Elon Musk’ın Başarı Öyküsü ve Rekor 1 Servet

Elon Musk: Sadece günümüzün değil aynı zamanda çağımızın en başarılı girişimcileri arasında kendine yer bulan Elon Musk; serveti, sansasyonel sözleri, yaratıcı ve dâhiyane fikirleri ile her daim kendinden söz ettirmeyi başarıyor.

Peki Google aramalarında her daim ilk basamaklarda yer alan Musk’ı diğer girişimcilerden bu kadar farklı ve ayrıcalıklı kılan ne? Bu kadar büyük bir serveti nasıl elde etti? Elon Musk ile alakalı ortaya atılan iddialar neler? Musk’ın sıradışı ve gizemli  yaşamından ön plana çıkan detayları sizler için derlemeye çalıştık.

elon musk

Kim Bu Elon Musk?

Bugünlerde nereye baksam Elon Musk adı ile karşılaşıyoruz. Elon Musk sadece yazılım ve girişimcilik alanıyla değil aynı zamanda sosyal konularda da oldukça aktif. Yüksek hayal gücünü yetenekleri ile birleştiren Elon Musk, maddi olanaklarını çok etkili bir şekilde kullanıyor. Bu özel isim, son olarak Twitter gibi önemli bir platformu satın alarak gündeme gelmişti. İnterneti tam anlamıyla domine etmiş olan bu özel adam, hangi özellikleri ve başarılarıyla bu noktaya ulaşmış durumda? Gelin hikayeyi en başa saralım ve dünyanın en zengin ve her anlamda en fenomen karakterinin çocukluk yıllarına dönelim.

Elon Musk, 28 Haziran 1971 tarihinde Güney Afrika’nın Pretoria bölgesinde dünyaya gelmiştir. Üç kardeşin en büyüğü olan Musk, 10 yaşındayken ilk kişisel bilgisayarına sahip oldu. Sadece 2 sene sonra, yani Musk 12 yaşında iken bir oyun (Blastar) tasarladı. Hatta bu oyundan 500 dolar gelir elde etti. Bilgisayar ve yazılım dünyasına karşı bu müthiş merakı sonraki yıllarda da devam etti. Babası elektromekanik mühendisi, annesi ise diyetisyendir. 1980 senesinde anne ve babası boşanınca bir süre Musk annesiyle yaşadı. Fakat daha sonraki süreçte babasının yanına taşınma kararı aldı. Bugün verdiği röportajlarda Elon Musk, babasının yanına taşınma kararının bir hata olduğunu itiraf etmektedir.

elon musk Pretoria

Travmalarla Geçen Bir Gençlik Dönemi

Anne ve babasının boşanması, diğer kardeşlerinde olduğu gibi Musk için de bir travma yaratmıştır. Fakat o dönemde Musk için tek travma bu olmayacaktır. Ünlü isim, gençlik dönemlerinde özellikle okulda ciddi bir akran zorbalığı ile karşılaşmıştır. Evde ve okulda ciddi problemlerle karşılaşan Musk için bilgisayar ve kitaplar en önemli sığınaktı. Eline geçen her şeyi okumaktan büyük zevk duyan Elonn Musk, henüz 9 yaşında iken Britannica ansiklopedisini bitirmiştir. Elon Musk 17 yaşındayken eğitimini tamamlamak adına Kanada’ya taşındı. Güney Afrika’daki zorunlu askerlik durumu, farklı bir ülkeye gitmesindeki bir diğer gerekçeydi.

Annesi Kanada kökenli olduğu için buradan vatandaşlık alması zor olmaz. Ontario eyaletindeki Queens Üniversitesi’ne dahil olan genç Musk, burada Justine Wilson ile tanıştı. Wilson, daha sonradan evlenip birlikte 5 çocuk yapacakları kadının ta kendisiydi. Bu üniversitede 2 sene kaldıktan sonra Pennsylvania Üniversitesi tarafından transfer edildi. Burada hem fizik hem de iktisat alanlarında çift ana dal yaptı ve mezun oldu.

Justine Wilson Elon Musk

Akademi Yerine Girişimciliği Seçti

Musk, doktora için Stanford Üniversitesi’ne kayıt olmasına rağmen okulu 2 gün içinde bıraktı. Girişimci ruhu, bu kararı almasında etkili oldu. Kardeşi Kembal ile bir araya gelip Zip2 adlı web yazılım firmasını kurdular. Tüm sermayelerini bu işe harcadıkları için ilk dönemde kalacakları bir evleri yoktu. Bu nedenle iki kardeş ofiste yatıp kalkmaya başladı. Musk, o dönemi anlatırken, “Uyanık olduğumuz her dakika çalışıyorduk” sözleriyle aktarıyor. Kardeşiyle beraber verdikleri bu yoğun çaba, nihayet 4 senenin sonunda meyvesini verdi.

Musk’ın girişimi, 1999 senesinde 370 milyon dolar karşılığında satıldı. Musk 27 yaşına geldiğinde %7’lik hisse bile kendisine 22 milyon dolar gelir sağladı. Musk’ın ikinci büyük girişimi ise X.com platformu oldu. Finansal hizmetler firması olan X.com’da kendisine H.Fricker, Ed Ho ve C.Payne eşlik etti. X.com o dönemde ilk online bankalardan biri olarak öne çıktı. Kısa bir süre sonra Confinity Inc ile birleşme kararı aldı. Bu birleşme sonrasında ismini PayPal şeklinde değiştirdi.  2002 senesinde ise eBay, PayPal’ı rekor bir ücret karşılığında satın aldı.

Girişimlerine Devam Etti

Musk elde ettiği bu müthiş gelirden sonra köşesine çekilmek yerine girişimlerine devam etti. Tesla Motors ve Spacex oluşumları tam da bu dönemde ortaya çıktı. Bu iki girişim için ortaya toplamda 170 milyon dolar koydu. Tesla, elektrikli araçlar konusunda tüm ezberleri bozmayı başardı. 2008 senesinde başarılı girişimci şirketin CEO’su oldu. Aynı zamanda yaptığı 6.5 milyonluk yatırımla en büyük hissedar oldu.

Tesla Elon Musk

2005 senesinde Tesla çatısı altında toplamda 160 çalışan vardı. Uzay taşımacılığında da devrim yaratmak isteyen Musk, 2010 senesinde yörüngeye başarılı bir şekilde uzay aracı fırlattı ve dünyaya geri gelmesini sağladı. SpaceX, bu başarıyı elde eden ilk ticari şirket olarak tarihe geçti. Bu arada yıllar sonra Musk, PayPal’dan X.com’u geri almayı başardı.

Rekor Bir Servetin Sahibi

Günümüzde 200 milyar doların üzerinde bir servete sahip olan Musk, kardeşi Kimbal ile çalışmayı sürdürüyor. Kimbal’ın ayrıca restoran alanında da girişimleri mevcut. Kız kardeşi olan Tosca ise ağırlıklı olarak sinema alanında yapımcılık faaliyetleri ile ilgileniyor. Mars’a insan taşımaktan elektrikli araba üretimine ya da trafik sorununa karşı çılgın fikirler üretmeye kadar pek çok konu, Musk’un kapsama alanı içerisindedir.

Dahiyane girişimci yaşamı boyunca sadece tek bir alana hapsolmamıştır. Son olarak Twitter’ı satın alması da bunun en açık göstergelerinden biri. Çılgın düşüncelerin ve projelerin insanı olarak bilinen Musk, vizyonu ve öngörüsü sayesinde birçok firmada üstün bir başarı yakaladı. Musk, 2030 senesine dek 20 milyonun üzerinde elektrikli araç üretmek istediğini ifade etti.

Twitter Elon Musk

Komplo Teorilerinin Merkezinde

Elon Musk hala birçok insanın komplo teorilerine konu olmaktadır. Dünyaya yön veren, gizemli ve tehlikeli biri olduğu görüşünü savunan insanların sayısı azımsanmayacak düzeydedir. Hatta insanlığın sonunu getirecek olan biri olduğu görüşü de ağırlık kazanmaktadır. Özellikle son dönemlerde yaptığı sosyal medya paylaşımları ile beraber Musk’ın ekonomik dinamikleri maniple etmeye çalıştığı düşünülmektedir.

Musk, hemen hemen her gün yeni bir haberle gündemdeki yerini almaktadır. Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Elon Musk’ın attığı tweetler, saniyeler içinde on binlerce like alıyor. Bu arada Elon Musk, Iran Man filmindeki Tony Stark karakterine de ilham vermiştir. Musk’ın bundan sonra ne gibi çılgın projeler üreteceği merak konusu olmayı sürdürüyor.

“Elon Musk’ın Başarı Öyküsü ve Rekor 1 Servet” üzerine bir yorum
  1. Elon Musk hakkında çok fazla bilgiye sahip olmasam da onun hikayesi beni oldukça etkiledi. Genç yaşta pek çok travma ve zorlukla karşılaşmasına rağmen başarılı bir iş insanı olmayı başarması takdire değer. Ancak bazı insanlar tarafından komplo teorileriyle ilişkilendirildiğini görmek üzücü. Eminim bu teorilerin gerçeklik payı yoktur, çünkü her başarılı insanın arkasında negatif düşünceleri provoke etmek isteyenler vardır. Elon Musk gibi bir girişimci vatandaşımızın ülkemizde de yetişmesini dilerim.

    Yanıtla
Yorum yapın