Akbank Artı Para Nedir? Nasıl Kullanılır?

Artı para, Akbank tarafından kullanıcılarına sunulmuş olan kredili mevduat hesabıdır. Akbank’ta vadesiz hesabı bulunan herkes, Akbank artı para hesabını kullanabilir. Yani, her Akbank hesabına artı para tanımlıdır.

Akbank Artı Para Hesabı Nasıl Kullanılır?

Artı para hesabının kullanılabilmesi için herhangi bir şey yapılmasın gerek yoktur. Her Akbank müşterisi, hesabında bakiye kalmadığı zamanlarda bu hesabı kullanabilirler. Bazı kişiler, eğer artı para hesabının aktivesini sonlandırmışlarsa, müşteri hizmetlerini arayarak bu hesaplarını aktive edebilirler.

Akbank Artı Para Neden Olumsuz Sonuçlanır?

Artı para hesabının olumsuz olarak sonuçlanması, genellikle Akbank üzerinden maaş alınamaması ya da artı para limitinin tamamen kullanılmış olmasından kaynaklanır. Ancak bazı zamanlar, bu iki sebep dışında sistemsel olan bazı sıkıntılar dolayısıyla da artı para limiti kullanılamaz. Bu durumlarda, müşteri hizmetlerine danışılması gereklidir.

Akbank Artı Para Nasıl Çekilir?

Akbank artı paranın çekilme kanalları, banka tarafından şöyle sıralanmıştır:

  • Akbank ATM’leri
  • Akbank mobil bankacılık uygulaması
  • Akbank şubeleri
  • Akbank müşteri hizmetleri

Tüm kanallar üzerinden artı para limiti çekilerek vadesiz hesaplara kolayca aktarılabilir. Hesaplarına aktardıkları paraları da hesap sahipleri hemen kullanmaya başlayabilirler.

Akbank Taksitli Artı Para Ödemesi Nasıl Yapılır?

Taksitli çekilmiş artı para hesabını ödemeleri, kredi kartı ödemeleri gibi gerçekleştirilir. Ancak bu ödemelerin gerçekleştirilebilmesi için kişilerin artı para çekimi yaparken “taksitli” özelliğini de seçmeleri gereklidir. Bu özellik seçilmez ise, çekilmiş olan tüm paranın bir anda geri ödenmesi gereklidir. Ödeme tarihinin geçmesi durumunda da hesaba para geldiği anda banka, harcanan tutar kadarını çeker.

Artı Para Faizi Ne Kadardır?

Artı para faizi hesaplaması, aylık %1,80; yıllık ise %24,20 olarak belirlenmiştir. Zamanında ödemesini gerçekleştirmemiş olan hesap sahipleri, çekimlerini yapmalarından sonra bu faizler üzerinden kalan ödemelerini yapmak durumundadırlar. Faizler yıllık olarak değişkenlik gösterebilir.

Akbank Artı Para Limiti Ne Kadardır?

Artı para hesabının limiti, güncel olarak 1.000 TL olarak belirlenmiştir. Belirlenen bu tutar, 650 TL daha arttırılabilir. Yani, Akbank artı para hesabı olan kişiler, en fazla 1.650 TL olarak kredili mevduat hesabı kullanabilirler.

Akbank Artı Para Ne Zaman Ödenir?

Kullanılan artı para hesabının ödeme zamanı, her ayın 15’i olarak belirlenmiştir. Artı paradan yapılan harcama tarihleri fark etmeksizin belirlenmiş olan bu tarihte ödeme yapılmaması durumunda, hesaba para girişi yapıldığı andan sonraki mesai saatlerinde artı para limiti kesilir.

Artı Para Kredi Notunu Düşürür Mü?

Artı para hesap kullanımı, kredi notunu düşürür. Kredili mevduat hesabı olarak tanımlanmasından ve ödenmemesi durumlarında faiz işlenmesi sebepleri dolayısıyla ödenmemesi durumunda kredi notunu düşürebilir. Ancak bu işlem, ödemenin 1 ay boyunca yapılmamasından dolayı olmaz. En az 3 ay boyunca ödenmemiş olan artı para hesabı dolayısıyla kredi notu düşebilir.

Artı Para Limiti Neye Göre Belirlenir?

arti para limiti neye gore belirlenir

Akbank hesaplarının artı para limitleri, banka tarafından belirlenir. Akbank, hesaplarına düzenli olarak para girişi sağlayan her müşterisine bu limiti tanır. Kişilerin hesaplarına gelen tutarlar belirlenmede etkili değildir.

Akbank Artı Para Limiti Nasıl Arttırılır?

Artı para limitinin arttırılması, Akbank müşteri hizmetleri, telefon bankacılığı, müşteri hizmetleri ve ATM’leri üzerinden gerçekleştirilebilir. Mobil bankacılık uygulaması kullanan kimseler, hesap bilgileri üzerinden artı para limitlerini herhangi bir yer ile iletişim kurmadan kolayca yükseltebilirler. Müşteri hizmetleri üzerinden yükseltilmek istenen para limitleri, talep doğrultusunda vadeli ya da vadesiz hesaplara da aktarılabilir.

Akbank Nakit Avans Faizi Ne Kadardır?

Akbank kredi kartlarından çekilecek olan nakit avansın aylık faizi, %1,80 olarak belirlenmiştir. Kredi kartlarından en fazla 1.000 TL nakit avans çekilebilir. Kredi kartı limiti yüksek olan kimseler, taleplerine göre nakit avans çekim limitlerini müşteri hizmetleri ya da Akbank şubeleri üzerinden kolaylıkla yükseltebilirler. Ancak kendilerine verilebilecek olan maksimum günlük nakit çekim tutarı, yine 1.000 TL olacaktır.

Akbank Taksitli Nakit Avans Nasıl Ödenir?

Çekilmiş taksitli nakit avansın ödenebilmesi, Akbank mobil bankacılık uygulamasından ve numarası 444 25 25 olan telefon bankacılığı üzerinden kolaylıkla ödenebilir. Akbank artı para üzerinden nakit para çekmiş olan kişiler de ödemelerini bu iki yöntem ile gerçekleştirebilirler. Kredi kartından taksitli nakit avans çekmiş olan kişiler, ödeme tarihlerinde ödemelerini gerçekleştirmekle yükümlülerdir.

Ayrıca sitemizden Aidatı Olmayan En Avantajlı Kredi Kartları (2022) Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

“Akbank Artı Para Nedir? Nasıl Kullanılır?” üzerine bir yorum
  1. Makalede Akbank Artı Para hesabının avantajlarından bahsedilmiş ancak dezavantajlarına dair bir bilgi bulamadım. Çekmek isteyenler için olumsuz durumlar var mıdır?

    Yanıtla
Yorum yapın