İşkur Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?

İşkur kayıt belgesi almak, iş arayan kişilerin yapması gereken bir işlemdir. İş arayan kişiler İşkur aracılığıyla iş bulmak istiyorlarsa İşkur kayıt belgesi alırlar. Fiziki olarak bazı kurumlardan temin edilebilen belge aynı zamanda internet üzerinden de temin edilebilmektedir. İşverenler tarafından işe başvuru sırasında işkur kayıt belgesi talep edilmektedir. İşkur kayıt belgesi almanın şartlarından bir tanesi İşkur’da kaydınızın olmasıdır. Ayrıca İşkur kayıt belgesi almak isteyen kişinin 14 yaşını doldurmuş olması gerekmekte ve ayrıca erkek iş arayanların da ek olarak askerlik görevini tamamlamış olması gerekmektedir. Gerekli şartları sağlayan iş arayan ve İşkur’da kaydı olan kişiler İşkur kayıt belgesini temin edebilirler.

İŞKUR Kayıt Belgesi Nedir?

İşkur kayıt belgesinin tanımı, İşkur’a başvurarak iş bulmaya çalışan kişinin İşkur’a kaydını yaptırdıktan sonra temin ettiği belgedir. İş arayan kişinin anlık olarak aktif olarak çalışma açık olduğunu veya pasif bir durumda olduğu bilgisini gösterir bir belgedir. İş arayan kişi çalıştırmak isteyen işveren bu belgeyi kişiden talep edebilir. Bu belge yalnızca İşkur bünyesinde iş arayan kişilere temin edilmektedir. İşverenlerin İşkur kayıt belgesi olan iş arayan kişiyi istihdam etmesi halinde, devlet tarafından işverene bazı ayrıcalıklar sağlanmaktadır. 2017 yılında 687 sayılı kanunla İşkur aracılığıyla iş arayan kişilerin İşkur kayıt belgesi temin etmesi ve işverenlere bunu işe başlamadan önce vermesi ve aynı zamanda işverenin de İşkur aracılığıyla çalıştıracağı işçiden İşkur kayıt belgesi istemesi zorunlu kılınmıştır.

İşkur Kayıt Belgesi Ne İşe Yarar?

İşkur iş arayan kayıt belgesi de denilen İşkur kayıt belgesi, işe girmeden önce işverene teslim edilir. İşverenin de İşkur aracılığıyla çalıştırdığı işçiden istemek zorunda olduğu İşkur kayıt belgesi, İşkur aracılığıyla işe giren işçinin sigorta başta olmak üzere bazı işçilik haklarını sağlaması açısından önemlidir. Aynı zamanda işverenin İşkur kayıt belgesiyle çalıştırmak istediği işçi nedeniyle devlet tarafından sağlanan bazı ayrıcalıklara sahip olmaktadır. Örneğin İşkur kayıt belgesiyle işçi çalıştıran işverenin çalıştırdığı işçinin sigortası 6 ay boyunca devlet tarafından karşılanmaktadır. Devlet tarafından sağlanan bu teşvikler nedeniyle de işçi arayan işverenler İşkur aracılığıyla gelen ve İşkur kayıt belgesine sahip olan işçileri istihdam etmek istemektedirler.

İşkur Kayıt Belgesi Nereden Alınır?

İşkur kayıt belgesini almak için size yakın olan İşkur şubesine gitmeniz veya İşkur resmi sitesi üzerinden kayıt olmanız gerekmektedir. Öncelikle gerekli bilgileri ve belgeleri İşkur kurumuna sağlayarak kayıt olmanız şartı aranmaktadır. İşkur’daki kaydınızın tamamlanmasının ardından, yine size yakın İşkur şubesine başvurarak ya da e-devletten İşkur kayıt belgenizi temin edebilirsiniz.

İş Arayan Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?

is arayan kayit belgesi nasil alinir

İş arayan kayıt belgesini temin etmek için öncelikle İşkur kaydı olan, İşkur aracılığıyla iş arayan biri olmanız gerekmektedir. Eğer İşkur kaydınız varsa size yakın olan İşkur şubesine giderek İşkur iş arayan kayıt belgesi istediğinizi ilgili bölüme söyleyerek belgenizi alabilirsiniz. İşkur şubesine gitmeden belgenizi almak istiyorsanız e-devletten İşkur kayıt belgenizi alabilirsiniz. Bunun için ise e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. İşkur kayıt belgesi almak için öncelikle e-devlete TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından e-devlet sitesinin içindeki arama motoruna “İşkur Kayıt Belgesi” yazarak aratmalısınız. Karşınızda çıkan seçeneğe tıklayıp adımları takip ederek belgenizi alabilirsiniz. Belgenizi aldıktan sonra işvereninize ibraz etmelisiniz.

İşkur Kayıt Belgesi İnternetten Nasıl Alınır?

İşkur aracılığıyla iş bulma ve iş kayıt belgesini alma sürecini internet üzerinden tamamlamak ve İşkur şubelerinde sıra beklemek istemiyorsanız bunu rahatlıkla yapmanız mümkün. Öncelikle İşkur’un kendi sitesi aracılığıyla İşkur üzerinden kaydını yaptırmalısınız. Sizden istenen bilgi ve belgeleri tam olarak girerek İşkur kaydı talebinizi iletmelisiniz. Ardından başvurunuzda herhangi bir sorun çıkmaması halinde başvurunuz İşkur yetkililerince onaylanacaktır. İşkur kaydınız tamamlandıktan sonra e-devlet üzerinden İşkur kayıt belgenizi temin edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken e-devlet şifresi ve TC kimlik numaranızla e-devlete giriş yaptıktan sonra sitesi içerisindeki arama motoruna “İşkur Kayıt Belgesi” yazarak aratmanız gerekmektedir. Karşınıza çıkan seçeneğe tıklayarak ve sonrasındaki adımları takip ederek İşkur kayıt belgenizi oluşturup çıktısını alabilirsiniz. Böylelikle İşkur kayıt belgesi isteyen işvereninize İşkur kayıt belgenizi ibraz edebilirsiniz.

Ayrıca E-Ticaret İçin Vergi Mükellefi Olmak Zorunlu Mu? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Yorum yapın