Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir?

Kredi kartı borcu asgarisi borcun ödenebilecek en düşük tutarını gösterir. Bu tutarın altında ödeme yapılmaması ve borcun geciktirilmemesi gerekmektedir. Banka tarafından kart özellikleri, kart limiti ve kredi kartı borcuna göre asgari ödeme tutarı belirlenir. Asgari ödeme tutarı hesaplanırken özellikle limit ve güncel borç baz alınmaktadır. Kredi kartı asgarisini ödemek ile ilgili herhangi bir sorun yoktur ve kişiler tüm tutarı ödeyemedikleri takdirde asgari tutarı ödeyebilir. Asgari tutarı öderken gecikme yaşamamaya özen göstermek gerekir.

Kredi Kartında Sadece Asgari Ödeme Yapılır Mı?

Kart borcunun sadece asgarisini ödemek yapılabilecek ödeme seçenekleri arasında yer alır. Ödeme seçenekleri arasında,

  • Tüm borcu ödeme
  • Dönem borcunu ödeme
  • Asgari borcu ödeme

Gibi seçenekler sunulmaktadır. Sunulan bu seçenekler bankalara göre farklılık gösterebilmektedir. Kredi kartının sadece asgari ödemesi yapılabilse de bu durumun uzun vadede yaratacağı dezavantajlar bulunmaktadır. Bu neden ile de sürekli olarak sadece asgari borcun ödenmesi tavsiye edilmez. Ana borcun tamamı ya da yüzde 50’den fazlasının da bir sonraki ayda kapatılması gerekir.

Kredi Kartı Borcu 3 Ay Asgari Ödenir ise Bir Şey Olur Mu?

Kredi kartı borcunun asgari tutarı 3 ay üst üste ödenebilmektedir. Bazı bankalar 3 aydan daha fazla süre boyunca sadece asgari tutarın ödenmesine izin vermektedir. Ancak burada devreye giren birtakım bilgiler bulunur. Örneğin limitsiz ya da 15 bin Türk lirasından daha yüksek limite sahip kartların 3 aydan sonra tüm borcunun kapanması gerekir. Bu bilgi de bankalara göre değişiklik gösterse de 3 ay boyunca sadece asgari tutarı ödemenin herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Kredi Kartı Borcunun Asgarisini Ödemek Kredi Puanını Düşürür Mü?

Kredi puanını etkileyen unsurlar arasında kredi ve kredi kartı borçları da yer almaktadır. Banka üzerinden yapılan her bir ödeme ve işlem kredi puanını etkileyebilme özelliğine sahiptir. Banka ile olan iletişim ve burada gerçekleştirilen işlemler uzun vadede kredi puanını etkiler. Kredi kartı borcunun sadece asgarisini ödemek ve toplam borcu çok uzun bir süre kapatmamak da kredi notunu etkileyen bir unsurdur. Negatif yönde etkilenen kredi puanı, düşmeye başlar. Kişi borcunu ödemediğinde ise takip kararı çıkar ve bu noktada kredi puanı doğrudan riskli kategoriye düşer. Kredi kartı asgarisi ödendiğinde ise puan doğrudan riskli gruba düşmese de uzun vadede kredi puanını düşürmeye devam eder.

Kredi Kartının Asgarisi Kaç Ay Ödenebilir?

Kredi kartının asgarisini ödeme süresi ile ilgili bir kısıtlama bulunmaz. Bankaların ekstre kesme tarihleri baz alınarak ödemeler gerçekleştirilir. Kredi kartı borcunun ödenmesi için genellikle 10 ila 15 günlük bir süreç verilir. Bu süre içerisinde kredi kartının en az asgari tutarının ödenmesi gerekir. 3 ay boyunca sadece asgari tutar ödendiğinde herhangi bir yaptırım uygulanmamaktadır. Borcun miktarı çok yüksek değil ise kişiler borçlarını kapatana kadar asgari tutardan ödeme yapmaya devam edebilir. Burada önemli olan nokta bankanın belirlediği ekstre ödeme tarihlerinin geciktirilmemesidir.

Kredi Kartı Borcunda Sadece Asgariyi Ödeyince Faiz İşlenir Mi?

kredi karti borcunda sadece asgariyi odeyince faiz islenir mi

Kredi kartı borcuna faiz işlenmesi mümkün olan bir durumdur. Kredi kartı borcunun ödemesi geciktirildiği zaman borcun üzerine faiz eklenmeye başlar. Kredi kartı borcunun sadece asgarisi ya da dönem borcu ödendiği zaman, kalan borç üzerine faiz eklenmeye devam eder. Faiz eklenmemesi için tüm borcun kapatılması gerekir.

Kredi Kartı Asgari Tutar Ödemesi Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı asgari borç tutarı hesaplamanın nasıl olacağı Resmi Gazete’de belirtilmiştir. 15 bin Türk lirasından daha düşük bir limite sahip olan kartlar %27’lik bir tutar öder. Bu yüzde 27’lik tutar asgari tutarı göstermektedir. Kart limiti daha fazla olan kredi kartlarında ise asgari tutar için belirlenen oran yüzde 32’dir.

Asgari Borç Ödenmediğinde Ne Olur?

Kredi kartının asgari borcunu ödememek gibi bir durum ile karşılaşıldığı zaman faiz devreye girer. Belirli bir süre boyunca ana borcun üzerine faiz eklenir ve 3 ayın ardından takip kararı çıkar. Kredi kartı asgarisi ödendiği takdirde herhangi bir takip kararı çıkmamaktadır. Ancak borca dair herhangi bir ödeme yapılmaz ise bu durumda banka tarafından cezai işlemler başlatılacaktır.

Sitemizden Bankanız Provizyon Vermedi Ne Demek? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın