Dropshipping Nedir? Nasıl Yapılır? 2022 Kapsamlı Rehber

Dropshipping tanımı fiziksel bir ürüne sahip olmayan kişilerin internet üzerinden yapabilecekleri bir iş modeli şeklinde yapılabilmektedir. Dropshipping 2022 kapsamlı rehber sayesinde bu kişiler herhangi bir zarara uğramadan kazanç gerçekleştirebilmektedir. Müşteri dropshipping yapan kişilerden bir şey satın aldığında ürün tedarikçisi ürünü müşteriye göndermektedir. Arada yer alan kişi ise kazanç elde etmektedir. 

Bu kelimenin Türkçe karşılıkları da mevcuttur. En bilinen karşılıkları stok olmadan satış ve fabrikadan halka doğrudan satıştır. Sistem sayesinde müşterinin ürüne ulaşmasına yardımcı olunmaktadır. Bu işte envanter yönetiminin, depolamanın ve lojistiğin yeri yoktur. Yalnızca bilgisayar üzerinden işlemler halledilebilmektedir.

İşi yapan kişilerin kar marjlarını iyi hesaplaması, ürün pazarlamasını iyi yapması ve stoksuz olarak iş fikri üretmesi gerekmektedir. Bunlara ek olarak müşterilerin ürün ve nakliye ile ilgili bir sorun yaşaması durumunda iletişim kuracağı kişiler de dropshippingçilerdir.

Dropshipping Nasıl Çalışır?

Dropshippingin sistemi özet olarak şu şekilde çalışmaktadır:

 • Müşterilerin ürünü perakende firmasından satın alması,
 • Perakende firmasının tedarikçi ile iletişimi,
 • Tedarikçinin ürünü müşteriye göndermesi.

Dropshipping Avantajları Nelerdir?

Son yıllarda oldukça sık duyulan bu mesleğin fazlaca avantajı vardır. Dropshippingin avantajlı yönleri şu şekilde maddelendirilmektedir:

 • Bu işe başlaması son derece kolaydır. İş sizleri karışık ve zorlu prosedürlerden korumaktadır. Online olarak yapılan iş sayesinde evden dışarı çıkmadan kazanç elde edilmektedir.
 • İşe başlayanların kaybetme riski oldukça düşüktür. Ortada yüksek miktarda bir sermaye konmadığı için işin yapılamaması durumunda kaybedilecek bir şey yoktur.
 • Kişilerin ürün fiyatı konusunda istedikleri rakamı yazma özgürlüğü bulunmaktadır.
 • Düşük sabit maliyete sahip olan bu işte depo, taşıma ve buna benzer işler düşünülmemektedir. Sabit maliyet düşünüldüğünden daha da azdır.
 • İş ortamında yararlanılabilecek ürün çeşitliliği oldukça fazladır. Bu durum müşteriye sunulan ürünlerin fazla olmasına ve dolayısı ile kazancın artırmasına olanak tanımaktadır.
 • Rahatlık sayesinde laptop üzerinden tüm işler kolay bir şekilde yürütülmektedir.

Dropshipping İşletmesi Nasıl Bulunur?

dropshipping isletmesi nasil bulunur

Dropshipping için işletme bulmak için ilk olarak kişilerin ne satmak istediklerini belirlemesi gerekmektedir. Bunun nedeni rastgele yapılan ürün satışlarının kazanç oranını düşürmesidir. Dropshipping 2022 kapsamlı rehber içerisinde kime hizmet edilebileceğinin iyi belirlenmesi yer almaktadır. Ortamda yer alan sorunların bulunması ve çözülmesi için gerekli olan ürünlerin satışının gerçekleştirilmesi gerekmektedir. 

Satışı yapılacak ürünlerin hem alıcı hem de satıcı açısından değerli bir konumda olması son derece önemlidir. Bu nedenle ürünlerin karlı olup olmadığı bulunmalı ve sitede yayınlanmalıdır.

Pazar Yeri Analizi Nasıl Yapılır?

Dropshipping için pazar analizi yapılır iken dikkat edilmesi gereken konular aşağıdadır:

 • Kişilerin ilk olarak sektör hacmini ve değerini belirlemesi gerekmektedir. Bu alanda boyut, görünüm ve eğilim gibi konularda istatistiki veriler yer almaktadır. Satılması planlanan ürünlerin müşterilerden gelen taleplere uyup uymayacağına bakılmalıdır.
 • Hedef kitlesinin belirlenmesi son derece önemlidir. Demografik unsurlar, yaşam tarzları ve hobiler bu konuda yararlanılabilecek detaylar arasındadır.
 • Pazar yeri büyüklükleri ile ilgili detaylı bir araştırma yapılmalıdır. Müşterilerin satın alma alışkanlıkları saptanmalı ve tam olarak hangi tür ürünün satışının gerçekleştirilebileceği düşünülmelidir. Alıcıların ne tarafından motive edildiği ve yönlendirmeler detaylı olarak araştırılmalıdır.
 • Rakiplerin araştırılması son derede önemlidir. Rakip sitelerin bulunması ve performansların incelenmesi için farklı araçlardan yararlanılabilmektedir.

Uygun Tedarikçi Nasıl Elde Edilir?

Dropshippinge uygun tedarikçi ararken yararlanılabilecek bazı ipuçları şu şekildedir:

 • Tedarikçilerin yasal olduğundan ve kanunlara uygun hareket ettiğinden emin olunmalıdır. Yalnızca güvenilir tedarikçiler ile çalışmak için lisans ve kimlik numarasının istenmesi önerilmektedir. Bu bilgilerin yerel idari hükümet sitesi tarafından doğrulanması gerekmektedir.
 • Şirketlerin adreslerinin doğru olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bilgilerin kontrolü Google Haritalar kullanılarak yapılabilmektedir. 
 • Şirketlerin kullandıkları mail bilgisinin ücretsiz değil profesyonel e postadan oluştuğundan emin olunmalıdır.

Online Mağaza Nasıl Kurulur?

İnternetten mağaza kurmak isteyen kişiler mağaza kurar iken ilk olarak bir hosting planı seçmelidir. Sanal mağaza oluşturmak için hosting adının yeterli özelliklere sahip olması gerekmektedir. Düşük bütçe ile kurulabilecek dropshipping için uygun fiyatlı alan adları tercih edilebilmektedir. Dropshipping 2022 kapsamlı rehber mağaza kurulumu için WordPress’ten yararlanabileceğini söylemektedir. WordPress otomatik tarayıcılara yüklenerek çok hızlı bir şekilde kurulabilmekte ve kullanılabilmektedir.

Ayrıca Sermayesiz E-Ticaret Nasıl Yapılır? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Yorum yapın