Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Kredi kartı provizyonu bir işlemin henüz hesaba aktarılmadığını gösteren bir uyarı sistemidir. Provizyonda bekleyen işlemlerin ücreti işlem yapılan işlemden düşürülür ve transfer için beklenilir. Kredi kartı bekleyen provizyonda bazı bankalar hesap üzerinde ücret düşürme yapmamaktadır. Bu neden ile birçok kişi işlemin onaylanmadığını düşünerek tekrar aynı işlemi yapmakta ve 2 ödeme gerçekleşmektedir. Bu problemin önüne geçmek için kişilerin provizyon sayfasını kontrol etmesi gerekir. Kredi kartı provizyon süreci ödemenin bekletildiği anlamına gelen bir süreçtir.

Kredi Kartı Provizyonda Kaç Gün Bekler?

Provizyon süresi bankadan bankaya ve işleme göre farklılık gösterebilmektedir. Kredi kartı bekleyen provizyon işlemleri genellikle 1 – 2 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. Özellikle mesai saatleri dışında ve / veya hafta sonları yapılan bazı ödemeler bekleyen provizyon kategorisine alınmaktadır. Bu durumda bir sonraki mesai saati (iş günü) başladığı zaman bekleyen provizyon, diğer hesaba aktarılarak tamamlanacaktır. İşlemin tamamlanması eğer hala gerçekleşmemiş ise bu durumda banka ile iletişime geçilmesi gerekir.

Provizyonda Bekleyen Para Ne Zaman Onaylanır?

Kredi kartı bekleyen provizyonun onaylanması banka yetkilileri tarafından gerçekleştirilen bir işlemdir. Provizyonda bekleyen işlem, mesai saatleri içerisinde onaylanır. Eğer provizyonda bekleyen işlem onaylanmamış ise sorunu öğrenmek ve kaç gün içerisinde çözüleceğini sormak için müşteri hizmetlerine bağlanılması gerekir. Provizyonda bekleyen paranın aktarılması için öncelikle onay aşamasının tamamlanması önemlidir. Bu aşama onaylandıktan sonra ilgili ödeme karşı tarafa aktarılır.

Provizyonda Bekleyen Para İptal Edilir Mi?

Provizyondaki ödemeyi iptal etmek için banka ile iletişime geçilmesi gerekir. Bekleyen provizyon aşamasında olan ödemelerin iptal edilmesine izin verilmektedir. Bunun için bankanın müşteri hizmetlerine bağlanılması gerekir. Müşteri hizmetlerine bağlanıldıktan sonra provizyon ödemeleri için müşteri temsilcisi ile görüşülmelidir. Müşteri temsilcisi tarafından provizyonda bekleyen işlem iptal edilecek ve beklemeye alınan miktar, kişinin hesabına aktarılacaktır. Kredi kartı provizyon sürecinden müşteri iletişim merkezleri sorumludur.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon İptali Kaç Gün Sürer?

Kredi kartı provizyon iptal süresi mesai saatlerine ve işlemin yapıldığı miktar ve diğer unsurlara göre farklılık gösterebilir. Ayrıca her bankanın kredi kartı provizyon işlemleri için gerek duyduğu süre ve kuralları farklılık gösterebilir. Bu neden ile de her bankanın aynı süre içerisinde yanıt vermesini beklememek gerekir. Kredi kartı bekleyen provizyon iptali genellikle işlemi takip eden ertesi gün tamamlanmaktadır. Belirlenen minimum ve maksimum süre limitleri bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon İptali Nasıl Yapılır?

kredi karti bekleyen provizyon iptali nasil yapilir

Kredi kartı provizyon iptali yapmak için müşteri iletişim merkezinin aranması gerekmektedir. Bazı bankalar müşteri hizmetlerinin yanı sıra diğer kanallarının da kullanılmasına izin verir. Provizyon iptali için belirlenen kanallar şu şekildedir:

 • Mobil bankacılık
 • İnternet şubesi
 • Banka şubesi

Üzerinden de kredi kartı bekleyen provizyonun iptal edilmesi mümkündür fakat bu her banka için geçerli olmayan bir özelliktir. Çoğu banka sadece müşteri hizmetleri üzerinden işlem yapılmasına izin vermektedir.

Her Ödeme Provizyonda Bekletilir Mi?

Hangi ödemeler provizyonda bekletilir sorusu birçok kredi kartı kullanıcısı tarafından merak edilen bir süreçtir. Bir ödemenin provizyonda bekletilmesini sağlayan birçok etken bulunur. bu etkenler ise bankalara göre farklılık göstermektedir. Ödemenin provizyonda beklemesi sistem sebepli olabileceği gibi şu sebeplerden dolayı da olabilmektedir:

 • Çalışma saatleri,
 • İşlem zamanı,
 • Limit,
 • Kredi kartı ayarları,
 • Pos cihazı yoğunluğu,
 • İşlem yapılan miktarın yüksek olması

gibi nedenlerden dolayı ödemeler provizyonda bekletilebilir.

Kredi Kartı Bekletilen Provizyon Takibi Nasıl Yapılır?

Bekleyen provizyonları görmek için bankaların belirlediği kanalların kullanılması gerekir. Provizyonda bekleyen ödemeleri takip edebilmek, sorgulamak ya da iptal etmek için kullanılan kanallar şu şekildedir:

 • Mobil bankacılık uygulaması
 • İnternet şubesi

Bunların yanı sıra müşteri hizmetleri ve ATM’lerde de provizyonda bekletilen ödemelerin görülmesi mümkündür. Her banka ATM üzerinden provizyonda bekletilen ödemeleri göstermemektedir.

Kredi Kartından Provizyon Nasıl Alınır?

Kredi kartı ödemesi için provizyon almak isteyenlerin banka ile iletişime geçmesi gerekir. Bankanın ödemeyi onaylamasının ardından ödeme işlemi tamamlanacaktır. İlgili ödemenin dekontuna ve ödeme detaylarına ise hesap ve ekstra detaylarından ulaşılması mümkündür. Kredi kartı provizyon işlemleri mobil bankacılık ve internet bankacılığı üzerinden kısa sürede bu kanallardan takip edilebilir.

Ayrıca Banka Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar? Bilgilerine bakabilirsiniz.

Yorum yapın