Kredi Kartı Borcu Gecikirse Ne Olur?

Kredi kartının borcunun geciktirilmesi, öncelikle mevcut kredi kartı borcunun üzerine daha fazla faiz işlenmesine neden olur. 3 ay sonunda asgari tutarı ya da tamamı ödenmeyen kredi kartı borçları sebebi ile kartlar kullanıma kapatılır. Bu borcun ödenmesi için kişilere bir süre tanınır. Tanınan süre içinde borcun tamamının kapatılmaması durumunda da icra takibi süresi resmi olarak başlar.

Kredi Kartı Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur?

Bir günlük kredi kartı ödemesinin gecikmesi, borcun üzerine belirlenen yüzde oranı kadar akdi faiz işlenmesine neden olur. Ödeme yapılırken, hesap kesim tarihi olarak belirlenmiş olan süreden 1 gün daha fazla ödeme yapılır.

Kredi Kartı Borcu 1 Ay Ödenmezse Ne Olur?

kredi karti borcu 1 ay odenmezse ne kadar faiz isler

Kredi kartının bir aylık ödemesinin yapılmaması, yalnızca yapılmış olan borcun üzerine faiz binmesine neden olur. Borçlanmış olan kişiler, kredi kartı kullanım faizine ek olarak bir de gecikme faizi ödemek durumunda kalırlar. Bu faiz, kart sahiplerinin hesaplarına doğrudan yansır.

Kredi Kartını 10 Gün Geç Ödemek Neye Sebep Olur?

Kredi kartının ödemesinin on gün gecikmesi, yalnızca mevcut borç üzerine, toplam borç tutarı kadar faiz işlenmesine neden olur. Kişiler, ödeyecekleri diğer faizlerin yanında toplam borç üzerinden ücretlendirilmiş 10 günlük daha faiz öderler.

Kredi Kartı 2 Ay Ödenmezse Ne Olur?

İki ay boyunca ödenmemiş olan kredi kartları, kullanıcılarının bir ay daha ödemelerini geciktirmelerinden sonra kartın kullanıma kapatılmasına neden olur. 2 ay boyunca kredi kartı borcu ödemesini yapmamış olan kimseler, hatırlatma mesajı alırlar. İlgili banka tarafından verilen bu bilgiler, eğer kart kullanıcıları tarafından dikkate alınmaz ve ödemeye devam edilmezse bir ayın ardından kartları içinde bakiye olsa dahi kullanılamaz.

Kredi Kartı Ne Zaman Avukatlık Olur?

Kredi kartının avukatlık olma zamanı, resmi olarak kredi kartı borcunun ve asgari borcunun 3 ay boyunca ödenmemesinden sonradır. Kişilerin kredi kartını kullandıkları bankalar, taraflara tebligat göndermelerinden sonra kendilerine 7 gün de ek süre tanırlar. Ek olarak verilen bu 7 günlük süre içinde eğer ödeme yapılırsa borç avukata verilmez. Ancak bu süre içinde de yapılmayan ödemeler, artık kredi kartı dosyasının avukata aktarılmasına neden olacaktır. Ek olarak borç kısmında çok çok azami miktarlar bile olsa faiz işlemeye devam edecektir.

Kredi Kartı Borcu 1 Ay Ödenmezse Ne Kadar Faiz İşler?

Ödenmeyen kredi kartlarına işlenecek olan faiz tutarı, bankalara göre değişiklik gösterir. Ancak ortalama %1,98 kredi kartı faizinin yanında, %2,28 gecikme faizi de eklenir. Belirlenmiş olan %2,28 gecikme faizi, kredi kartı ödemesinin yapılmadığı her gün için işlenir. Hesaplamalar, bu faiz oranı üzerinden banka tarafından hesaplanarak taraflara iletilir.

Kredi Kartı Kaç Ay Ödenmezse İptal Olur?

Kredi kartının iptal süresi, genellikle 1 yıldır. 3 ay boyunca ödemesi yapılmayan kredi kartları yalnızca kullanıma kapatılır. Borç ödemelerinin yapılmasından sonra kartları kullanıma açılır. Ancak kredi kartı borç ödemesini 1 yıl boyunca aksatan ya da yapmayan kişilerin kartları otomatik olarak iptal edilir. Borçlarının tamamı ödense dahi kişilerin kartlarını kullanmaları mümkün değildir.

Kredi Kartı Alışveriş Faizi Aylık Mı Uygulanır?

Yapılan alışverişlere uygulanan faizler, hesap kesim tarihlerine kadar aylık olarak uygulanır. Ancak kredi kartı borcu ödemesini geciktirmiş olan kişilerin hesaplarına ödenmemiş borç üzerinden günlük faiz işlenmeye başlanır. Kişilerin borçlarını ödemedikleri her gün, dün faiz işlenerek belirlenmiş olan borç tutarı üzerine katlanarak devam eder.

Kredi Kartı Borcu Zamanında Ödenirse Faiz İşlenir Mi?

Kredi kartı borcunun ödenmesi ve geciktirilmemesi durumlarında borcun üzerine herhangi bir şekilde faiz işlenmez. Borç ödemelerinin yapılması, kredi kartını kullanımına devam edilmesini sağlar. Asgari ödemesi yapılan kredi kartlarına ise aylık olarak faiz işlemez.

Kredi Kartı 3 Ay Asgari Ödeme Yapılırsa Ne Olur?

Kredi kartının yalnızca asgari tutarının ödenmesi, kredi kartı kullanıcıları için herhangi bir sorun teşkil etmez. Kredi kartı borcu olan kişiler, toplam borçlarının asgari tutarlarını ödeyerek kartlarını kullanmaya devam edebilirler. Asgari tutar dışında kalan ve ödenmeyen borcun üzerine aylık %1,98 faiz oranı bazı bankalar tarafından işletilir. Ancak asgari tutarını ödeyerek kartını kullanmaya devam eden kişilerin mahkemeye verilmeleri ya da kartlarının kısıtlanma durumları herhangi bir şekilde söz konusu değildir.

Sitemizden Akbank Artı Para Nedir? Nasıl Kullanılır? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın