Mersis No Nedir ? Nasıl Alınır?

MERSİS numarasının tanımı için ticaret şirketlerinin ve ticari işletmelerin bir tür TC kimlik numarası gibidir diyebiliriz. Ticaret şirketlerinin ve ticari işletmelerin kayıtlarını, bu kayıtlardaki değişikliklerini, ticari sicil gazetesine tescillerini, ticaret sicil gazetesinden terkinlerini, tam isimlerini, kuruluş tarihlerini, merkezlerinin ve şubelerinin adreslerini, ticaret şirketi ve ticari işletmelerin vergi kimlik numaralarını, hangi vergi dairesine kayıtlı oldukları gibi bilgilere ulaşılabilmesini sağlayan bir numaradır. MERSİS numarası 16 haneli sayısal koddur. Şahıs şirketlerinde, şirket sahibinin TC kimlik numarası ile başlar ve 00015, 00019 vs. gibi biter. Limited ve Anonim şirketlerde ise “0” ile başlar, devamında vergi no gelir ve sonunda “000” ve “15-16-17 vb.” rakamlarla biter.

MERSİS Numarası Almak İçin Ne Yapılmalı?

MERSİS numarası edinebilmeniz için öncelikle sisteme kaydınızın olması gerekmektedir. Sisteme kaydolmak için şu adımları takip etmelisiniz:

 • MERSİS internet sitesine girin.
 • Ekranın sağ üst köşesinde yer alan GİRİŞ butonuna tıklayın.
 • Dört seçenekten birini seçerek gerekli alanları doldurarak GİRİŞ butonuna tıklayın.
 • Açılan sayfada BAŞVURULAR seçeneğine tıklayın.
 • Açılan menüden KURULUŞ BAŞLAT seçin.
 • Firmanızın türünü seçin.
 • Gerekli alanları hatasız ve güncel bir şekilde doldurun.

Daha sonra bağlı olduğunuz Ticaret Sicil Müdürlüğü ile iletişime geçerek MERSİS numarası alma işlemlerini tamamlayın.

MERSİS numaranızı aldıktan sonra ise MERSİS sistemine girebilmek için şu adımları takip etmeniz gerekmektedir:

 • https://mersis.gtb.gov.tr/Portal/KullaniciIslemleri/GirisIslemleri sayfasından “Üye Ol” linkini tıklayın.
 • Açılan sayfada dört seçenekten (Yeni TC Kimlik No ile Kayıt, Geçici Kimlik Belge No ile Kayıt, Mavi Kart/Y. Kimlik No ile Kayıt veya Pasaport No ile Kayıt) birini tercih edin.
 • İstenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girin.
 • Gizlilik sözleşmesini kabul edin.
 • Kimlik Paylaşım Sistemi (KPS) üzerinden onaylayın.

MERSİS No Ne İşe Yarar?

MERSİS numarasını aldıktan sonra şirket adına yapacağınız her türlü işlemi MERSİS numarası aracılığıyla yapabilirsiniz. MERSİS numarası kullanarak yapabileceğiniz işlemler şu şekildedir: kuruluş işlemleri (ticari işletmeler, limited şirket, anonim şirket, kollektif şirket, komandit şirket, kooperatif, şube, acentelik İşlemleri, birleşme, bölünme, tür değişikliği, değişiklik (adres değişikliği, sermaye değişikliği, pay devirleri, yetkili değişiklikleri vb. sözleşme değişikliği işlemleri), ticari işletme devri, tasfiye, ek tasfiye, tasfiyeden dönüş, terkin, ihya, merkez nakli, merkez nakli sonucu silinme, iflas işlemleri, yönetim kayyımı işlemleri, denetim kayyımı işlemleri, internet sitesi tescili, ad soyad değişikliği, konkordato işlemleri, iç yönerge tescili (genel kurul ve yönetim kurulu iç yönergeleri).

MERSİS Numarası Nasıl Sorgulanır?

mersis numarasi nasil sorgulanir

MERSİS sorgulama yapabilmeniz için öncelikle MERSİS sistemine kayıt işleminizi tamamlamanız gerekmektedir. MERSİS sistemine kayıt işleminizi tamamladıktan sonra açılan sayfada sağ kısımda bulunan “şirket sorgulama” butonuna tıklamalısınız. Ardından açılan sayfada “firma arama” kısmına tıklamalısınız. Sayfada görünen sorgulama seçeneklerinden birini tercih edip gerekli bilgileri girerek sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz MERSİS numaranıza erişebilirsiniz.

MERSİS Numarası Almak Zorunlu Mudur?

MERSİS numarası almak, ticari işletmelerin ve ticaret şirketlerinin yaptığı işlemleri dijital bir havuzda toplar ve gerektiğinde o havuzdan alınıp denetlenmesini sağlar. Bu nedenle MERSİS numarası almak ticaret şirketleri ve ticari işletmeler için zorunludur. Bu numaraya sahip olmayan ticaret şirketleri ve ticari işletmeler hakkında idari işlem uygulanır.

MERSİS numarası sayesinde tüzel kişiliklere ve ticari faaliyet gösteren işletmelere belirli bir numara atanır. Atanan bu numara ile ticari işletmelerin ve ticaret şirketlerinin sisteme kayıtlı, yasal kuruluşlar olduğu anlaşılır ve kamu kurumları o işletmeler ile ilgili bilgiye erişmek istediğinde dijital veri havuzunu kullanır.

MERSİS No Ticaret Sicili

Ticaret siciline kayıtlı bilgilerinin, bilgisi olan ticaret şirketi ve ticari işletme haricindeki diğer kişiler tarafından görünülebilirliğini sağlayan MERSİS numarası sayesinde MERSİS’e kayıtlı olan şirketle herhangi bir ilişki kurmak isteyen gerçek veya tüzel kişinin şirket hakkında doğru bilgi edilmesi sağlanır. Ticari şirket veya işletme hakkında temel bilgileri edinebilen bu kişi, şirkete karşı yönelteceği işlemlerini ticari hayatın gerektirdiği belirlilik ve güven ortamında yapar. MERSİS sistemi üzerinden firmayı sağlayarak, firma hakkında birçok bilgiyi edinebilen kişi örneğin firma sorgulama ekranındaki vergi numarasını ve vergi dairesini öğrenerek interaktif vergi dairesi aracılığıyla şirketin vergi levhasına veya güncel vergi borçlarına erişebilir. Örneğin MERSİS numarası ile sorgu yapan kişi şirketin sermayesi bilgisine erişebilir.

Ayrıca Bono Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Alınır? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Yorum yapın