Sodexo Paraya Çevirme Yöntemleri

Sodexo’yu paraya çevirme için kullanılan birçok yöntem olsa da bu yöntem her yerde yasal olarak gerçekleştirilen bir işlem değildir. Sodexo bir yemek kartıdır ve iş yerleri tarafından çalışanların yemek masraflarının karşılanması için verilir. Sodexo’yu nakit paraya çevirmek isteyenler özellikle esnaflar ile iletişime geçerek bakiyelerini nakit olarak tahsil edebilmektedir. Bu yöntem izin verilen bir yöntem olmasa da genellikle aktif olarak kullanılır. Birçok kişi tarafından uygulanan bu yöntem kuyumcular, benzin istasyonları ve marketler aracılığı ile yönetilebilir. Sodexo Paraya Çevirme isteyenlerin öncelikle Sodexo’nun geçerli olduğu işletmeleri bulması gerekir.

Sodexo Nakit Paraya Nasıl Çevrilir?

Sodexo bakiyesini nakde dönüştürmek için izlenen bazı adımlar bulunmaktadır. Özellikle yerel ve küçük işletmelerden bakiyenin nakde dönüştürülmesi istenebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta nakde dönüştürecek olan işletmenin de yüzdelik bir pay alacak olmasıdır. Sodexo’yu komisyon ödemeden nakde çevirmek için ise şu yöntemler tercih edilebilir:

 • Başkalarının hesabını ödemek ve onlardan nakit almak
 • Küçük işletmelerden kartı nakde çevirmek
 • Alışveriş yapmaksızın bir işletmeden sodexo çekmek ve nakit almak

Sodexo kartlarındaki yer alan bakiyeyi nakde çevirirken en sık tercih edilen yöntemler arasında gelmektedir.

Sodexo Nakit Paraya Çevrilir Mi?

Sodexo nakit paraya ihtiyacı olanlar tarafından farklı yöntemler ile nakde dönüştürülebilmektedir. Sodexo kartlarını nakit paraya çevirmek kartın kullanımı için belirlenen şartlar arasında yer almamaktadır. Sodexo, multinet ve diğer yemek kartları sadece kart olarak kullanılmak için tasarlanmıştır. Bu neden ile de kartların nakit paraya dönüştürülmesine izin verilmemektedir. Daha esnek çalışma prensibi olan yerler tarafından üzerine komisyon miktarı da eklenerek Sodexo Paraya Çevirme mümkündür.

Sodexo’yu Nakit Paraya Çevirmek Yasal Mı?

Sodexo’yu nakit paraya çevirmenin yasal süreci ile ilgili bir durum temelde yoktur. Sodexo bir yemek kartıdır ve içerisindeki bakiyenin sadece kart üzerinden kullanılması istenir. Bir yasa ile değil mevzuat ve yönergeler ile yönetilen bir süreçtir. Daha esnek bir yapısı olduğu için ise sodexo içerisine yüklenen para istendiği takdirde nakit olarak kullanılabilir.

Sodexo Nedir?

Sodexo nedir

Sodexo işletmelerin çalışanlarına verdiği bir yemek kartıdır. İçerisine işveren tarafından aylık yemek masrafı yüklenir ve her ay içerisindeki bakiye yenilenir. İş yerleri işçilerin yemek ve yol masraflarını karşılamak zorundadır. Yemek ödemesinin yapıldığının teyit edilmesi ve kontrolü için ise birçok şirket sodexo gibi yemek kartlarını kullanmaya başlamıştır. Ayrıca bu yemek kartları ile işletmelerin vergi düşürme şansları da bulunmaktadır. Sodexo yemek kartları hem işverenler hem de işçiler için kullanışlı bir uygulamadır. Sodexo yemek kartının kabul edildiği işletme sayısının da gün geçtikçe artması ile işçiler artık daha rahat harcama yapabilmektedir.

Sodexo Nasıl Kullanılır?

Sodexo’nun kullanılması oldukça kolaydır ve herhangi bir sorun yaşamadan kısa süre ödeme işlemi tamamlanır. Sodexo kullanımı banka ve kredi kartı kullanımı ile benzerlik gösterir. Bazı sodexo kartları temassız kullanım için de uygun olarak tasarlanmıştır. Sodexo kartlarının kullanılmasında önemli olan unsur geçerli olan yerlerde kullanmaktır. Sodexo kartlarının geçerli olmadığı yerlerde kart kullanılmak istenir ise hata ile karşılaşılır. Bu hata ile karşılaşmamak için sodexo’nun kullanıldığı ve anlaşması olan iş yerlerinden alışveriş yapılmalı ve yemek yenmelidir.

Sodexo’yu Kim Kullanır?

Sodexo kullanıcıları iş yeri tarafından kartın verildiği işçilerdir. Her iş yeri tarafından işçilere yemek parası verilmez. Bazı iş yerleri çalışanlarına sadece nakit ödeme yapmakta ve bazıları ise yemek parası ödememektedir. Yemek parasının ödenmemesi kanunlara ve yasalara aykırı bir durumdur. İşçilerin haklarının göz ardı edilmemesi için yemek ve yol giderlerinin karşılanması önem taşır. Yemek parasını nakit olarak vermek, maaşın üzerine eklemek ve yemek kartı olarak çalışana tahsis etmek mümkündür. Sodexo ve Sodexo benzeri yemek kartları bulunur. İş yeri hangi kart ile çalışıyor ise o kartın, geçerli olduğu yerlerde kullanılması gerekir.

Sodexo’nun Avantajları Nelerdir?

Sodexo avantajları özellikle işveren kişi ve kurum için oldukça önemlidir. Sodexo yemek kartının avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Vergiden düşülmesi
 • Gideri azaltması
 • Kolay kullanılması
 • Muhasebe aşamasında kolay takip yapılması
 • Çalışanların rahat etmesinin sağlanması
 • Çevrim içi (sanal) ödemeyi desteklemesi

Kartın avantajları arasında bulunmaktadır. Sodexo Paraya Çevirme için üye iş yerleri ile iletişime geçmek gerekir.

Sitemizden Senet Nasıl Doldurulur? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

“Sodexo Paraya Çevirme Yöntemleri” üzerine bir yorum
 1. Sodexo’nun avantajları hakkında daha fazla bilgi alabilir miyim? Diğer ödeme yöntemleri ile karşılaştırıldığında Sodexo’nun avantajları nelerdir? Teşekkürler!

  Yanıtla
Yorum yapın