bosch

Yaratıcı Slogan Nasıl Bulunur?

Lüks sloganlar genelde yaratıcı ve markayı tanımlayan özellikleri ile yeni hedef kitlelere de ulaşma amacına sahiptir. Yaratıcı bir slogan üretmek elbette tek başına teknik bir iş olmadığı için yaratıcılık faktörü de devreye girecektir. En yaratıcı slogan örnekleri ve bulma yöntemleri kişinin hayal gücüne ve deneyimlerine bağlı olacaktır.

Ayrıca Erp Nedir? Erp Ne İşe Yarar? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Yorum yapın