Warren Buffett’in 11 Yaşında Başlayan Başarı Öyküsü

Warren Buffett: Omaha’nın kâhini ya da bilgesi olarak bilinen Warren Buffett; Amerikalı bir hayırsever, yatırımcı ve önemli bir iş insanıdır. Kitapları ve alıntıları, gelişmekte olan girişimciler arasında önemli bir üne sahiptir.

Nebraska’da büyüyen ve erken yaşlardan itibaren yatırım ve ticaretle uğraşan Warren Buffet’in başarı hikâyesi, henüz daha gençlik yıllarının başında kurduğu birden fazla işletme ile başarılı olmak isteyen girişimcilere ilham veriyor. Bu yazıda, Warren Buffett’in başarı hikâyesini öğreneceğiz…

Warren Buffett’in Gençlik Yılları

Babası Howard Buffet’in, Warren’in çok küçük yaşlardan itibaren hisse senetleriyle ilgilenmesini sağlayan bir aracı kurumu vardı. 1942 yılında henüz 11 yaşındayken, diğer çocukların kitap okuyup oyun oynadıkları yıllarda Buffet, CITGO’nın altı hissesini tanesi 38 dolardan satın aldı. O yıllarda, golf topları ve koleksiyoncu pulları satmak ve arabaları cilalamak gibi birkaç yan iş de yaptı. 16 yaşına geldiğinde, 53.000 biriktirmişti.

Warren Buffet basari oykusu
Warren Buffett Başarı Öyküsü

1945 yılında, arkadaşıyla birlikte eski bir langırt makinesi aldı ve mahalle berberine kurdu. Birkaç ay içinde birkaç makine daha aldı ve çok kar elde etti. Daha sonra, 25 dolara aldığı makineyi bir savaş gazisine 1200 dolara sattı.

Warren Buffett Kimdir?

Warren Buffett, aralarında sigorta şirketi Geico, restoran zinciri Dairy Queen ve pil üreticisi Duracell’in de bulunduğu 60’tan fazla işletmeye sahip olan Berkshire Hathaway’in eski CEO’su olarak görev yaptı.

Berkshire Hathaway eski ceosu Warren Buffet

1951’den 1954’e kadar Buffett Falk & Co.’da yatırım satıcısı olarak çalıştı. Her zaman kahramanı Benjamin Graham ile çalışmak ve ondan bir şeyler öğrenmek istemişti. Buffett, Graham’ın 1952’de GEICO Insurance yönetim kurulunda olmak istedi ancak Graham reddetti. 1954’te Graham-Newman Corp.’ta finansal analist olarak çalıştı.

1956’da Graham ayrıldı ve emekli oldu. Warren Buffett da daha sonra Buffett Partnership Ltd adlı işine başladı. O yıllarda, aynı zamanda Citigroup Global Markets Holdings, The Gillette Company ve Graham Holdings Company’nin yönetim kurullarında görev yaptı.

Böylece Buffet, zenginliğini uzun bir süre boyunca, öncelikle yatırım yoluyla, kademeli olarak inşa etti. Kazançlarını yeni varlıklara yeniden yatırdıkça servetini arttırdı. Daha sonra, değerli yatırım tekniğine devam etmeyi planladığı Berkshire Hathaway’i satın aldı.

İyi bir yatırımcı ve gözlemci olmasının yanı sıra Warren Buffet, Temmuz 2022 itibarıyla 116 milyar doları aşan net değeriyle dünyanın en başarılı yatırımcılarından biri oldu. Bu da onu, dünyanın en zengin 8. kişisi yapmaktadır.

Harvard’a Kabul Edilmedi

Buffett, Nebraska Üniversitesi’ni bitirdikten sonra Harvard’a gitmek istedi ve okula başvuru yaptı. Ancak, okula kabulünü belirleyecek kısa bir görüşme sırasında oraya giremeyeceğini öğrendi. Reddedilmenin büyük hayal kırıklığından sonra Buffett, yatırımın babası olan idolü Benjamin Graham ve David Dodd’un Columbia Üniversitesi’nde profesör olduklarını öğrendi. Onlara bir mektup yazdı ve okuldan kabul aldı.

Kayınpederi Ona Başarısız Olacağını Söyledi

1951’de karısına evlenme teklif ettikten sonra, Buffett’ın kayınpederi onu çağırdı. Bu görüşmede, kayınpederinin gelecek planlarına pek güvenmediği ortaya çıktı. Aslında, Buffet’in başarısız olacağını düşünüyordu. Kayınpederine göre başarısız olacak olması, kızının açlıktan ölmesine neden olabilirdi.

Ancak, o tüm bunları dinlemedi ve inandığı yolda devam etti. Ve Buffett, 2013’te artan hisse senedi fiyatlarıyla beslenen günde ortalama 37 milyon dolar kazandı.

Warren Buffett 2009 Mali Krizinden Nasıl Fayda Sağladı?

2009 mali krizi sırasında, Warren Buffet krizleri fırsata çevirmeyiş başardı. Bunu, kısa vadeli sermayeye ihtiyaç duyan işletmelere borç vermek için muazzam bir fırsat gördü. Bu sayede, o meyveleri bugün hala toplamaya devam ediyor.

Başkanlık Özgürlük Madalyası Aldı

2011 yılında Buffet, dönemin başkanı Barack Obama tarafından en yüksek sivil onur olan “Başkanlık Özgürlük Madalyası” ile ödüllendirildi.

2014 yılından bugüne Buffett, hayır kurumlarına 2 milyar dolardan fazla bağış yaptı. Obama, Buffett’ı “sadece dünyanın en zengin adamlarından biri olarak değil, aynı zamanda en çok beğenilen ve saygı duyulan biri” olarak tanımladı.

Warren Buffet Kitapları

Warren Buffett hayatta başarılı olduğunda, herkes Warren Buffett’ın başarı öyküsünü bilmek istedi. Üst düzey görüşmelerde yer aldı. Orada başarı öykülerini kitaplar aracılığıyla anlatma fikrine kapıldı.

  • Sevgili Bay Buffett: Bir Yatırımcı Wall Street’ten 1.269 Mil Uzakta Ne Öğrenir?
  • Warren Buffett Yolu
  • Warren Buffett CEO’su: Berkshire Hathaway Yöneticilerinden Sırlar

Warren Buffett’ın tüm yayınları, okuyucuyu etkili yönetimsel ve finansal karar verme dünyasının kapsamlı bir keşfine götürülür. Çalışmalarının çoğu, bireylerin ve işletmelerin sahip olabileceği finansal ve yönetimsel kaygıları ele almaktadır.

Warren Buffett’ın başarı öyküsü, kişinin ulaşılacak hedefler bulma konusunda nasıl tutkulu olması gerektiğini anlatıyor. Yapabiliyorken bir fırsatı değerlendirmeye inandı, değeri düşük firmaları başarıyla seçti ve milyoner oldu. Warren Buffet’in en iyi tavsiyelerinden biri, başkalarının ne dediğini düşünmemek ve başarının anahtarı olduğu için okumaya odaklanmaktır.

“Warren Buffett’in 11 Yaşında Başlayan Başarı Öyküsü” üzerine bir yorum
  1. Warren Buffett’in başarı öyküsü ilham verici! Onun genç yaşta finansal bilinç geliştirmesi ve yatırım stratejileri hakkında daha fazla bilgi almak istiyorum. Hangi kaynakları önerirsiniz?

    Yanıtla
Yorum yapın