Instagram’da Satış Yapma Rehberi

Instagram üzerinden satış yapmak isteyen pek çok insan kendilerine yeni bir hesap açarak bu işe başlamaktadır. Instagram’da satış yapma özellikle bu sosyal medya uygulamasının popüler bir hale gelmesinden sonra ortaya çıkmıştır. Sosyal medya uygulaması eski zamanlarda yalnızca fotoğraf ve videoları görüntülemeye yarayan bir sistem iken günümüzde daha da gelişmiştir. Yenilenen reklam ara yüzleri ve satış kanalları sayesinde Instagram üzerinden yapılan satışlar yaygınlık kazanmıştır.

Instagram hesabına sahip olan kişiler platforma üzerinden satışa başlayamamaktadır. Satış için gerekli farklı aşamalar mevcuttur. Güvenilir bir satış platformu oluşturmak, hedef kitle belirlemek, ürün ve hizmetlere karar vermek gibi farklı alanlarda yapılan çalışmalar sayesinde satış yapılabilmektedir. Bu rehber içerisinde satış yapacakların ihtiyaç duyacağı bazı bilgiler yer almaktadır.

Instagram’da Satış Yapma Sırasında Vergilendirme

Instagram satışlarında vergilendirme bazı yükümlülüklere dayanmaktadır. Satılan ürünlerin fiyatları ve kâr marjı ödenmesi gereken vergilerin oranlarını değiştirmektedir. Kurumsal bir web site için alınacak tutarlar ya da e pazarlar için kesilecek faturalar vergilere tabidir. Instagram’a ait özel bir vergi sistemi bulunmasa da fatura kesilmesi ve vergi ödemesi gibi zorunluluklar mevcuttur.

Instagram platformu üzerinden yapılan faturasız satışların pek çoğu farklı dezavantajlar ile karşılaşmaktadır. Satıcının yasal bir statü kazanmaması, müşterilerin satıcıya olan güvenini kaybetmesine neden olmaktadır. Ödemelerin yönetilmesi, kargolar ile yapılan anlaşmalar, sürdürülebilirlik, kalite, iadeler ve itibar gibi konular profesyonel olmayan siteler için sıkıntılı olabilmektedir.

Instagram’da Satış Yapma Sırasında Ödeme

Instagram satışlarında ödeme sistemleri ile ilgili pratik bir çözüm mevcut değildir. Bu nedenle Instagram’dan yapılan alışverişlerin ödeme sistemleri ile ilgili özgün yollara başvurulmaktadır.

E ticaret web sitesine sahip olan hesaplar müşterilerine sitelerinin linkini vererek ödeme işlemlerini sağlayabilmektedir. Siteler içerisinde Instagram üzerinden verilen kıyafetler mevcuttur. Kıyafet ya da farklı herhangi bir ürünün yan kısmında “Ödeme Yap” kısmına basılarak ödeme işlemi yapılabilmektedir. Ödeme sırasında sanal poslar kullanılarak kredi ya da banka kartlarından gerekli ücret alınabilmektedir. Sitesi olan satıcılar müşterilerin kendilerine daha çok güvenmesine olanak sunmaktadır.

Bir e ticaret sitesine sahip olmayan hesaplar ise müşterileri ile DM üzerinden iletişim kurmaktadır. Kapıda ödeme ya da banka havalesi gibi seçenekler DM üzerinden hedef kitlelere yöneltilmektedir. Bu durumda telefonla da iletişim kurulabilmektedir. Bu sistem farklı dezavantajları beraberinde getirmektedir:

  • Müşteriler e ticaret sitesi olmayan firmalara güvenememektedir.
  • Herhangi bir referans söz konusu değildir.
  • Nakit ödeme yapılması durumunda fazla para talep edilebilmektedir.
  • Şirket olmadığı için müşterilere bir fatura kesimi yapılamamaktadır.
  • Fatura kesimi yapılamadığı için tüketiciler para iadesi ya da değişim için hak talep edememektedir.
  • Verilen hizmet kalitesi düştüğü için müşteri kitlesinin kazanılamamaktadır.

Instagram’da Kurumsal Bir Kimlik Oluşturma

Instagram üzerinden oluşturulan kimlik müşterilere yapılan ödemelerden sonra fatura kesilmesine olanak tanımaktadır. Instagram’da satış yapma sırasında kimlik kullanımı işin profesyonel bir boyuta ulaşmasını sağlamaktadır. Gerekli güvenlik önlemlerinin alınması, sitede güvenli bir alışveriş olanağı yaratılması gibi konular müşterilerin güvenini artırmaktadır. Kimlik oluşturan firmalar kurumsal boyuta geçerek kendilerine sabit bir müşteri kitlesi oluşturabilmektedir.

Instagram’da Farklı Kanalların Aktif Şekilde Kullanımı

Instagramın aktif olarak kullanılması ve farklı kanallar vasıtası ile listelenmesi müşterilere daha hızlı ulaşılmasını sağlayacaktır. Online pazar yerinde mağaza açılarak ve bu pazar yerini bir satış kanalı haline getirerek Instagram’dan duyurmak müşterilerin o kanaldan da alışveriş yapmasını sağlayacaktır. Böyle bir durumda Instagram platformundan karşılaşılan sorunlar kısa vadede çözülebilir hale gelecektir. Sistemsel sosyal medya sıkıntılarında müşterilerden telefon ile iletişime geçilerek farklı bir kanala yönlendirmesi sağlanabilmektedir.

Sosyal Medyada Daha Geniş Pazarlama Olanağı

sosyal medyada daha genis pazarlama olanagi

Instagramdaki geniş pazar imkânı oluşması özgün pazarlama ve reklam metotlarının kullanımını sağlamaktadır. Pazarlama olanakları için e posta, içerik, SEO çalışmaları, Retargeting reklamlar ya da Adwords ya da Adsense hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Satışlar ve hedef kitle bu sayede büyüyebilmektedir.

Sosyal Medyada Ürünlerin Listelenmesi

Instagram’da ürün listeleri yaratmak için farklı yollar mevcuttur. Instagram’da satış yapma doğrudan yapılamayacağı için üçüncü parti yazılımlar kullanılabilmektedir. Bu yazılımlar sayesinde hangi ürünlerin kaç kez görüntülendiği, yapılan yorum sayıları ve hangi ürünlere ne kadar talep geldiği gibi konular incelenebilmektedir.

Ayrıca Düşük Sermayeyle Kurulabilecek İş Fikirleri Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Yorum yapın