Bitcoin Dominance (Piyasa Hakimiyeti) Nedir?

Bitcoin dominance anlamı Bitcoin’in sahip olduğu hakimiyetin piyasa değeri şeklindedir. Bitcoin dominance (piyasa hakimiyeti) piyasanın genel değerine yapılan bir orandır. Bitcoin, üretiminin gerçekleştiği tarihten bu yana piyasada söz sahibi olan kripto para konumundadır. Piyasa hakimiyeti olarak da geçen Bitcoin dominance 2013 yılında yüzde 96’lık bir değere ulaşmıştır. 2018 yılında ise bu hakimiyetin değeri yüzde 32 olarak belirlenmiştir. Bitcoin piyasasında oluşan bu büyük gerilemede Ethereum başta olmak üzere pek çok kripto paranın etkisi vardır.

2009 yılında ortaya çıkan sanal paralar belirli bir dominance değerine sahiptir. Dominance değeri belirlenir iken sahip olunan piyasa değeri sanal paranın piyasa değerine oranlanmaktadır. Bu durum sanal paranın işlem hacmini ifade etmektedir.

Piyasa Hakimiyeti Neden Artış Yaşar?

Bitcoin dominance artış yaşamasının nedeni çok kullanıcı ile yapılan işlemlerin sonucunda işlem hacminin artmasına bağlıdır. Bu durum kripto paraların olduğundan daha fazla talep görmesine neden olacaktır. Sanal para piyasa hakimiyetinin yükselmesinin nedenleri arasında paranın yüksek hacimli olarak görünmesi de yer almaktadır. Sanal para piyasası dendiği zaman akla yüksek oranda Bitcoin gelse de diğer sanal paraların da bu iş içerisinde yeri bulunmaktadır. Kişiler bazı durumlarda riskli kripto paralardan ziyade daha risksiz olan Bitcoin’i tercih etmektedir.

Bitcoin’in diğer kripto paralardan daha çok ön planda olmasının nedeni sektörde ilk ortaya çıkmış olmasıdır. Piyasadaki kripto sayısı ne kadar fazla olursa olsun bu paralar Bitcoin ile yarışabilecek bir rekabet gücüne ve ağırlığa sahip değildir.

Bitcoin Dominance Değişim Süreci Nasıldır?

Bitcoin dominance hakkında değişim veri sağlayıcılar aracılığı ile 2013 yılından bu yana kaydedilmektedir. Bitcoin piyasa hakimiyeti 2013 tarihinden beri devamlı olarak değişmektedir. 2013 yılında yüzde 96 civarında olan bu hakimiyet 2014 yılında yüzde 80’e varan bir gerileme içerisine girmiştir. XRP piyasa üzerindeki hakimiyet değerlendirildiğinde ilk zamanlarda yüzde 13 gibi rakamlar elde edilse de bu durum zaman içerisinde değişmiştir. Bitcoin hakimiyeti ise uzun zaman yüzde 90 üzerinde seyrederek diğer kripto paralara meydan okumuştur.

Etherium diğer sanal paralardan daha popüler olarak nitelendirilebilmektedir. Bu para bir dönemde Bitcoin’in sert bir düşüş yaşamasına neden olmuştur. Ocak ayında yüzde 86 civarında seyreden Bitcoin hakimiyeti bir yılda yüzde 36 civarına düşerek büyük bir kayıp yaşamıştır. Bitcoin için görülen en düşük rakamlar bu yıldadır.

2016 yılında Etherium’un piyasadaki yeri yüzde 32 olarak nitelendirilebilir iken Bitcoin’in piyasadaki yeri yüzde 37 şeklindedir. Uzmanlar Bitcoin’in 2017’de oluşan çatallaşmanın ardından kayıp yaşayacağını öne sürmüştür. Ancak böyle bir kayıp gerçekleşmemiş ve Bitcoin piyasadaki yerini korumuştur.

Bitcoin Dominance Yükselmesi Ne Anlama Gelir?

Bitcoin dominance değerinin yükselmesi demek diğer kripto paralarının değerinin düşmesi anlamına gelmektedir. Bitcoin dominance (piyasa hakimiyeti) değerinin yükselmesinde şu yorumlar da yapılabilmektedir:

  • Bitcoin piyasa değeri yükseldiğinde kullanıcılar diğer kripto paralarını satarak Bitcoin almış demektir.
  • Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin yüksek olması kripto paralar ile doğrudan ilişkilendirilebilmektedir.
  • Bitcoin piyasa hakimiyeti düzenli olarak yüksek gider iken bir anda düşer ise diğer kripto paralar da aşağı yönlü bir eğim yaşamaya başlar.
  • Piyasaya büyük ölçüde hâkim olan Bitcoin üzerinde yaşanacak her değişim diğer kripto paraların derinliğini büyük ölçüde etkileyecektir. Bu nedenle alım ve satım işlemlerinde Bitcoin değerinin devamlı olarak gözetilmesi gerekmektedir.

Bitcoin Dominance Düşmesi Ne Anlama Gelir?

bitcoin dominance dusmesi ne anlama gelir

Bitcoin dominance değerinin düşmesi genel olarak yatırımcıların Bitcoin dışı kripto paralar yönelmesi sayesinde olmaktadır. Bitcoin kripto parasının piyasadaki yeri düştüğü zaman Bitcoin fiyatlarında yukarı çıkan bir eğim görülmeye başlamaktadır. Bu durum Bitcoin dışında kalan diğer sanal paraları da önemli ölçüde etkilemektedir. Bu kripto paralar üzerinde oluşan ciddi fiyat hareketleri yukarı yönlüdür.

Piyasa Hakimiyeti Değişim Süreci Piyasaya Nasıl Etki Eder?

Bitcoin dominance sürecinin piyasaya etkisi sert düşüşlere ya da derin çıkışlara yol açabilmektedir. Piyasadaki diğer kripto paraların öne çıkması sonucu Bitcoin sert düşüşler yaşayabilmektedir. Altcoin işlemhacmi artar ise Bitcoin az alınıp satılmaya başlar. Bu durum Bitcoin dominance (piyasa hakimiyeti) değerinde alt season olarak adlandırılmaktadır. Kişilerin alım ve satım stratejilerini belirlemesi için piyasa hakimiyeti eğrisinden yararlanılmaktadır. Bu eğride Bitcoin’in yüzde 60 altına düşmesi kripto paraların işlem hacmini derinlemesine etkilemektedir.

Ayrıca CHZ Coin 2022 Geleceği ve Yorumları Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Yorum yapın