Metaverse Nedir? Metaverse Coinler Hangileri?

Metaverse kelimesinin anlamı ilk kez Neal Stephenson isimli bir romanda yer almıştır. Metaverse kavramının geçtiği bu roman Snow Crash tarafından yazılmıştır. Roman içerisinde insanların avatarları yer almaktadır. Ayrıca üç boyutlu bir sanal dünya da bulunmaktadır. Metaverse kelimesi bu sanal dünyanın ismi olarak nitelendirilmektedir. 2018 yılında beyaz perde üzerinde uyarlanan Ready Player One kitabı da Snow Crash gibi metaverse kavramından bahsetmiştir. Gerçek dünyadaki insanların sanal bir dünyaya geçmesi ve sanal gerçeklik kullanarak gerçek dünya ile etkileşim kurması kitabın konusunu oluşturmaktadır. Second Life isimli bir oyun da bu kavramın anlamını içermektedir. Online tabanlı olarak geçen sanal dünya oyunun konusudur ve oyun içerisinde insanların kendi avatarlarını oluşturması sağlanmaktadır. Bu avatar gerçek dünyada yer alan insanlar ile bazı etkileşimlere geçmekte ve gerçek hayatta yaptığı şeyleri sanal olarak gerçekleştirebilmektedir. Avatarların yaptıkları bu işlemin genel adı Metaverse teknolojisi olarak geçmektedir.

Metaverse Coin Ne Anlama Gelir?

Metaverse coinlerin anlamı sanal dünyanın yeni projesi olarak yapılabilmektedir. Bir anda ortalığı kasıp kavurmaya başlayan bu teknoloji sanal gerçekliği günümüz dünyası ile bir araya getirmeyi amaçlamaktadır. Metaverse coinler sayesinde yakın gelecekte NFT ve sanal eşyalar satın alınıp geri satılabilecektir. Tüm dünyada alışveriş esnasında kullanılabilecek olan bu teknoloji para birimlerine entegre edilebilecektir.

Metaverse Coinlerin Listesi

Metaverse coinlerin isimleri aşağıda detaylı olarak yer almaktadır. Bu Metaverse coinler sayesinde yakın zamanda tüm dünyada kullanılabilir hale gelen para birimleri oluşturulabilecektir. Popüler olan coinlerin listesi sürekli olarak değişse de şu an için popüler liste şu şekildedir:

  • Axie Infinity (AXS)
  • Enjin Coin (ENJ)
  • Decentraland (MANA)
  • Defi Kingdoms (JEWEL)
  • The Sandbox (SAND)
  • My Neighbor Alice (ALICE)
  • Mobox (MBOX)

Metaverse Teknolojisi Nerelerde Kullanılır?

Metaverse teknolojisinin kullanımı hem sanal ortamda yer alan hem de kurumsal özellik taşıyan alanlarda yapılabilmektedir. Bu kurumsal alanlar sanal para birimlerinin şimdiki değerleri ile işlem yapılmasına olanak vermektedir. Metaverse kavramı bu nedenle internetin geleceği anlamına gelmektedir. Metaverse evrenine pek çok şehir giriş yapmış ve insanların bu alanda daha etkin olmasını zorunlu kılmıştır. Bu evrene ilk geçiş yapan şehrin ise Seul olduğu bilinmektedir.

Teknolojisinin yeterince gelişmesi ve insanların edindikleri sanal gerçeklik ile ilgili bilgileri kullanması metaverse teknolojisinin parasal olarak kullanımını mümkün kılmıştır. Bu teknoloji sayesinde alışveriş yapma, sinemaya gitme, oyun oynama ya da kafede zaman geçirme gibi pek çok fiziksel eylem yapılabilmektedir. Teknoloji yalnızca ünlü insanlar tarafından değil herkes tarafından kullanılabilir olacaktır. Bu teknolojinin aktif olarak kullanılması ileriki zamanlarda fiziksel olarak üretilen paraların daha az kullanılacağına ilişkin yorumlara neden olmaktadır.

MANA Metaverse Anlamı

mana metaverse anlami

Metaverse MANA diğer bir ismi ile Decentraland olarak geçmektedir. Minecraft oyununun mantığı ile oluşturulan bu kavram ilk metaverse tabanlı oyun için bir alt yapı niteliği taşımaktadır. Platform hakkında farklı üç token mevcuttur. Bu tokenler Estate, Land ve Mana’dır. Sayılan tokenlerin her biri Decentraland ekonomisinin özgün alanları için aynı ortamda bir arada çalışmaktadır. Diğer bir yönden bakılır ise bu platform kullanıcıların merkezi olmayan yani özerk kuruluşları için bir Decentraland DAO aracılığına yönlendirmektedir. 

ENJ Metaverse Anlamı

Metaverse ENJ tanımı geliştiriciler için oldukça büyüktür. Bu kavram Etherium coininin blok zincirinde farklı sanal ürünler meydana getirme yeteneği tanımaktadır. Ayrıca ENJ yalnızca ürün meydana getirmekle kalmamakta ürünün yönetilmesini de sağlamaktadır. Burada yer alan temel fikir ENJ’in pek çok farklı alanda kullanılarak oyun içinde bulunan ögeleri yönetmek için kullanılmasını içermektedir. Sanal oyun içi ürün ve koleksiyonlar ögelerin transferini engellemekte ve dolandırıcılığı azaltmaktadır. Ayrıca yüksek ücretler de ortadan kalkmaktadır.

AXS Metaverse Anlamı

AXS Metaverse tanımı blockchain tabanlı olarak yaratılan bir çeşit savaş oyunu şeklinde yapılabilmektedir. Metaverse teknolojisi ile birleştirilen bu oyun Pokemon oyunundan esinlenerek yaratılmıştır. Oyunda yer alan yönetim tokeninin adı AXS olarak geçmektedir. Oyun içerisinde SLP adı verilen bir token daha kullanılmaktadır. Etherium blockchain’i şeklinde adlandırılan bu oyun Axie isimli dijital hayvanlar içermektedir. Oyunda yer alan varlıklardan her biri ERC-721 tabanlı bir NFT şeklinde tanımlanabilmektedir.

Ayrıca Sodexo Paraya Çevirme Yöntemleri Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Yorum yapın