Tahvil Nedir? Ne İşe Yarar?

Tahvil işlemi, devlet ya da devlete bağlı olmayan özel kuruluşların dönemsel olarak kendilerine nakit para sağlamak amacı ile hisseleri alım ve satıma çıkarma işlemine verilen isimdir. Tahvil, anlam olarak değiştirme ve dönüştürme manasına gelir. Şirketler kendilerine nakit akışının hızlı bir şekilde sağlanması için genellikle bu yöntemi kullanırlar.

Tahvil Ne İşe Yarar?

Tahvil senetlerinin kullanımı, genellikle senet şeklinde verilmelerinden dolayı satım alımını gerçekleştiren kişilere yıllık olarak bir faiz oranı sağlayacağının garantisini sağlamasıdır. Satış yapan kişiye hızlı nakit akışı sağladığı gibi, alım yapmış olan kişilere de yıllık bir gelir sağlar. Ancak senetler, bir yıl boyunca yeniden alınıp satılma durumuna açı değildir.

Devlet Tahvili Nedir?

Devlete ait tahvil işlemleri, kasasında nakit kalmamış olan devletlerin 1 yıl ve 1 yıldan uzun süreli olarak borçlanma çıkarmasına verilen isimdir. Devlet, kendine ait olan hisseleri satışa çıkarırken bu senetler için bir faiz oranı belirler. Belirlemiş olduğu faiz oranlarını hisse satın almış olan kişilere geri ödeyecek olduğunu da garanti eder.

Tahvil Nasıl Alınır?

Tahvillerin alım işlemleri için öncelikle devlet ya da özel bir kuruluş tarafından hisselerin kasadan çıkarılıp satışa sunulması gereklidir. Satışa sunulan bu hisselerin her bir şahıs tarafından ne kadar bir kısmın alınacağı ve uygulanacak faiz oranı da belirlenir. Satışa çıkan tahviller, halka arz edilmesinden sonra emanet kasalarında tutulur. Devlet ya da özel kuruluşlar tarafından belirlenmiş bankaların kasalarında tutulan bu tahviller, bankalara ziyaret sağlanmasından sonra satın alınma işlemlerine açıktır. Tahvil almak isteyen kişiler, ilgili banka üzerinde bir hesaba sahip olmak zorundadır. Eğer daha önce kişiler kendilerine ait bir hesaba sahip değillerse, isimleri üzerinden bir hesap açılarak tahvil senetleri burada tutulabilir.

Tahvil Ve Bono Arasındaki Fark Nedir?

Tahvil ve bonolar arasında yalnızca tek bir hususta fark vardır. Alınan tahviller, vade ile kişilere verilir ve vade süreleri minimum 1 yıl olarak belirlenir. Ancak bono senetlerinde vade söz konusu edilemez. Bu nedenle de tahvil senetleri bonolara göre daha fazla tercih edilir. Özellikle devlet tarafından nakit ihtiyacını karşılamak amacı ile satışa çıkarılacak olan senetler tahvil olarak çıkarılır. Bono olarak çıkarılması durumunda, alım yapmış kişiler vade süresi beklemeden faizlerinin hesapta olmasını talep edebilirler. Bundan dolayı da bono, genelde özel kurumlar değil devlet tarafından tercih edilir.

2 Yıllık Tahvil Ne Demek?

2 yıl vadelenmiş tahvil, satın alınmış olan senedin ödemesine henüz 2 yıllık bir süre olduğunu ifade eder. Yani, 2 yıllık bir tahvil almış olan kişiler, kendilerine vaat edilmiş olan faiz ödemelerini ancak 2 yıl sonra almaya başlayabilirler.

Tahvil Ve Bono Caiz Mi?

tahvil ve bono caiz mi

Tahvil ve bono alımı dini açıdan caiz değildir. Caiz olmama sebepleri ise satın alımından sonra faiz beklentisine girilmesi ve satın alınan şeyden faiz elde edilmesidir. Devlet ya da özel kuruluşlar tarafından satışa çıkarılan tüm tahviller, faiz vermeyi kabul eder. Bu nedenle hem satışa çıkaran hem de satın alan kişiler için caiz değildir.

Tahvilden Zarar Edilir Mi?

Alımı gerçekleştirilmiş tahvillerden zarar edilme durumu olabilir. Ancak her tahvilden zarar edilemez. Devlet ya da özel kuruluşlardan alınmış tahvillerin faiz oranları ile zarar edilmesi arasında ters orantı mevcuttur. Alınan tahvilin faiz oranı ne kadar yüksek olursa ya da alımı yapıldıktan sonra ne kadar yükseltilirse, tahvil almış olan kişiler o kadar fazla zarar eder. Bu nedenle de herhangi bir kuruluştan alınan tüm tahvillerden kar etmek beklentisi içinde bulunulması doğru değildir.

Tahvil Nasıl Kazandırır?

Tahvilden kazanç sağlanabilinmesi için tahvilin alınmasından sonra kişilere getirecek olan faizinin ihraç fiyatı üzerinden sağlanan faizi ile eşit olması gereklidir. İhraç fiyatından daha az faiz oranına sahip olan tahvillerden gelir sağlanabilmesi mümkün değildir. Bununla beraber, vadesi 2 yıl ve 2 yıldan uzun olan tahvillerin alımında ödemelerin 3 ya da 6 ayda bir yapılması gereklidir. Ödemelerin çok geç yapılması, tahvillerin riske girmesine ve yatırım yapmış olan kişilerin faizlerini zamanında alamamalarına neden olabilir. Bu nedenle tahvilde kazanabilmek için faizin fiyatlarına ve vadelerine dikkat edilmesi gereklidir.

Ayrıca Hangi Tür Şirket Kurmak Daha Avantajlı? (Şahıs, Limited, Anonim) Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Yorum yapın