Soğuk Cüzdan Nedir?

Soğuk cüzdanın tanımı sanal paraların alım ve satım işlemlerinin gerçekleştirildiği yer olarak yapılabilmektedir. Soğuk cüzdan kripto paraların muhafaza edilmesi için kullanılan yerdir. Bitcoin tarzına sahip paraların muhafazasını sağlayan bu cüzdan çevrimdışı cüzdan olarak da bilinmektedir. Bu cüzdana aynı zamanda donanım cüzdan ya da fiziksel donanımlardan oluşan cüzdan diyenler de vardır. 

Soğuk cüzdanlar sanal paraların online risklere karşı korunması amacı ile sık sık kullanılmaktadır. Bu cüzdanların online risklerden korunabilmesinin en büyük nedeni daima çevrimdışı olmasıdır. İnternet üzerinden erişilemeyen cüzdanlar hem genel hem de özel anahtarlara sahip olabilmektedir Cüzdanlarda random sayı üreteçleri barındıran bir elektronik sistem hâkimdir. Kripto paraların çevrim dışı olarak korunabileceği her sistem genel olarak “soğuk cüzdan” olarak geçmektedir.

Soğuk Cüzdan ile Kripto Paranın İlgisi Nedir?

Soğuk cüzdanın kripto parayla ilişkisi son derece basittir. Bu cüzdanlar Bitcoin ve diğer kripto paraların internet üzerinden yapılan soygunlardan korunması amacı ile daima çevrimdışı çalışmaktadır. Cüzdanların kâğıt cüzdan formları da mevcuttur. Bu formlar da donanım formuna benzer olarak paranın çevrim içi platformdan uzakta tutulmasını sağlamaktadır. Ancak donanım cüzdanların diğerlerinden daha güvenilir olduğu söylenebilmektedir. Kripto para borsalarında yapılan işlemler için düşük komisyon veren bankalar tercih edilebilmektedir.

Soğuk Cüzdan Kullanım Amacı Nedir?

Soğuk cüzdanın kullanılmasının nedeni al sat olarak yapılan hızlı işlemler değildir. Ancak uzun vadeli yatırımlarda kullanıcılar soğuk cüzdan tercih ederek yatırım boyutunu artırabilmektedir. Soğuk cüzdan kullanılmasının amaçları arasında şu unsurlar vardır:

 • Cüzdanların güvenli olması insanları bu cüzdanları kullanma itmiştir.
 • Kripto paraların bakiyesini görmek ve bu paraları kullanmak için gereken güvenlik önlemleri bu cüzdan ile sağlanmaktadır.
 • Bu cüzdan sayesinde kötü amaçlı virüs ve girişler engellenmektedir.
 • Küçük ve girilemeyen bir donanıma sahiptir.
 • Bu cüzdanların sıcak olanlardan en büyük farkı anahtarının random sistemlerden oluşmasıdır. Sıcak cüzdanlarda ise tek merkezli bir sistem vardır. Bu nedenle parolanın üçüncü kişi eline geçmesi söz konusudur.

Soğuk Cüzdan Nasıl Kullanılmaktadır?

Soğuk cüzdanın kullanımı son derece basittir. Kâğıt ve donanım formlardan oluşan bu cüzdanı kullanmaya yönelik farklı modeller vardır. Kripto para borsa araçları fiziksel olarak elde edilen bazı risklere sahiptir. Donanım cüzdanlarda ise yazılım ile ciddi bir güvenlik sağlanmıştır. Bu nedenle cüzdan sahibi birinin erişmesi son derece zordur. Kişilerin kendilerine soğuk cüzdan oluşturmaları için ilk olarak bir muhafaza sağlaması gerekmektedir. Donanım cüzdanların üretimi “flash bellek” ya da “harddisk” ile gerçekleştirilmektedir. Özel güvenlik yazılımlarda herhangi bir virüs söz konusu değildir.

Soğuk Cüzdan Dendiğinde Akla Gelen İsimler Hangileridir?

soguk cuzdan dendiginde akla gelen isimler hangileridir

Soğuk cüzdanın isimleri ile ilgili fazla sayıda alternatif söz konusudur. Bu alternatiflerin kişilerin bütçelerine, kullanım ihtiyaçlarına ve tüketicilere uygun olarak oluşturulmuştur. Kripto para cüzdanlarını depolamak için günümüzde oldukça yaygın bir ihtiyaç vardır. İhtiyaç skalası güvenilirliği garanti altına almalıdır. En iyi soğuk cüzdanlar içerisinde güvenilirlik ve yüksek kalite mevcuttur. Bu cüzdanların isimleri şu şekilde açıklanabilmektedir:

 • Ledger Nano S,
 • Coinkite Steel Coldd Card,
 • KeepKey,
 • Billfold Bitcoin Wallet B,
 • Trezor,
 • CoolWall S.

Soğuk Cüzdan Çeşitleri Kaç Grupta İncelenir?

Soğuk cüzdanın çeşitleri içerisinde en çok tanınanları kâğıt ve donanımdır. Bu iki türde de hem genel hem de özel anahtarlar kullanılabilmektedir. RNG adı verilen bir rastgele sayı üreticisi anahtarların oluşturulmasında görevlidir. Fiziksel elektronik cihazlar sayesinde anahtarların internete bağlı olmadan kullanımı sağlanmaktadır. Donanımda depolama işlemi için bağlantısız cüzdanlar kullanılmaktadır. Bu nedenle sistemde en güvenli sanal para saklama yöntemi olarak geçmektedir.

Soğuk cüzdan içerisinde çevrimiçi saldırılarak karşı bir güvenlik ortaya çıkarmaktadır. Güvenliğin sebebi donanımı güçlü yazılımıdır. Bu yazılımın düzgün yapılmaması gibi bir durumda ortaya risk çıkabilmektedir. Ayrıca bu yazılımlar az kullanıcı dostudur. Bunun nedeni ulaşımının zor olması ve fonlara erişim için gereken prosedürlerin daha uzun olmasıdır. Sıcak cüzdanda ise daha kolay ulaşılabilirlik söz konusudur. Bu durum hırsızlık için gerekli olanağı oluşturur iken servis sağlayıcılarına ve web ara yüzlerine de bağlantı izni vermektedir.

Kağıt cüzdanlarda kripto adresi özel QR kodlar ile sisteme işlenmektedir. Bu kodlar para işlemlerinin yürütülmesi sırasında sistem tarafından taratılacaktır.

Ayrıca İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Kârlı mı? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Yorum yapın