Influencer Ne Demek? Nasıl Olunur?

Influencer kelimesinin anlamı “Etki bırakan kişi” şeklindedir. Influencer sosyal medya platformlarını olması gerektiğinden daha aktif olarak kullanan ve yaptığı paylaşımlar ile yüzlerce hatta binlerce insana ulaşan kişidir. Bu mesleği yapanlar satın alma kararına etkide bulunan kişilerden oluştuğu için çeşitli markalar Influencer’lar ile iş birliği yapmaktadır. Etkileyici pazarlama içerisinde, sosyal etki barındıran ünlülerin ürün ve onay yerleşimlerini göstermektedir. Etkili içerik ve bilgi paylaşımında bulunan kişiler potansiyel bir alıcı rolünü oynayan kişilere reklam gösterebilmektedir. Ayrıca verilen linkler ve etiketlenen markalar da sosyal medya üzerinden para kazanmanın bir diğer yoludur. Kişilerin üçüncü şahıs olarak yer alabilecekleri referans reklamlar da e ticaret için olmazsa olmazlar arasındadır.

Influencer Olmanın Şartları Nelerdir?

Influencer olabilmek için gerekenler arasında kişinin iletişim becerilerinin güçlü olması yer almaktadır. Etkileyici pazarlama yöntemini kullanan kişilerin ayrıca farklı insanlar üzerinde iz bırakması da gerekmektedir. Bu kişiler güvenilir olmalı ve takipçilerine sırf para kazanmak için yalan söylememelidir. Kişilerin sosyal medyada tanınmış kişi etiketi ile barınabilmesi için ayrıca fazla sayıda takipçiye de ulaşması gerekmektedir.

Kimler Influencer Olabilir?

Influencer olabilecek kişiler şu şekilde açıklanabilmektedir:

  • Kişinin sosyal medya platformlarını aktif olarak kullanması,
  • Sosyal medya platformlarından doğru yararlanılması,
  • Kişilerin uzman oldukları alanda ön plana çıkması,
  • Kişilerin iş birliği yapılmak istenen markalara yönelik içeriklere sahip olması,
  • Takipçi kitlesinin sadık olması gibi şartlara uyan herkes etki bırakan kişi olabilmektedir.

Markalar yukarda yer alan kişileri bularak onlara ürün ve hizmetlerini tanıtması için belirli bir ücret vermektedir. Markalar ayrıca iş birliği yapılan ürünlerden örnek göndererek ürünlerin tarafsız bir şekilde tanıtımını sağlayabilmektedir. Etki bırakan kişilerin iş birliği yaptıkları ürünleri objektif tanıtması son derece önemlidir.

Bir Influencer Nasıl Para Kazanır?

influencer nasil para kazanir

Influencer kişilerin para kazanması belirli bir konuda kazandıkları uzmanlık ya da bilgi sayesinde olmaktadır. Influencer mesleği yapan kişiler tercih ettikleri bir sosyal medya üzerinden kaliteli paylaşımları belirli periyodik aralıklar ile paylaşarak iş birliği yapmaya başlayabilir. Sosyal medyada iş birliği yapacak kişilerin hevesli, dikkatli ve ilgili kişilerden oluşması gerekmektedir.

MarkalarInfluencer’ları ürün tanıtımlarını yapmaları amacı ile sevmektedir. Influencer’lar takipçilerini iş birliği yaptıkları ürüne yönlendirebilen kişilerdir.

Piyasada pek çok mega influencer vardır. Bu kişiler geniş bir kitle tarafından takip edilseler de niş bir hedef kitleleri olmadığı için ürün tanıtımına uygun değildir. Ancak mikro ve nano influencer olan kişiler kendilerine ayrılan dar alanda hedef kitle üzerinde daha etkili olabilmektedir. Böylece sektörün tam olarak istediği pazara ulaşması sağlanabilmektedir.

Sosyal Medyadan Nasıl Influencer Olunur?

Influencer kişilerin sosyal medyadaki yerleri mikro ve makro olarak iki grup altında incelenmektedir. Bu grupların oluşmasındaki temel etken hesapların takipçi sayılarıdır. Az takipçili ancak niş bir kitleye sahip olan grup mikro adını alır iken yüksek takipçiye sahip olan kişiler makro olarak geçmektedir. Makro influencer olan kişiler 100 bin takipçi ve üzerinde bir takibe sahiptir. Belirlenen sayı ülkedeki sosyal medya kullanan kişilerin sayısına bağlı olarak artıp azalabilmektedir. Mikro influencer olmak için kişilerin 2500 takipçi ile 3000 takipçi arasında bir yerde olması yeterlidir. Mikro influencer’lar iş birlikçilerin daha çok dikkatini çeken gruptur.

Kişilerin makro ya da mikro influencer olabilmesi için ilk etapta ön plana çıkması gerekmektedir. Instagram üzerinden influencer olmak isteyen kişilerin keşfet platformuna çıkması gönderinin aynı anda yüzlerce kişi tarafından görüntülenmesi anlamına gelmektedir.

Sosyal Medyadan Nasıl Para Kazanılır?

Sosyal medyadan para kazanmak isteyen kişiler bu amaçlarını reklam paylaşarak, link vererek ya da iş birliği yaparak gerçekleştirebilir. Influencer olacak kişiler ayrıca hazırladıkları reklam içeriğini sosyal medya platformuna uygun bir video ya da görsel hazırlayarak da paylaşabilir. Paylaşım yapılan reklamlar kalıcı, günlük ya da saatlik olarak ayrılmaktadır. Yapılan reklam paylaşımı 24 saatlik, 6 saatlik ve sürekli olarak farklı ücrete tabi tutulmaktadır. Sosyal medyada takipçi kitlesinden faydalanmak isteyen e haber siteleri, blog yazarları ve e ticaret siteleri kişilere kendi linklerini vererek de para kazandırabilir. Bunun için belirli bir fiyatlandırma temelli ilerlenmesi daha iyi olacaktır.

Yorum yapın