Türkiye’deki En İyi 10 Kadın Girişimci ve Başarı Hikayeleri

Türkiye’nin en iyi 10 kadın girişimcisi ve başarı öyküleri sayesinde pek çok kadın da kendi projelerini hayata geçirme motivasyonu buluyor. Çeşitli zorluklara göğüs gererek hedefledikleri başarıya ulaşan kadın girişimciler arasında, iş dünyasının tanınmış isimleri dışında sıfırdan gelip yükselen kadınlar da bulunuyor. İşte Türkiye’deki en iyi 10 kadın girişimci ve başarı hikayeleri…

Demet Mutlu – Trendyol

Trendyol kurucusu Demet Mutlu New York Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olduktan sonra bir de Harvard Üniversitesi‘nde İşletme Yönetimi yüksek lisansını (MBA) tamamladı. Girişimciliğin en önemli kadın temsilcilerinden biri olan Demet Mutlu, Trendyol e-ticaret sitesini sadece 300 bin dolar sermaye ile evinin salonunda başlattı. 2010 yılında kurulan Trendyol hızla popülerlik kazandı ve sitenin değeri ilk 16 ayda 150 milyon dolara kadar çıktı. Bunun üzerine Çinli dev şirket Alibaba’dan geçen sene 350 milyon dolar yatırım aldı. Bu macera, bir evin salonunda başlamıştı.

Başak Taşpınar Değim – Armut.com

Armut.com kurucusu Başak Taşpınar Değim, 2000 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nden İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu ve ABD’de çeşitli eğitimler aldı. Coca-Cola, Nielsen, Revlon ve Morgan Stanley gibi şirketlerde önemli pozisyonlarda çalışıp Türkiye’ye döndü. Ülkemizde Armut.com’u kuran Başak Taşpınar Değim şirketini hızla büyütmeye devam ediyor.

Hanzade Doğan Boyner – Doğan Online

Doğan Online kurucusu Hanzade Doğan Boyner, iş dünyasının tanınmış isimleri arasında yer alıyor. Londra Ekonomi Okulu‘da lisans ve New York’ta Columbia Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Boyner, Türkiye’ye dönünce Doğan Online şirketini kurdu. DOL, doğu Avrupa’nın en büyük internet şirketidir.

Duygu Akbudak – Denebunu

Denebunu kurucusu Duygu Akbudak, 2019 yılında “Türkiye’nin Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimcisi” seçildi. Yaklaşık 7 yıl boyunca kurumsal firmalarda çalışan Akbudak, Denebunu şirketine 2.5 milyon TL yatırım almasıyla dikkatleri üzerine çekti. Duygu Akbudak’ın girişimi günümüzde 300’den fazla marka ile iş birliği yaparak her geçen gün büyümeye devam ediyor.

Başak Süer – Givin

Givin kurucusu Başak Süer, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunudur. Yaklaşık 6 yıl kurumsal arenada çalışan Süer, Nisan 2017’de başlattığı Givin projesiyle, her türlü eşyanın bağış karşılığında verildiği, alışverişlerin bağışa dönüştüğü bir platform yarattı. Platform ilk senesinde 500 bin TL bağış topladı ve önemli vakıflar için bağış yaptı.

Gülşah Gürkan – Gülsha

gulsah gurkan gulsha 1

Gülsha kurucusu Gülşah Gürkan, 2019 yılında “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi” seçildi. Türkiye’den çıkan uluslararası bir kozmetik markası yaratmak hedefiyle kolları sıvayan Gürkan, kısa sürede Gülsha şirketini bu hedefine ulaştırdı. Gürkan şimdi uluslararası arenada daha fazla söz sahibi olmak için çalışmalarına devam ediyor.

Ebru Baybara – Cercis Murat Konağı

Cercis Murat Konağı kurucusu Ebru Baybara, turizm mezunu olup İstanbul Rehberler Odası ve Türkiye Turist Rehberleri Birliği’nin Genel Sekreterliği’nde uzun yıllar çalıştı. 2000 yılında 21 Mardin kadını ile birlikte Cercis Murat Konağı projesini hayata geçirerek Mardin’in turizm dönüşümüne büyük katkı sağladı.

Özden Pusat – Tutumluanne.com

Tutumluanne.com kurucusu Özden Pusat, ODTÜ Sosyoloji bölümünden mezun olduktan sonra 15 yıl çeşitli bankalarda çalıştı. Anne olduktan sonra iş yaşamına ara veren Pusat boş durmadı ve www.tutumluanne.com girişimini kurdu. Bu site üzerinden  puset, bebek telsizi, tekstil, kitap, oyuncak gibi anne, bebek ve çocuk kategorisinde az kullanılmış iyi durumdaki eşyalarının online satışı gerçekleştiriliyor. Bu girişim, 2019 yılında ikinci tur yatırım olarak 3,6 milyon dolar değerleme almasıyla dikkatleri üzerine çekti.

Gamze Cizreli – Big Chefs

Big Chefs kurucusu Gamze Cizreli, ODTÜ İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra 2007 senesinde Ankara’da Big Chefs girişimini kurdu. İlk 2 sene içinde Ankara’da dört şubeye ulaşan Cizreli, işletmesini yurt dışına da genişletti. Günümüzde Dubai, Suudi Arabistan ve Bahreyn başta olmak üzere k toplamda Türkiye’de 48, yurtdışında 9 şubede hizmet veriyor.

Hande Çilingir – Insider

İnsider kurucusu Hande Çilingir, Londra Ekonomi Okulu’dan mezun oldu ve Insider girişimini hayata geçirdi. Girişimcilik dünyasında önemli yere sahip olan Crunchbase tarafından ABD dışındaki en iyi 7 kadın CEO’sundan biri olarak seçildi. Insider şirketi, Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi algoritmaları ile güçlendirildi. Günümüzde web, mobil web, mobil uygulama ve reklam kanallarında gerçek zamanlı öngörüsel segmentasyon sağlıyor.

Ayrıca Temettü Nedir? Nasıl Hesaplanır? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

“Türkiye’deki En İyi 10 Kadın Girişimci ve Başarı Hikayeleri” üzerine bir yorum
  1. Bu makalede listelenen kadın girişimcilerin başarı hikayelerini okurken büyük bir ilham aldım. Türkiye’de kadınların iş dünyasındaki varlığı giderek artıyor ve bu listedeki kadınlara büyük bir teşekkür borçluyuz. Onların güçlü ve cesur adımları, benim gibi genç kadınlara cesaret veriyor. Onlardan biri olmak için çalışmaya devam edeceğim!

    Yanıtla
Yorum yapın