Hisse Senedi Nasıl Alınır? 5 Önemli Unsur

Hisse Senedi Nasıl Alınır? Hisse senedi almak isteyenlerin yetkili aracı kurumlar üzerinden işlemlerini gerçekleştirmesi gerekir. Bu aracı kurumlara Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetki verilir. Alım işlemleri için aracı kurumlar üzerinden bir yatırım hesabı oluşturmalısınız.

Hisse senedi almak isteyenler, aracı kurum seçimini doğru yapmalıdır. Çünkü bütün işlemler bu kurum üzerinden gerçekleştirilir. Yetkisiz kurumlara ya da kişilere yüksek kazanç vaadine inanarak kesinlikle para verilmemelidir.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

hisse senedi almak

Yatırım hesabınızı açtıktan sonra hisse senedi almak istediğiniz miktar kadar para yatırmalısınız. Bu tutarı kullanarak istediğiniz hisse senedini alabilirsiniz. Alım-satım işlemleri, internet teknolojileri sayesinde son derece kolay bir biçimde gerçekleşir.

Emir iletim ekranları, grafik takibini kolaylaştıran ekranlar sayesinde işlemleri yürütmeniz daha kolay hale gelir. İşlemlere başlamadan önce biraz deneyim sahibi olmanızda fayda vardır. Deneyim elde etmek için ilk başta demo hesaplar üzerinden işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Hisse Senedi Nedir?

Hisse senedini kıymetli bir evrak olarak tanımlamak mümkündür. Bu kıymetli evraklar şirketler tarafından çıkarılır. Hisse senetleri, ortakların sermaye tutarlarını gösteren bir belge olarak da kabul edilir. Yani o hisse senedini alan kişi, kısmen şirket üzerinde belirli bir paya sahiptir.

hisse senedi nedir

Teknoloji, enerji, sanayi gibi farklı kollardaki şirketlerin hisse senetlerini alabilirsiniz. Burada önemli olan hangisinin size kazanç sağlayacağını bilmektir. Hisse senetleri şirketlerin kendi özel süreçlerinden etkilenebilir. Bunun dışında ülkedeki mevcut durum, siyasal ortam ve yaşanan ekonomik gelişmeler de değer artışına ya da düşüşüne sebebiyet verebilir.

Hisse senedi alım satım işlemleri, internet üzerinden yapılabilir. Yatırımlarınızı, riske edebileceğiniz tutarlar üzerinden yapmanızda fayda vardır. Öte yandan uzun vadeli yatırım planlaması yapmanız da her zaman daha kârlı olur.

turkiye finans hisse senedi almak

Hisse senedi alımı için borçlanmak doğru bir yaklaşım değildir. Bu nedenle yatırımlarınıza küçük tutarlarla başlayabilirsiniz. Büyük paralarla yatırım yapmak riskli olabilir. İyi düşünülmeden bu tür hisse senedi yatırımları yapılmamalıdır.

HİSSE SENEDİ ALMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Hisse senedi alma yöntemleri son derece basit bir şekilde uygulanabilir. Bunun için aracı kurumun mobil uygulamasını, internet şubesini kullanabilirsiniz. Tüm talimatlar, menüler son derece açık ve net olduğu için zorlanmadan işlemlerinizi yapabilirsiniz.

hisse senedi alma yontemleri tfk oyak

Hisse senedi almak için ilk önce emir tipini seçmelisiniz. Piyasa emri tercih edebileceğiniz ilk emir tipidir. Piyasa emri, kısaca hisse senedini piyasa fiyatından almak manasına gelir. Yani fiyatı fark etmeksizin alım yapmak istiyorsanız piyasa emri oluşturmalısınız. Bir diğer emir türü ise limit fiyatlı emirdir. Burada fiyatı belirleyecek olan sizsiniz. Limit fiyatlı emir verdiğiniz takdirde belirlediğiniz tutardan fazla ödeme yapmazsınız.

Piyasa emrine karşılık gelen bir satıcı varsa alım işlemi gerçekleştir. Bu emir türü genellikle hızlı bir şekilde işlemlerini gerçekleştirmek isteyen yatırımcılar tarafından tercih edilir. Piyasa emri birtakım risklere de sahiptir. Piyasadaki ani yükselişler alımın ummadığınız bir fiyat üzerinden gerçekleşmesine yol açar.

mobilden hisse senedi almak

Limit fiyatlı emir ise acelesi olmayan yatırımcılar için uygundur. Belirlediğiniz fiyata ya da daha azına hisse senedi almak üzere emir vermeden önce detaylı analiz yapmanız gerekir. Hisse senedinin ulaşabileceği en düşük fiyatı doğru tahmin etmeniz son derece önemlidir. Yanlış tahminler söz konusu olduğunda, emrinizin gerçekleşmesi mümkün olmaz.

Stop emri ise bir diğer hisse senedi alım türüdür. Stop emri, satın alma için bir sınır belirler. Hisse senedinin değeri o sınıra eriştiğinde ise piyasa fiyatından alım yapılır. Özellikle borsayı yakından takip edemeyenler stop emrini tercih eder.

En Az Ne Kadar Hisse Senedi Alınır?

En az almanız gereken hisse senedi miktarında kısmen bir sınırlamadan bahsedilebilir. Burada bir tutar kısıtlaması vardır. 1 doların altında işlem yapma şansınız yoktur. Hisse senedi almak noktasında iki farklı yol izlenebilir. Bunlardan biri tutar diğeri adettir. Tutar ile alımlarda belirlediğiniz tutara karşılık gelen hisse senedi adedi hesaplanır. Adet ile alımlarda ise belirlediğiniz adede karşılık gelen tutar hesaplanır.

Kimler Hisse Senedi Alabilir?

Hisse senedi alabilecek kişiler noktasında herhangi bir sınırlama yoktur. Halka arzı gerçekleşen şirketlerin hisseleri herkes tarafından alınabilir. Anonim, paylı komandit ve özel kanunlarla kurulan şirketler halka arz olabilir. Hisse senetlerinin farklı türleri de bulunur.

Büyüme hisse senetleri; gelecek vadeden ve kısa sürede değer kazanacağı düşünülenlerdir. Temettü senetler ise pasif gelir elde etmek isteyenler için uygundur. Bu şirketlerin yaptığı düzenli ödemeler sayesinde garanti bir kazanç getirisi sağlanabilir.

Piyasada diğerlerine göre daha uyguna satılanlar değer hisse senetleri olarak adlandırılır. Yatırımcısına en çok gelir sağlayanlar birinci sınıf hisse senetleri olarak ifade edilir. Defansif hisse senetleri ise riskli dönemlerde bile düzenli olarak gelir getirmeye devam eder.

Hisse Senedi Hangi Emir Tipi Olmalı?

Hisse senedi emir tipi; duruma, zamana, yatırımcının gözden çıkardığı tutara göre değişiklik gösterir. Emirlerin söz konusu hafta içerisinde gerçekleşmesi şarttır. Aksi takdirde pazar borsa kapanış saatinde emirler geçerliliğini kaybeder ve iptal edilir.

hisse senedi emir tipi

Hisse senedi piyasasında fiyat türleri de vardır. Temiz ve kirli fiyat şeklinde iki tür vardır. Kirli fiyat, kira ve faiz içerir. Bu kira ve faiz sermaye piyasası aracı ile alakalıdır.

Hisse Senedi Değeri 0 Ne Demek?

Hisse senedi değeri 0 olmasının sizin açınızdan sonucu pozisyonunuza göre farklılık gösterir. Uzun pozisyonda yatırımınız da hisse senedi ile beraber kaybolur. Kısa pozisyonda olanlar ise daha avantajlıdır.

Bankadan Hisse Senedi Alınır mı?

Bankadan hisse senedi alımı yapılabilir. Bunun için bankada bir yatırım hesabınızın olması gerekir. Yatırım hesabınızda ilgilendiğiniz hisse senetlerine yetecek kadar bir meblağ bulunmalıdır. İnternet şube ve mobil şubeyi kullanarak bankadan hisse senedi alımı yapabilirsiniz.

Hisse Senedi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hisse senedi alırken dikkat edilmesi gerekenler vardır. Bunların başında riskin her zaman var olduğunu bilmek gelir. Yapılan işlemlerin sonunda kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi zarar etme ihtimaliniz de vardır.

hisse senedi alirken nelere dikkat edilmeli

Hisse senedi seçimi de dikkat edilmesi gereken bir detaydır. Özellikle yeni yatırımcılar bu konuda çok fazla sıkıntı yaşar. Problem yaşamamak adına bilinen şirketlerin hisse senetleri alınmalıdır. Alım yapmadan önce bir süre takipte kalmakta fayda vardır. Yani nasıl bir değer değişimi olduğunu takip ederek olası riskleri öngörebilirsiniz.

Şirketler üzerinde bir inceleme yapmanızda da fayda vardır. Şirket web sitesini inceleyerek bilançolarına göre nasıl bir durumda olduğunu anlayabilirsiniz. Hisse senedini aldığınız şirketlerin faaliyetlerinin kalıcı olması önemlidir. Bunun yanı sıra istikrarlı üretim, pozitif mali bilanço, olumlu yatırımcı ilişkileri gibi detaylar da önem arz eder.

Hisse Senedi Nasıl Alınır yazımızdaki görseller Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş. mobil uygulaması üzerinden hisse alışı örneklendirmektedir.

Yorum yapın