Jeff Bezos Girişimcilik Hikayesi ve 1 Başarı Notu

Jeff Bezos: Amazon’un kurucusu Jeff Bezzos, en yüksek tüketici deneyimi sağlama isteği üzerine inşa ettiği başarı hikayesiyle biliniyor. Her şeyin müşteri memnuniyeti ile ilgili olduğu Amazon gibi bir platform ile bütün dünyaya adını duyurmayı başaran Jeff Bezzos’u 180 milyar dolara ulaşan servetine götüren girişimcilik hikayesini öğrenmek için okumaya devam edin…

Jeff Bezos Kimdir?

Meksika’da dünyaya gelen Jeff Bezos, dördüncü sınıftan altıncı sınıfa kadar Houston’daki River Oaks ilkokuluna gitti. Yaz aylarında çiftlikte yel değirmenlerini tamir etmek, boru döşemek, sığırları aşılamak ve diğer çiftlik işleri gibi çeşitli işler üzerinde çalıştı.

Büyüdükçe bilgisayara ilgi duymaya başladı. Üniversiteyi bitirdikten sonra, sonra bilgisayar biliminin giderek daha fazla rağbet gördüğü Wall Street’e gitti ve birkaç firmada çalıştı. Bell ve Intel’den teklifler aldı. Fitel’e katıldı, bu iş için her hafta New York ve Londra arasında uçuyordu.

jeff bezos kimdir

Ancak daha sonra ayrılmaya ve Bankers Trust’a katılmaya karar verdi. 30 yaşına geldiğinde, artık zaten altı haneli bir maaş alıyordu. Bezos, finans alanında başkan yardımcılığına yükseldiği Bankers Trust ve yatırım şirketi D.E. Shaw. Şirket, bilgisayar bilimlerinin borsaya uygulanmasında uzmanlaştı ve Bezos, D.E Shaw’da bu alandaki genel yeteneği nedeniyle işe alındı. O zamanlar da birçok insan için başarılı biri olarak gösterilebilirdi ancak onun başka planları vardı.

Bir gün internette gezinirken web dünyasının %2300 büyüdüğünü gördü. Konfor alanından çıkarak DE Shaw and Company’deki kazançlı işinden ayrıldı ve kendi şirketini kurdu.

Amazon.com’un Kuruluşu

Jeff Bezos, 1994 yılında D.E Shaw’dan ayrıldı ve bir çevrimiçi kitapçı açarak internet pazarının potansiyelinden yararlanmak için Seattle’a taşındı. Yazılım, CD ve donanım da dahil olmak üzere internet yardımıyla satabileceği olası ürünlerin bir listesini hazırlamaya karar verdi.

Bir internet mağazasının diğer bir avantajı, yakın zamanda ABD Yüksek Mahkemesi’nin posta siparişi kataloglarının fiziksel varlıklarının bulunmadığı eyaletlerde vergi ödemek zorunda olmadığına karar vermesiydi. Yani Bezos internet üzerinden sattığı ürünlere vergi ödemiyordu.

jeff bezos amazon yukselisi

Bezos, şirketi ilk olarak 5 Temmuz 1994’te “Cadabra” olarak bünyesine kattı. Avukatı, “kadavra” kelimesini değiştirmeyi düşündü. Sonunda Bezos, sözlükte A ile başlayan kelimeleri inceledikten sonra gezegenin en uzun nehirlerinden biri ile en büyük kitapçı arasındaki uyum fikrini beğendi ve Amazon’da karar kıldı.

Onun, hayalini gerçekleştirmeye giden kararlılığı çok önemliydi. Bitmeyen ve sürekli bir arayışla yarattığı Amazon.com ile hayalini gerçekleştirmeye giden kararlılığı çok önemliydi. Amazon, kaliteli bir organizasyon oluşturmak için bitmeyen ve sürekli bir arayışla ortaya çıktı.

Her Şeyin Mağazası Olarak “Amazon”

Jeff Bezos, Amazon ile aslında en başından beri devrim niteliğinde bir şey yaratmaya karar vermişti. Aklında büyük bir şeye yaklaşmak ve yükseklere ulaşmak vardı. Bunu, çeşitli ürün ve hizmetleri alıp satabileceği bir platform oluşturarak yapmayı tercih etti. Çünkü, web dünyasının ne kadar büyümeye başladığını biliyordu.

Müşterinin ortaya çıkan talebini iyi anlayarak; Steve Jobs ve Elon Musk gibi köklü bir kişinin her başarı öyküsü gibi, o da inişli çıkışı bir başarı hikayesi ile sonunda başarıya ulaştı. Amazon, her ne kadar başarılı bir marka olmadan önce başarısızlıklar görmüş olsa da, sonunda bugün dünyanın en çok ziyaret edilen web sitelerinden biri oldu.

Amazon.com ‘un Yükselişi

Amazon, Bezos’un yönetimi altında 1990’ların sonunda tekliflerini önemli ölçüde çeşitlendirmeye başladı. Tüketim malları, müzik ve video satışına odaklanan hareket, Amazon’un e-ticaret alanındaki nihai hakimiyetinin ilk adımı oldu. Bu süre zarfında şirket, kendi bulut bilgi işlem kolu olan Amazon Web Services’ı da başlattı.

Bir mali çalkantı döneminin ardından Amazon, zorlukların üstesinden gelmeyi başardı ve e-Ticaret sektöründe önemli bir oyuncu olarak çalışmalarına devam etti. Şirketin en önemli yeniliklerinden biri olan Amazon Kindle e-okuyucu, modern tüketicilerin kitaplarla etkileşim ve ilişki kurma biçiminde devrim yaratmaya yardımcı oldu. Onu, şirketin ses destekli akıllı hoparlörü Amazon Echo Dot da dahil olmak üzere diğer önemli yenilikler takip etti.

Birkaç yıl içinde Amazon, bugüne kadar toplam değeri 1 trilyon dolardan fazla olan dünyanın en büyük online alışveriş perakendecisi olarak resmen tanınmış oldu.

Jeff Bezos’un Diğer Girişimleri – Jeff Bezos Başarıları

Bezos, Amazon ile yaptığı çalışmanın yanı sıra, diğer birçok girişimcilik girişimine dahil olmasıyla da gerçek bir girişimci örneği. 2018’in sonunda insanları uzaya taşımaya başlama niyetini açıklayan uzay araştırma şirketi Blue Origin’in kurucusu olarak yaptığı çalışma, aslında bunun en uçuk ama en iyi örneklerinden biri.

Blue Origin’in bir parçası olarak Bezos, genellikle “milyarder uzay yarışı” olarak anılan yarışta önemli bir oyuncu haline geldi. Richard Branson ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk gibi isimlerin yer aldığı yarış, özel uzay yolculuğu endüstrisine öncülük etmeyi amaçlayan yoğun bir rekabet anlamına geliyor.

Bezos ayrıca, sağlık ve teknoloji dahil olmak üzere çok sayıda sektöre yatırım yapan girişim sermayesi şirketi Bezos Expeditions ile de ilgileniyor. Girişimci öngörüsü, 250.000 USD’lik ilk yatırımından 3 milyar USD kazandırmasıyla ünlü Google’a yaptığı erken yatırımın ardından başarısını bir kez daha kanıtlandı.

Bezos, Amazon aracılığıyla, aralarında Goodreads, Audible, Zappos, IMDb ve Amazon Robotics’in de bulunduğu 40’tan fazla yan kuruluşun başarısına dolaylı olarak dahil oldu. Ayrıca 2013’te ikonik Amerikan gazetesi The Washington Post’u satın aldı ve gazetenin önceki iş modelini dönüştürmeyi başardı. Gazete, Bezos’un liderliğinde 2016’da yeniden kar elde etti.

Jeff Bezos Hayatı Özet

Çocukluğundan beri bilgisayar bilimlerine ilgi duyan Jeff Bezos, üniversiteden mezun olduktan sonra, aralarında Bell Labs ve Intel’in de bulunduğu farklı şirketlerden birçok teklif aldı ama hepsini reddetti. Çünkü, kaderinde en büyük e-Ticaret platformunu başlatmak vardı.

teknoloji girisimleri

30 yaşına geldiğinde altı haneli bir maaş kazanmaya başladı. Ancak, o Amazon.com’u yaratmak için doğmuştu ve istifa edip kendi hikayesine devam etti. İnternette gezindiği bir günde web dünyasının ne kadar büyüdüğünü görüp kendi şirketini kurmaya karar verdi ve Jeff Bezos’un da başarı hikayesi böyle başlamış oldu…

“Jeff Bezos Girişimcilik Hikayesi ve 1 Başarı Notu” üzerine bir yorum
  1. Jeff Bezos’un başarılarını okumak gerçekten ilham vericiydi. Onun Amazon.com’u nasıl kurduğunu ve başarıya nasıl ulaştığını öğrenmek benim için çok değerli bir deneyim oldu. Jeff Bezos’un girişimcilik hikayesi, bana cesaret ve motivasyon verdi. Kendi hayallerimi gerçekleştirmek için çalışmaya devam edeceğim. Başarılarını okumak için teşekkürler!

    Yanıtla
Yorum yapın