Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır?

Girişimcilik sertifikası almak, KOSGEB desteklerinden yararlanmak isteyen yeni iş kuran kişilerinden yerine getirmesi gereken en önemli koşuldur. Yeni bir iş kurmak, kendi işinizi yapmak istiyorsanız KOSGEB desteklerinden faydalanabilirsiniz. Yeni iş kurmasanız da işinizi başka bir boyuta taşımak için de “ileri girişimcilik” eğitimi alarak yine KOSGEB’in bu alanda sağlamış olduğu desteklerden faydalanabilirsiniz. Ancak her halükarda öncesinde girişimcilik sertifikasını almanız gerekmektedir.

Girişimcilik Belgesi Nedir?

Girişimcilik belgesi bir başka deyişle girişimcilik sertifikası, yeni iş kuran veya mevcut işini farklı bir boyuta taşıyan iş sahibi kişilerin KOSGEB’e başvurarak öncesinde eğitimini almak koşuluyla aldıkları bir sertifikadır. KOSGEB eğitimini almak için KOSGEB’e başvuru yaparken eğitimi almanıza neden olan iş koluna göre iki tür belirlenmiş olan eğitimden bir tanesini sistem sizin için seçmektedir. Bu iki eğitimden programından bir tanesi “Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” diğeri ise “İleri Girişimcilik Destek Programı” şeklindedir. Hangi eğitimi alacağınız ise ne tür bir iş kolunda çalışacağınızı öncesinde belirttiğiniz için iş kolunuzun NACE koduna göre belirlenmektedir. Eğer seçtiğiniz iş kolu imalat sektöründen yer alan bir iş ise NACE kodunuz “İleri Girişimci Kapsamında Desteklenen Sektörler” başlıklı tablodaki ilerden biridir ve bu nedenle ileri girişimcilik destek programı eğitimini almanız gerekmektedir. Eğer seçtiğiniz iş kolu geleneksel ticari sektörlerden birinde (örneğin kuaför, berber) yer alan bir iş ise NACE kodunuz “KOSGEB Desteklenen Sektörler ve NACE kodları” tablosunda yer alan ancak İleri Girişimcilik Desteklenen sektörler tablosunda yer almayanlardan biridir ve bu nedenle “Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” eğitimini tamamlamanız gerekmektedir.

KOSGEB girişimcilik belgesi ne işe yarar?

KOSGEB girişimcilik sertifikası, işinizi kurma veya geliştirme sürecinde KOSGEB veya İŞKUR’dan destek alabilme imkanlarından faydalanmanızı sağlar. Söz konusu desteklerden en önemlisi ise KOSGEB girişimcilik belgesi sayesinde alabileceğiniz KOSGEB hibeleridir. Yeni işe başlayan ya da işini geliştirmek isteyen kişiler için çok önemli rakamlardan oluşan KOSGEB hibelerine sahip olmak için mutlaka KOSGEB girişimcilik sertifikanız olması gerekmektedir. Çünkü KOSGEB, geleneksel girişimcilik programı ve ileri girişimcilik destek programı vererek, sizin işinizi desteklemeden önce desteklediği işin doğru icra edilmesini ve işin ayakta tutulabilmesini önemsemektedir. Bu nedenledir ki verilen eğitimlerde rakip analizi, pazar araştırması, iş fikrinizin yerindeliği ve işinizin finansal planlaması gibi konular anlatılmaktadır.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Şartları

kosgeb girisimcilik sertifikasi sartlari

Girişimcilik sertifikası almanın koşulları, KOSGEB teşviklerinin kapsayıcı olması bakımından oldukça sınırlıdır. 18 yaşını doldurmuş olmanız, okuryazar olmanız ve yasa dışı suç örgütü mensubu olmamanız KOSGEB girişimcilik sertifikası alabilmeniz için yeterlidir.

Genç girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır?

KOSGEB girişimcilik sertifikası başvuruları, online olarak yapılmaktadır. Pandemiden önceki dönemde KOSGEB girişimcilik eğitimleri yüz yüze olarak Türkiye’nin belirli noktalarında veriliyordu ve sizin oraya giderek eğitimi dinlemeniz gerekiyordu. Ancak pandemiden sonraki süreçte girişimcilik eğitimleri online olarak verilmeye başlanmıştır. Genç girişimcilik setifikası almanız için online başvuruyu yapmanız, ardından da online eğitimlere katılmanız artık yeterli olmaktadır.

Online başvuru ve online eğitim alma süreci tek bir parça gibidir, KOSGEB’in sitesine e-devlet aracılığıyla giriş yapıp size uygun olan eğitim seçip videolarını izleyip video sonundaki testleri çözdüğünüzde eğitimi tamamlamış olmaktasınız. KOSGEB girişimcilik sertifikası eğitimi için uygulanması gereken adımlar şu şekildedir:

  • KOSGEB resmi sitesine girin.
  • Sağ üst kısımdaki giriş yap butonuna tıklayın.
  • Açılan sayfadan e-devlet ile giriş yapma seçeneğini seçin ve e-devlet bilgilerinizi yazarak sisteme girin.
  • Sayfanın aşağısında ”Öne Çıkan Eğitimler” başlığını göreceksiniz, oradan daha önce yukarıda anlattığımız biçimde NACE kodunuza göre belirlediniz almanız gereken eğitimi seçerek “Eğitime Başla” butonuna tıklayınız.
  • Karşınıza sırasıyla çıkan tüm videoları izleyip, video onunda onaylayarak diğer videoya geçmeniz gerekmektedir.
  • Ders videoları bittikten sonra karşınıza çıkan testi çözün.

Anlatılan adımları tamamladığınızda herhangi bir problem olmazsa e-devletinizde KOSGEB girişimcilik sertifikasının sizin adınıza tanımlandığını göreceksiniz.

Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesi Sorgulama

Girişimcilik e-devlet aracılığıyla sertifikanızı sorgulamak, girişimcilik eğitimini tamamlamış kişiler için oldukça yeni ancak olumlu bir gelişimdir. KOSGEB girişimcilik sertifikanızı herhangi bir nedenle kaybettiğiniz veya tahrip ettiğiniz durumlarda eskiden sertifikayı yenilemek sorun çıkarabiliyorken artık e-devletten sorgulama yapıp kolayca çıktınızı alabilirsiniz. E-devletinize bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra sitenin içerisindeki arama motoruna “Girişimcilik Eğitimine Katılım Belgesi Sorgulama” yazıp çıkan seçeneğe tıklayıp gerekli adımları takip ettiğinizde girişimcilik sertifikanıza ulaşacaksınız.

Ayrıca Analitik Zeka Nedir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Yorum yapın