BIST 30 Nedir? Hisseleri Hangileridir?

BIST 30 endeksi demek, Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinden işlem hacmi en yüksek olan 30 hisse senedinin performansını ölçmek için kullanılan terimdir. Borsa İstanbul’da işlem gören hacmi en yüksek ilk 30 hisse senedinin durumunu BİST endeksinin değerine bakarak değerlendirebilirsiniz. Borsa İstanbul’da işlem gören en geniş hacimli ilk 30 hisse senedi, yılda 4 defa yapılan incelemelerle belirlenmektedir. BIST 30 endeksinin değerini belirleyen hisse senedi türleri, yıl içindeki durumlara göre değişebilir. BİST 30 endeksini oluşturan hisse senetleri, işlem hacmi geniş hisse senetlerinden oluştuğu için BIST 30 endeksinin iniş çıkışı aslında Borsa İstanbul’un iniş çıkışıyla da paralellik göstermektedir. BİST 30 endeksinin işlem kodu ise XU030’dur.

Borsa Endeksi Nedir?

Borsa endeksinin tanımı, borsada işlem gören hisse senetlerinin çeşitli değişkenlere bağlı olarak borsadaki performanslarını gösteren değerdir. Borsa endeksi, borsada işlem gören hisse senetlerinin belirli zaman aralıklarındaki durumu gösterir ve aynı zamanda bu hisse senetlerinin fiyat ve getiri performanslarının ölçülebilmesini sağlar. Borsada işlem gören birçok hisse senedi ve bunlara bağlı borsa endeksleri olmakla birlikte Borsa İstanbul’daki en önemli endeksler BİST 100, BİST 50, BİST 30 ve BİST Bankacılık Endeksi diyebiliriz.

Tüm BIST 30 Hisseleri

BIST 30 hisselerinin tamamı adından da anlaşıldığı üzere Türkiye’nin Borsa İstanbul’da işlenen en iyi 30 hissesidir. Bu hisselerin değerleri günlük veya anlık olarak değiştiği için hisselerin durumlarını internet veya televizyon aracılığıyla takip ederek yatırımlarınızı yönetebilirsiniz. Şirketlerin kendi adına çıkarmış olduğu hisselerden oluşan tüm BIST 30 hisselerinin adları şu şekildedir: AKBNK, ARCLK, ASELS, BIMAS, EKGYO, EREGL, FROTO, GARAN, GUBRF, HALKB, HEKTS, ISCT, KCHOL, KOZAA, KOZAL, KRDMD , PETKM, PGSUS, SAHOL, SASA, SISE, TAVHL, TCELL, THYAO, TKFEN, TOASO, TTKOM, TUPRS, VESTL, YKBNK. (DİKKAT!: BIST 30 endeksine dahil olan hisseler belirli dönemlerdeki değerlendirmelerle değişmektedir, anlık olarak kontrol etmelisiniz.)                      

BIST 30 Hisseleri Nasıl Alınır?

BİST 30 satın almak, yanlış bir yaklaşımdır çünkü BİST 100 diye bir hisse senedi bulunmamaktadır. BİST 30 endeksi Borsa İstanbul’daki işlem hacmi en yüksek ilk 30 hisse senedinin potansiyelini temsilen oluşturulmuş bir hisse senedi endeksidir. Bu nedenle BİST 30 bir hisse senedi değildir ve bu nedenle sanki kıymetli bir varlıkmış gibi satın alınamaz. BİST 30 endeksini diğer hisse senetlerinin alımı satımı gibi farklı yatırım araçlarında bir ölçüt olarak kullanabilmeniz mümkündür. BİST 30 endeksinin ağırlığına ve iniş çıkışına göre Borsa İstanbul bünyesindeki yatırımlarınızı yönetebilirsiniz. Bankaların BİST 30 endeksine bağlı oluşturduğu yatırım fonlarına yatırım yaparak da endeksin değerine paralel ilerleyen yatırımlarınızı banka portföyleri aracılığıyla yönetebilirsiniz.

BIST 30 Endeksi Fonu

bist 30 endeksi fonu

BİST 30 endeksi yatırım fonları, BİST 30 endeksinin değerine göre yani Borsa İstanbul’daki işlem hacmi en geniş 30 hisse senedinin performansına göre oluşturulmuş; sayısal olarak BİST 30 endeksine paralel işleyen yatırım fonlarıdır. Bankalar borsalarda değeri olan bazı varlıklara göre kendi bünyelerinde çeşit çeşit yatırım fonları oluştururlar. Bu yatırım fonlarını bankada görevli portföy yöneticileri yönetir. Siz bankanız aracılığıyla belirlediğiniz yatırım fonundan belirlediğiniz miktarlarda bir ücret ödeyerek satın alırsınız. Yaptığınız yatırımınız kadar parayı, aldığınız fonun konseptine bağlı olarak banka çalışanları sizin için yönetir. Paranızı yöneterek önceden belirlemiş oldukları muhtemel kazanım miktarına getirmeye çalışırlar. İşte BİST 30 endeksli fonlarda da bankanız aracılığıyla BİST 30’un borsa değerine paralellik gösterecek şekilde paranızın yönetildiği yatırım fonlarıdır. Bu fonlara yatırım yapmak uzun vadede daha kazançlı olduğu gibi istediğiniz zaman bu fonlardan çıkış yapabilirsiniz. BİST 30 hisse senedi diye bir şey olmadığı, BİST 30 yalnızca temsili bir endeks olduğu için fonlar aracılığıyla BİST 30 değeri mantığıyla yatırım yapabilirsiniz.

BIST 30 ve BIST 100

BIST 100 ve BIST 30 endeksleri, temelde benzer mantığa dayanan temsili birer performans endeksleridir. İkisi de piyasasının yüksek hacimli hisse senetlerinin performansını ortaya koymak için oluşturulmuş, Borsa İstanbul’un genel durumunu direkt yorumlayabileceğiniz önemli borsa endeksleridir. Aralarındaki tek fark ise şudur: BIST 100 endeksinde Borsa İstanbul’a işlem gören en geniş hacimli ilk 100 hisse senedi baz alınırken, BIST 30 endeksinde ise ilk 30 hisse senedi baz alınmaktadır.

Ayrıca Şahıs Şirketinde Neler Gider Gösterilebilir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

“BIST 30 Nedir? Hisseleri Hangileridir?” üzerine bir yorum
  1. Merhaba, makalenizi okurken BIST 30 Endeksi ve BIST 100 Endeksi arasındaki farkın ne olduğunu merak ettim. Makalenizde bu konuya da değinseydiniz daha faydalı olabilirdi. Teşekkürler.

    Yanıtla
Yorum yapın