Ingvar Kamprad 6 Yaşında Kibrit Satışından IKEA

Ingvar Kamprad: Hepimizin bildiği gibi, başarıya giden yol kolay değildir. Rahatlıktan vazgeçmek, engellerle dolu yollarda yürümek ve çok çalışmak gerekir. Bazı girişimciler varlıklı ailelerden gelseler de, IKEA’nın kurucusu Ingvar Kamprad gibi isimlerin başarı hikayesi biraz daha farklı. İsveçli Ingvar Kamprad, kelimenin tam anlamıyla hiçbir desteği olmayan biriydi. Ancak, bir gün dünyanın en zengin insanları listesine girmeyi başardı. Peki, ama nasıl? IKEA’nın kurucusu Ingvar Kamprad’ın başarı hikayesi ve hayatının dönüm noktalarını bu yazıda öğrenebilirsiniz. Ama öncesinde, biyografisine kısa bir bakış atalım…

Ingvar Kamprad Biyografi Özeti

 • İsim: Ingvar Kamprad
 • Ölüm: 2018 
 • Eğitim: Hvitfeldtska Gymnasiet
 • Meslek: İş insanı (IKEA’nın kurucusu)
 • Varlığı: Ocak 2018 itibarıyla net değer 58,7 milyar ABD doları
 • Kitapları: Leading By Design: The Ikea Story, Historia Ikea, IKEA, Sekmes istorija
Ingvar Kamprad

Ingvar Kamprad, 1926 yılında İsveç’in Smaland şehrine bağlı Elmtaryd isimli bir köyde dünyaya geldi. O yıllarda İsveç’te yoksulluk çok büyük bir sorun. Bu zor zamanlarda, Ingvar iş hayatına çok erken yaşlarda atıldı ve henüz 6 yaşındayken kibrit satarak para kazanmaya başladı. 10 yaşına geldiğinde ise bisikleti ile etrafı dolaşarak Noel süsleri ve kalem gibi eşyalar satmaya başladı.

isvec smaland

17 yaşına geldiğinde, okuldaki başarısı nedeniyle babası ona bir miktar para vererek ödüllendirdi. Ingvar, bu parayı bir işletme kurmak için kullandı. İşletmenin adı; çocukluk evinin kısaltması olan IKEA’ydı.

Hayatı boyunca iki kez evlendi. İlk eşi, kızının annesi Kerstin Wadling’di. Daha sonra, Margaretha Kamprad-Stennert idi. Ancak Ingvar Kamprad, 2011’de 91 yaşında gizli bir hastalık nedeniyle vefat etti.

Mobilya İhtiyacı ve IKEA’nın Büyümesi

Gençlik yıllarında Ingvar Kamprad, İsveç’teki yaşamın bir unsurunun farkına vardı. Mobilya, birçok insan için bir lükstü. O ise bunu avantaja çevirip 1948 yılında yeni bir fikirle buluştu. Mobilya takasına katılması, IKEA için temelleri atmasını sağladı.

Bir tarım gazetesinde, mobilya fabrikasının ilanını gördü ve bu işte şansını denemeye karar verdi. Böylece tesadüfen başladığı mobilya satışı kaderini belirledi.

Ingvar Kamprad, en ucuz mobilyaları satın alabileceği yerleri keşfettikten sonra kaliteli döşeme üreticileriyle anlaştı. Mağazasını koltuk ve sehpalarla doldurdu ve onların her birine farklı bir isim verdi. Bu detay, bugün IKEA mağazalarında da göze çarpmaktadır. Mobilya isimleri, Ingvar’ın sayısal şeyleri hatırlamada zorlanmasından dolayı verilmiştir.

ingvar kamprad ikea

IKEA’nın Başarı Yolculuğu

Ingvar Kamprad, IKEA’yı kurduktan sonra kamyonlar ile mobilya ürünlerini temsil etti. Daha sonraki yıllarda, yerel olarak üretilen mobilyalar da satmaya başladı. Ancak, birkaç yıl sonra üreticiler bu düşük fiyatları protesto etmeye başladı. Bunun üzerine IKEA’nın ideolojisi değişmeye başladı.

Daha sonraki yıllarda Ingvar, artık orta sınıfı hedeflemeye başladı. Bu yeni fikir ile birlikte, ülkenin her kesimine aynı hizmeti verebilmeye başladı. Bunun üzerine, mağazasının kapasitesini arttırdı. Kısa süre içinde, işini İsveç’in farklı bölgelerine yaymayı başardı.

Birkaç yıl sonrasında, artık yalnızca İsveç’te değil, Norveç, Almanya ve tüm Avrupa’da olmayı başardı. Onun girişimi dünya genelinde kabul gördükten sonra, Şangay’da da bir mağaza açmayı başardı. 1974 yılında Japonya’da, bir yıl sonra Avustralya, Kanada ve Hong Kong’da da mağaza açmıştır. Bugün, Ingvar Kamprad’ın kurucusu olduğu ünlü mobilya markası IKEA’nın dünya genelinde 38 ülkede 300’den fazla mağazası bulunmaktadır.

2004’de Dünyanın En Zengin İnsanlarından Biri Oldu

İsveç’in ünlü iş dergisi, 2004 yılında onu dünyanın en zengin insanlarından biri olarak ilan etti. Forbes dergisi ise 2010 yılında onun servetinin 25 milyar dolara yaklaştığını tahmin etti. 2015 yılında, Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre dünyanın en zengin 8.kişisi seçildi. O yıl, Ingvar’ın varlığı 60 milyar dolara ulaşmıştı.

milyarder ingvar kamprad

Ingvar Kamprad’ın Kişiliği

Onunla birlikte çalışan kişiler, Ingvar’ın muhteşem bir reklamcı, asla hata yapmayan zeki bir insan olduğunu söylemiştir. Hiçbir üniversiteye gitmemesine rağmen tüm bunları başarmış olması da bunun bir kanıtıdır. Onun en önemli sözlerinden biri de, “”Çalışıyorsan ve umutsuz enerji hissetmiyorsan, en azından hayatının %33’ünü kazandın”.

Ingvar Kamprad’ın Ünlü Sözleri

 • Mutluluk hedefinize ulaşmak değildir. Mutluluk yolda olmaktır.
 • Sadece uykuda olanlar hata yapmaz.
 • En tehlikeli zehir başarma duygusudur. Panzehir, her akşam yarın neyin daha iyi yapılabileceğini düşünmektir.
 • Hata yapmak aktif olanın ayrıcalığıdır.
 • Zamanlarını yanılmadıklarını kanıtlamak için harcayanlar her zaman vasat insanlardır.

Sonuç

IKEA’nın kurucusu Ingvar Kamprad, tutumluluğu ve çalışkanlığı ile bilinen bir iş adamıydı. Her şey, henüz 6 yaşındayken kibrit satmaya başlamasıyla başladı. Kibritleri toptan ucuza satın aldı ve onları sattıkça kar etmeye başladığını gördü. 11 yaşındayken işini büyüttü ve kalem, tebrik kartları ve Noel süsleri gibi eşyalar satmaya başladı. Bunları, bisikleti ile etrafı gezerek yapıyordu. Gençlik yıllarında, işini büyüttü ve babasının verdiği para ile kendi mobilya satış mağazasını kurdu. O mağaza, bugün tüm dünyada bilinen ve bir marka haline gelen IKEA mobilya zinciridir. Bugün baktığımızda, IKEA yılda 35 milyar Euro’dan fazla kazanmaktadır ve dünya genelinde en ünlü mobilya mağazasıdır.

Yorum yapın