Sermayesiz E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Yatırımsız online ticaret yaparak gelirini artırmak isteyen kişilerin sayısı teknolojinin yaygınlaşmaya başlaması ile daha da artmıştır. Sermayesiz e-ticaret son dönemlerin en popüler meslekleri sınıfına girmiştir. Online olarak gerçekleştirilen işlem için insanlar yalnızca bilgisayara ve internete ihtiyaç duymaktadır. E ticaret başlığı altında meslek yürütme planı olan kişiler zaman içerisinde bölünerek niş alanlarda ilerlemeye başlamıştır. Bazı insanlar büyük sermayeye ihtiyaç duyulan online işlere atılır iken bazı insanlar da daha az sermaye ile başlamayı tercih etmektedir. Az sermaye ile başlamayı düşünenler dropshipping, ikinci el ürün alım satım, web site kurmak gibi mesleklere yönelmektedir.

Sermayesiz E-Ticaret ile Dropshipping

Yatırımsız dropshipping yapmak herhangi bir para harcamadan yapılabilecek meslekler arasındadır. Dropshipping sayesinde sermayesiz ve stoksuz olarak ticaret yapılabilmektedir. Bu çalışma modelinde XML kodu esas alınmaktadır. Bazı kişiler ya da firmalar belirli şirketlerden aldıkları XML kodu ile pazar yerlerine ve ticaret sitelerine kolay bir şekilde erişebilmektedir. Bu erişim neticesinde XML kodu alınan firma ürünlerini istediği bir tutarda kâr marjı üzerinden sattırabilmektedir.

Ürünlerin herhangi bir stok ya da depo masrafı yoktur. Bu nedenle iş kurulurken yapılan masraf oldukça azdır. Dropshipping ile çalışmak isteyen kişilerin XML entegrasyonunu sağlamak amacı ile uygun bir pazar yeri ile çalışması gerekmektedir. Herhangi bir aksilikte entegrasyon yapılamaz ise ürünlerin stok takibi anlık olarak yapılamayacaktır. Bu durum dropshipping işine giren kişilerin stokta olmayan ürünleri satmasına neden olabilmektedir. Bu durum sistem tarafından ürün tedarik edememe gibi bir sorun verebilmektedir. Sorunun oluşmaması için stoksuz ürün satışında daima kontrollü olunmalı ve ürünlerin takibi iyi sağlanmalıdır.

XML Bayiliği Almak

Dropshipping için XML bayiliği almak isteyen kişiler belirli firmalardan yararlanabilir. Sırf XML bayiliği vermek için çalışan pek çok firma bulunmaktadır. Bu firmalar arasında aşağıdaki isimler yer almaktadır:

 • Yok yok
 • Sihirli ayakkabılar
 • İç giysim

Sermayesiz E-Ticaret ile İkinci El Ürün Alım Satımı

sermayesiz e ticaret ile ikinci el urun alim satimi

Yatırımsız e-ticaret ile malzeme alıp satmak insanların kolay bir şekilde yapabileceği bir iş modelidir. Sermayesiz e-ticaret özellikle ufak meblağlar ile ticarete girmek isteyen kişilerin tercihidir. Genel olarak ikinci el ürün satışı yapılan bölümler şunlardır:

 • Mobilyalar
 • Telefonlar
 • Kıyafetler
 • Vintage tarzı ürünler
 • Spor ekipmanları
 • Kamp malzemeler

Sermayesiz E-Ticaret ile El Yapımı Ürün Satmak

Yatırımsız el yapımı ürün ticareti yapılacak ürünlerin kişinin kendi zevk ve hobilerine bağlı olarak çeşitlenmektedir. El yapımı ürün yapabilen kişiler sermayesiz olarak bu işe başlayabilmektedir. Son zamanlarda el yapımı ürünlere talebin artması sonucu böyle bir meslek ortaya çıkmıştır. Özellikle ev kadınları tarafından sık tercih edilen bu bölümde ürünler yapılabilmekte, ürünlerin internet üzerinden satışı gerçekleştirilmektedir. Online pazar yerlerinde yapılan satışlar sonrası belirli oranda kazanç elde edilmektedir. Bu meslek kendi pazar yerini kurmayı düşünen kişiler için de idealdir. Pazar yerinde bir marka oluşturarak bulunmak kazanç seviyesini artıracaktır. Aşağıda sermayesiz olarak yapılabilecek el işi ürünler vardır:

 • Tasarım ürünleri
 • Örgü bebekler
 • El yapımı çantalar
 • Aksesuarlar

Sermayesiz E-Ticaret ile Site Kurmak

Sermayesiz olarak web sitesi açmak ve bu alandan para kazanmak isteyen kişiler genel olarak açık kaynak kodlu yazılımlardan yararlanmaktadır. Sermayesiz e-ticaret dendiği zaman akla gelen bu yazılım ile ücret ödemeden hosting ve domain satın alınabilmektedir. Açık kaynak kodlu yazılımların düzenlemeleri firma tarafından ücretsiz olarak yapılmaktadır. Açık kaynak kodundan yararlanmak istemeyen kişiler hazır e ticaret platformlarını kullanabilir. Hazır platformlar içerisinde alt yapı sağlayıcılarının oluşturduğu sağlam bir temel mevcuttur. Bu platformlarda bir e ticaret sitesinin ihtiyaç duyabileceği her detay yer almaktadır. Hazır e ticaret sitelerinin açık kodlu yazılımlardan farkı genel olarak ücretli olmasıdır.

Ticaret sitesi kurarak online ortamdan satış yapacaklar ilk aşamada pazar yerlerini tercih edebilmektedir. Bunun nedeni pazar yerlerinin belirli bir müşteri sayısına ve ciroya sahip olmasıdır. Bu durum firmaların platformlarda hızlı bir şekilde satış yapmasını sağlamaktadır. Online ortamdan ürünlerini satacak insanların pazar yerlerine bir miktar kira ücreti ödemesi gerekmektedir. Pazar yerlerine girmek için pazar yeri entegrasyonunun yapılması gerekmektedir. Bu entegrasyonda ürün satın alan firmalar takip edilebilmekte ve süreç hızlı ilerlemektedir.

Ayrıca Influencer Ne Demek? Nasıl Olunur? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Yorum yapın