Kredi Kartı Limitim Neden Artmıyor?

Kredi kartı kullanım limitinin artması için bankanın dikkat ettiği bazı unsurlar bulunur. Talep edilen limit artışını destekleyebilecek düzenli bir gelir olması en önemli unsurlar arasında bulunur. Kredi kartı limitinin artmaması genellikle kişinin gelir durumu ve dolayısı ile kredi puanı ile ilgilidir. Kredi puanı ve gelir durumu arasında paralel bir bağlantı olmasa da genellikle bu iki kategoriye göre limit değişikliğine karar verilir. Kredi kartı limitini yükseltmek isteyen kişilerin gelir durumlarının iyi ve düzenli bir gelirlerinin olması gerekir. Düzenli geliri olmayan kişilerin ise bir gelir veya malvarlığı göstermeleri istenir.

Kredi Kartı Limit Arttırma Talebi Kredi Puanını Düşürür Mü?

Kredi kartı limit arttırma talebi kredi puanını direkt düşürmemektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta talebin puanı düşürmediği ancak yüksek limitin puanı olumsuz etkilediğidir. Yüksek limitli kredi kartı sahip kişilerin kredi puanı daha düşük olmaktadır. Yapılan harcamalar, gelir durumu ve ödeme miktarları gibi durumlar kredi puanını hızlı bir şekilde etkiler. Bu neden ile de yüksek limitli kredi kartlarının sebep olduğu ödeme miktarı ve gecikmelerden kredi puanı olumsuz etkilenir. Kredi puanının olumsuz etkilenmesini engellemek için ise limitin normal bir seviyeye düşürülmesi gerekir.

Kredi Kartı Limitinin Yükselmeme Nedenleri Nelerdir?

Kredi kartı limitinin artmama sebepleri bankaya ve kart kullanan kişiye göre farklılık gösterebilir. Kart sahibinin kredi kartı ekstrelerini geciktirmesi, sadece asgari tutarı ödemesi ve bunlara benzer sebeplerden dolayı limit yükseltme talebi reddedilebilir. Kredi kartı limitinin yükseltilmemesinin bir diğer nedeni ise gelir durumudur. Gelir durumu düzensiz ya da talep edilen limitin çok altında olan artışları da banka reddeder. Kredi kartı limit arttırma talebinin onaylanmamasının başka sebeplerinden biri de kredi puanıdır. Kredi puanı düşük olan kişilerin limit arttırma talepleri çoğunlukla banka tarafından onaylanmaz.

Kredi Kartı Limitini Arttırmak için Ne Yapılması Gerekir?

Kredi kartı limitini arttırmak için yapılması gereken bazı yöntemler bulunur. Bu yöntemler şunlardır:

 • Kredi kartı borçlarını tamamen ödemek
 • Kredi kartı borçlarını düzenli ödemek
 • Kredi var ise kredi borcunu düzenli ve eksiksiz ödemek
 • Otomatik ödeme talimatı vermek ve banka üzerinden daha çok olumlu işlem yapmak
 • Banka hesabına düzenli gelen bir gelirin olduğunu göstermek
 • Kredi notunu düşürmemek
 • Mantıklı oranlarda limit artış taleplerinde bulunmak

Kredi kartı limitini yükseltmek isteyenlerin dikkat etmesi ve uygulaması gereken yöntemlerden bazılarıdır.

Kredi Kartı Limiti Ne İşe Yarar?

Kredi kartı limitinin işlevi kartın kullanılabileceği bakiyeyi göstermektir. Örneğin bir kişinin kredi kartı limiti 1000 Türk lirası ise yapabileceği en yüksek harcama da 1000 Türk lirasıdır. Limit artışı yaşandıkça yapılabilecek harcama oranı da paralel bir artış gösterir. Bu neden ile de birçok kişi ihtiyaçları dahilinde kredi kartı limit arttırma talebinde bulunmaktadır.

Kredi Kartı Limiti Neden Önemli?

kredi karti limiti neden onemli

Kredi kartı limitinin önemi nakit ihtiyacı olduğunda çekilebilecek olan nakit avans oranının artması ve işlem kapasitesidir. Kredi kartı limiti arttığı zaman kişiler daha kolay harcama yapabilir ve ihtiyaçlarını tek bir kart ile giderebilir. Aksi takdirde birçok bankadan kart talep ederek birçok kart kullanımı yapılması gerekir. Bununla uğraşmak istemeyen kişiler de tek bir kredi kartı üzerinden işlem yapmayı ve bu işlemlerini de limit dahilinde gerçekleştirmeyi tercih eder.

Kredi Kartının Limiti Nasıl Değiştirilir?

Kredi kartı limitini değiştirmek için internet ve mobil bankacılık kanalları kullanılabilir. Bu işlem için banka şubesine gitmeye gerek yoktur ve telefon bankacılığından da işlem yapılabilir. Her bankanın 7 gün 24 saat boyunca kesintisiz hizmet veren müşteri iletişim merkezi bulunur. Müşteri iletişim merkezleri aracılığı ile limit değişikliği talebi oluşturulması mümkündür.

Kredi Kartının Limiti Düşürülür Mü?

Kredi kartı limitini düşürmek birçok kişinin tercih ettiği bir durumdur. Yüksek limitli kredi kartları, kredi puanını daha hızlı düşürmektedir. Bu riski almamak için ise ihtiyaçlar dahilinde kredi kartı limit değişikliği yapılabilir. Limit değişikliği yapmak için kullanılabilecek bankacılık kanalları şunlardır:

 • İnternet şubesi
 • Kısa mesaj
 • ATM
 • Banka şubesi
 • Mobil bankacılık uygulaması
 • Müşteri hizmetleri (müşteri iletişim merkezleri)
 • Çağrı merkezi

Üzerinden kredi kartı limitini yükseltmek ya da düşürmek için talep oluşturulabilir.

Sitemizden Kara Listeden Nasıl Çıkılır? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın