Borsa Nasıl Oynanır? BIST 100

Borsa nasıl oynanır? Borsa oynamak için bazı kurallara hâkim olmak ve bazı ayrıntıları bilmek gerekir. Borsa devlet kontrolü altında olan bir mekanizmadır. 1985 yılında İMKB yani İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ası altında faaliyetlerine başlayan borsa, 2017 yılından itibaren Varlık Fonu’nun kontrolündedir. Bu tarihten itibaren Borsa İstanbul yani kısaca BİST olarak adlandırılan kuruluşta pek çok şirket işlem görür. Borsa nedir, nasıl başlanır, nasıl hesap açılır, borsa nasıl oynanır, tamamı yazımızda.

Borsa Nasıl Oynanır?

Borsa Nasıl Oynanır?

Borsada değerli kâğıtlar, tahviller işlem görür. Borsa oynamak isteyenler, bu varlıkların alım, satım ve değişim işlemlerini gerçekleştirir. Devlet denetimi altında yapılan işlemler sırasında aracı firmalar da etkin bir rol oynar. Fiyatlar ise arz ve talebe uygun olarak ortaya çıkar. Arz ve talepte yaşanan değişimler, fiyatların da değişmesine yol açar.

borsa oynamak

Borsa İstanbul denetime tabidir. Bu denetimler, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yapılır. Borsada işlemler hafta içi yapılır. Emirler hafta içi saat 09.40 itibarıyla başlar. İşlemlerin kapanış saati ise 18.10’dur. Arefe günü gibi yarım günlük tatil uygulamasının söz konusu olduğu zamanlarda kapanış saati 12.40’dır.

Borsa Nedir?

Borsa çeşitli yatırım araçları ile işlemlerin gerçekleştirildiği bir piyasadır. Borsada; hisse senedi, tahvil, döviz, opsiyon anlaşmaları üzerinden işlem yapılabilir. Borsanın bir önemli özelliği de alıcı ve satıcıların birbiriyle karşı karşıya gelmemesidir. Bu sayede alıcı ve satıcılar arasında sorunlar meydana gelmesi engellenir. İşlemler aracı kurumlar üzerinden yürütülür.

borsa nedir

Alıcılar, farklı hisse senetlerini ya da diğer yatırım araçlarını inceleyerek kendileri için uygun olana karar verir. Satıcılar da hisse senetlerini satışa çıkarır. Aracı kurumlar her iki tarafın arz ve talebini buluşturur. Türkiye’de borsa işlemleri, Borsa İstanbul üzerinden yürütülür. Bunun dışında herhangi bir kurum mevcut değildir. Borsa İstanbul alıcı ve satıcılara güvenli bir ortam sağlamayı garanti eder.

borsada kazanc

Borsada kazanç elde edebilmenin mantığı oldukça basittir. Alım fiyatı üzerine çıkan hisse senedi fiyatları sizin için kâr anlamına gelir. Bunun tam tersi bir durumda ise zarar ortaya çıkar. Bunlar ancak satış yapmanız halinde söz konusudur. Herhangi bir satış yoksa elinizdeki hisse senetleri üzerinden bir kâr-zarar durumu söz konusu değildir. Kazanç için temettü getirisi ve bono yöntemlerini de tercih edebilirsiniz.

BORSAYA NASIL BAŞLANIR?

Borsaya başlamak için ilk etapta sistemi doğru tanımak gerekir. Bunun için henüz bir para yatırımı yapmadan sanal hesaplar üzerinden işlem gerçekleştirebilirsiniz. Borsa hakkında internet üzerinden yüzlerce kaynağa ulaşmanız mümkündür. Videolar, makaleler bu noktada faydalı olabilir. Canlı borsa nasıl oynanır?

borsaya nasil baslanir

Deneyim elde etmek için demo hesaplar kullanabilirsiniz. Bu hesaplardan işlem yapmak için para yatırmanıza gerek yoktur. Demo hesaplar sayesinde yatırım tecrübesi edinmeniz mümkündür. Demo hesaplara aracı kurumlar üzerinden erişebilirsiniz.

Aracı kurum seçimi de borsa işlemlerinde önemli bir detaydır. Bazı kişiler, yüksek kazanç vaadiyle yetkisiz kurumlara para kaptırabilir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için yetkili finans kuruluşlarıyla ya da bankalarla aracılık işlemleri yapmalısınız.

borsa araci kurum

Hangi kurumların aracı olarak yetkilendirildiğini https://spk.gov.tr/kurumsal-iletisim/araci-kurumlar adresinden öğrenebilirsiniz. Her kurumun komisyon tutarı, işlem ücreti birbirinden farklıdır. Bu detaylara göre hangi kurumu tercih edeceğinize karar verebilirsiniz.

Kararınızı verdikten sonra aracı kurumla anlaşmanızı yaparak işlemlerinize başlayabilirsiniz. Alım-satım işlemleri için aracı kurumlara gerekli talimatları iletmelisiniz. Buna göre gerekli işlemler aracı kurum tarafından gerçekleştirilir.

borsa yatirim hesabi

Borsa işlemleri için yatırım hesabı oluşturmanız şarttır. Vadesiz olarak yatırım hesabı aracı kurumlar tarafından açılır. Dilerseniz bankanız üzerinden de bu hesabı açabilirsiniz. Hesap açılışı için bankanıza ya da aracı kuruma bazı evraklar teslim etmeniz gerekir.

İnternet üzerinden hesap hareketlerinizi kontrol ederek olağan dışı işlemler olması halinde aracı kurumla görüşebilirsiniz. Borsa oynamak kolay olsa da adım adım doğru bir şekilde ilerlemek çok daha önemlidir.

Borsa Nasıl Öğrenilir?

Borsayı öğrenmek için demo hesapları kullanmak ve yatırım tavsiyesi almak gerekebilir. Öte yandan küçük tutarlarla işlem yaparak deneyimsizliğinizden kaynaklanan kayıpları ortadan kaldırabilirsiniz.

borsa nasil ogrenilir

Borsada birbirinden farklı pek çok yatırım aracı bulunur. Çoğu kişi sadece hisse senetlerine odaklanarak diğer yatırım araçlarını görmezden gelir. Ancak bazı durumlarda diğer yatırım araçları daha kârlı olabilir.

Hangi yatırım aracınızı tercih edeceğiniz hedefinize göre farklılık gösterir. Hedefiniz uzun vadede getiri elde etmek ya da kısa vadede yüksek kâra ulaşmak olabilir. Buna göre uygun aracı belirleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra sektörel deneyiminize göre de yatırım yapabilirsiniz. Örneğin tekstil sektöründeki gelişmeleri yakından takip eden kişiler, bu sektördeki yatırım araçlarını tercih edebilir.

borsa yatirim araclari

Borsa oynamanın eskiye nazaran daha kolay olduğunu söylemek mümkündür. İnternet ve mobil cihazlar üzerinden birçok işlemin yapılması sayesinde siz de yatırımlarınıza kolayca yön verebilirsiniz. İnternet üzerinden sektörel yorumları okuduktan sonra yatırım yapmak her zaman için daha mantıklıdır.

Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

Borsa hesabı açmak için bankaları ya da aracı kurumları tercih edebilirsiniz. Hesabınızın bulunduğu bankalardan biri üzerinden hesap açılışı yapma şansınız vardır. Vadesiz hesabınızdan farklı olarak banka üzerinden yatırım hesabı oluşturmanız gerekir. Banka size bununla ilgili birtakım evraklar imzalatır. Hesabın açılma süresi bazı durumlarda üç günü bulabilir.

borsa hesabi nasil acilir

Alım-satım işlemlerini internetten yapmanız mümkündür. Eğer yapmak istediğiniz işleme uygun şekilde satışta olan hisse senetleri varsa onları satın alabilirsiniz. Borsadan kazanç elde edebilmek için yatırım araçlarının nasıl bir seyir izlediğini takip etmelisiniz. Hangi ekonomik koşulların ya da farklı sektörel durumların yatırım araçlarınızı etkilediği anbean takip ederek doğru kararı verebilirsiniz.

Borsaya Yeni Başlayacaklar İçin Tavsiyeler

Borsaya yeni başlayacaklar için tavsiyeler arasında terimlere ilişkin bilgiler yer alır. Bazı terimleri bilmeden yatırım sürecine başlamamak gerekir. Bu terimlerden biri dealer olarak ifade edilebilir. Dealer, borsada kendisi için alım, satım yapan kişidir. Dealerlar hisse toplayarak işlemlerini gerçekleştirir. Topladıkları hisseleri kârlı fiyatlardan satarak kazanç elde etmeye çalışırlar. Borsa nasıl oynanır nasıl para kazanılır…

borsaya yeni baslayacaklar icin tavsiyeler

Bilmeniz gereken bir diğer terim ise brokerdır. Brokerlar aracı kurumlar olarak ifade edilebilir. Brokerların amacı alıcı ve satıcılardan aldıkları emirleri borsaya iletmektir. Yaptıkları bu işlemler üzerinden komisyon elde ederek kazanç sağlarlar.

Yatırım oranı yüksek olan kişiler nitelikli yatırımcı olarak adlandırılır. Genel yatırımcılar ise henüz bilinçli bir şekilde yatırım yapıp yapmadıklarından emin olunmayan kişilerdir. Bir diğer terim ise katılım endeksidir. Katılım endeksi belirli hisse senetlerinden meydana gelen borsa endeksidir. Bu endeksler İslami bankacılık koşullarına uygundur.

Borsa oynamak isteyenler borç para alarak bu işe girmemelidir. Zaten riskli bir yatırımı borçlanarak yaptığınız takdirde kaybettiğiniz para çok daha fazla olur. Borsaya yatırım yapmak isteyenlerin riske edebilecekleri paralarla bu işe girmesinde fayda vardır.

Böylece zarara katlanmak daha kolay hale gelir. Grafiklerde bulunan tep ve dip noktalar alım-satım için uygun değildir. Sabırlı olmak da bu noktada önemlidir. Borsada sabırsız davranmak çoğu zaman zarara yol açar. Bu nedenle yatırdığınız parayı unutmalı ve oradan elde edeceğiniz gelire göre plan yapmamalısınız.

Telefondan Borsa Nasıl Oynanır?

telefondan borsa nasil oynanir

Telefondan borsa oynamak için ilgili bankanın ya da finans kuruluşunun uygulamasını cihazına indirmeniz gerekir. Yatırım hesabınızı nereden açtıysanız oradan borsa işlemlerinizi yürütebilirsiniz. Uygulamalar üzerinden hisse senetlerinin ve diğer yatırım araçlarının değişimini takip edebilirsiniz. Borsa oynamak isteyenler en çok kazandıran yatırımları inceleyerek kararını verebilir.

“Borsa Nasıl Oynanır? BIST 100” üzerine bir yorum
  1. Makalenin başlığı çok ilginç! Borsa nasıl oynanır? Bu benim de merak ettiğim bir konu. Umarım yazıdaki bilgiler bana bu konuda yardımcı olur. Teşekkür ederim!

    Yanıtla
Yorum yapın