Maaş Yazısı Örnekleri İndir 2022

Maaş yazısı için örneklerde kişinin ne kadar maaş aldığı görüntülenebilmektedir. Maaş yazısı örnekleri genel olarak kredi başvurularında talep edilen yazılar için birer örnek niteliğindedir. Maaş yazıları kişilerin çalıştıkları kurum tarafından doldurulmalıdır. El yazısı ile ya da bilgisayar yardımı ile hazırlanan bu yazılarda yetkili kişilerin imza ve kaşesi zorunludur.

Maaş yazısı örneğinde bazı maaş bilgileri yer almaktadır. Maaş bordrosu olarak da kullanılabilen bu evrak bazı durumlarda kurumlar tarafından talep edilebilmektedir.

Maaş Yazısı Nedir?

Maaş yazısının tanımı genel olarak “Büyük tutarlı yapılan kredi başvurularında talep edilen dilekçe” şeklinde yapılabilmektedir. Maaş bordrosu alınmayan durumlarda iş yerlerine maaş yazısı yazdırılarak bu belge kullanılabilmektedir. Özet ile maaş yazısının kişinin aylık gelirini gösterdiği, kredi başvurularında kullanıldığı ve ödeme gücünün bulunduğu söylenebilmektedir. Bu yazı özellikle ev kredisi alanlar için büyük bir önem taşımaktadır. Ev kredisi alanlar büyük meblağlarda kredi başvuruları yapmakta ve maaş yazısına ihtiyaç duymaktadır. Diğer ismi ile görev belgesi olarak adlandırılan maaş yazısı güncel olmalı ve gerçek bilgiler içermelidir.

Maaş Yazısı Kimler Tarafından İstenmektedir?

Maaş yazısı talep eden gruplar aşağıda yer almaktadır. Maaş yazısı örnekleri kullanarak maaş yazısını iş yerlerinize yazdırabilir ve aşağıdaki amaçlar ile kullanabilirsiniz:

 • Elden maaş ödemesi tespit edilmesi durumunda,
 • Bankalar için kredi başvurusu sırasında,
 • Bankadan yapılacak kredi kart başvurusunda,
 • Maaş bordrosu olarak kullanılmak amacı ile,
 • Çalışanlara yüksek maaş yazısı yerine kullanılabilmektedir.

Maaş Yazısı Nerden Alınır?

Maaş yazısının alınabileceği tek yer kişinin kendi çalıştığı kurumdur. Kişinin çalıştığı kurum dışında başka herhangi bir yerden ya da şirketten maaş yazısı talep edilememektedir. Maaş yazısı talebinde bulunmak isteyen kişiler şirketlerinin muhasebe ve insan kaynakları departmanına giderek bu taleplerini gerçekleştirebilmektedir. Talebin yapılmasının ardından departman maaş yazısını kişiye teslim edecektir.

Maaş yazısı örneği internetten bulunarak bilgisayar üzerinden çıkarılmalıdır. Bu belgenin çıkarılarak ilgili departmana bırakılması sürecin hızlanması açısından iyi olacaktır.

Yazıda Hangi Bilgiler Bulunur?

yazida hangi bilgiler bulunur

Maaş yazısında yer edinen bilgiler aşağıda sırası ile açıklanmıştır. Maaş yazısında aşağıdaki bilgilerin yer almaması durumunda yazı geçersiz sayılabilmektedir:

 • Maaş yazısı talebinde bulunan kişinin isim, soy isim, T.C kimlik numarası bilgileri
 • Aynı kişinin anne ve baba adı, doğum tarihi, doğum yeri, nüfusa kayıtlı olduğu il ve ilçe
 • Kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu iş yeri ve sicil numarası
 • Kişinin SSK sicil kaydı

Yukardaki ilgilerden herhangi birinin dilekçe üzerinde yanlış yazması maaş yazısının yanlış hazırlandığı anlamına gelmektedir. Bu durum gerek bankalar gerekse de yazıyı isteyen kurumlar tarafından kabul edilememektedir. Bilgilerin eksik ya da hatalı olması durumunda kredi başvurusu iptal edilmektedir. Bu nedenle dilekçenin hazırlık aşamasında dikkatli olunması ve tüm bilgilerin doğruluğundan emin olunması gerekmektedir. Herhangi bir sebep ile maaş yazısı hazırlatamayan bireyler e devletten gelir belgesi alabilmektedir.

Yazıda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Maaş yazısında dikkat edilmesi gerekenler arasında aşağıdaki maddeler yer almaktadır:

 • Dilekçenin başında bulunan işe giriş tarihi doğru ifade edilmiş olmalıdır. Tarih hatırlanmıyor ise rastgele bir tarih yazılmamalıdır. İşe başlanan tarih net olarak hatırlanmıyor ise Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan öğrenilebilmektedir.
 • Yazıda yer alan bilgilerin doğruluğundan emin olunmalıdır. Eksik ya da yanlış olan bilgilerin düzeltilmesi gerekmektedir.
 • Maaş yazısında mutlaka tarih olmalıdır.
 • Dilekçenin alt kısmında yer alan şirket imzası ve kaşe “ıslak imza” şeklinde olmalıdır.
 • Önceki yıllarda hazırlanan dilekçenin kullanılabilir bir yanı bulunmamaktadır. Başvuruda ya da herhangi bir işlemde yeni bir dilekçe hazırlanmalıdır. Bunun nedeni kredi başvurularında bankaların kişinin o ay aldığı maaşı ve düzenli işini kontrol etmek istemesidir.

Bordro ile Maaş Yazısı Arasındaki Farklar

Maaş bordrosunun maaş yazısından farkları arasında maaş yazısının işveren tarafından düzenlenmesi yer almaktadır. Maaş yazısı örnekleri de işveren tarafından düzenlenebilmektedir. Ancak maaş bordrosu e devlet üzerinden ve Hazine ve Maliye Bakanlığı e bordro sisteminden ulaşılabilmektedir.

Banka ya da bankadan farklı bir kurum tarafından talep edilen maaş yazısı e devletten çıkarılabilmektedir. Ayrıca e devlet üzerinde yer alan e bordro sistemi kullanılarak da bu belge hazırlanabilmektedir. Aynı sistem üzerinden çıkarılan gelir belgesi de bazı durumlarda sorunu çözecektir.

Ayrıca Gider Pusulası Nedir? Nasıl Düzenlenir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Yorum yapın