Youtube Kazançları Nasıl Vergilendirilir?

Youtube üzerinden para kazanan kişilerin ödeyecekleri vergiler, kanal sahibi olan kişilerin belirli şartları sağlamaları durumunda alınır. Youtube üzerinden kazanç sağlayan kişilerin vergi ödemeleri için şu şartları ödemeleri gereklidir:

  • Bugüne dek kazanılmış olan paranın 880.000 TL üzerinde olması
  • Kazançların resmi olarak bir banka hesabına bağlanmış ve doğrudan oraya aktarılıyor olması

Youtube Türkiye Vergisi Ne Kadardır?

Youtube Türkiye’nin kesmekte olduğu vergi tutarı, %15 olarak belirlenmiştir. Yani, toplam geliri 880.000 TL üzerine çıkmış olan her kullanıcı, hesabına gelmiş olan ücretlerin %15’ini vergi olarak vermek zorundadır.

YouTube Vergi Düzenlemesi Nedir?

Youtube üzerinden hesabı olan kişilerin ödemeleri gereken vergi tutarlarının ve şartlarının güncellenmesinden sonra çıkmış olan yeni düzene vergi düzenlemesi adı verilmiştir. Bu düzenlemenin gelmesine kadar Youtube üzerinden gelir elde etmek isteyen herkesin bir şirket kurması zorunluydu. Kurulan şirkete ödenen vergilerin yanında, kazanılan paraların üzerinden de vergi alınıyordu. Yeni yapılan bu düzenleme ile beraber, Youtube üzerinden çalışmak isteyen kişiler artık bir şirkete sahip olmak zorunda değildir. Bununla beraber de KDV ve damga vergisi gibi vergilerin tümünden net gelirleri 880.000 TL’ye ulaşana kadar %15 olarak ödenmesi gereken vergiden de muaf kalacaklardır.

Youtube Vergisi Nereye Ödenir?

Youtube gelirlerinin vergileri, Gelir İdaresi Başkanlığına bağlı olan Vergi Dairelerine ödenir. Ancak Youtuber olan kişilerin şahsi olarak gidip vergilerini ödemelerine gerek yoktur. Çünkü şahsı banka hesaplarına gelen paralar üzerinden vergiler, otomatik olarak kesilir.

İnternet Gelirlerinin Vergilendirilmesi Nasıl Yapılır?

Sosyal ağlar ya da diğer platformlar üzerinden gelir elde eden kişilerin kazandıkları paralar için ödeyecekleri vergiler, 01.01.2022 tarihinde çıkmış olan kanun ile muaf tutulmuştur. Ancak, herhangi bir içeriği üreten kişilerin toplam gelirleri 880.000 TL üzerinde olursa, %15 oranı üzerinden vergilendirilirler. Bu tutarın altında geliri olan kişiler vergi ödemez.

Youtube Vergi Düzenlemesi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Youtube vergi planlamasının yürürlüğe girme tarihi, 01.01.2022 olarak belirlenmiştir. 1 Ocak 2022 tarihi itibari ile Youtube üzerinde içerik üretmekte olan kişiler, vergi ödemekten muaf tutulurlar.

Youtuberlar Ne Zaman Vergi Ödüyor?

Youtuber olmuş kişilerin vergi ödemeye başladıkları tarih, toplam gelirlerinin 880.000 TL olmasından sonradır. 2022 yılında belirlenmiş olan bu tutara erişmeden herhangi bir şekilde gelir vergisi youtuber kişilerden alınmaz.

Youtube İstisna Belgesi Nasıl Alınır?

youtube istisna belgesi nasil alinir

Youtuberlar için verilen vergi istinası belgesi, kişilerin yaşamakta oldukları Vergi Daireleri üzerinden temin edilir. İstisna belgesi almak isteyen kişilerin kimlikleri ile beraber Vergi Dairelerine başvuru yapmaları gereklidir. Gerekli olan işlemler, vergi dairesi çalışanları tarafından yürütülecek ve eğer youtuber olmuş kişiler gerekli şartları sağlıyorlarsa istisna belgesi alarak vergi muafiyetinden yararlanabilirler.

Youtube’da 1000 İzlenmeye Ne Kadar Ücret Alınır?

Youtube üzerinde 1000 izlenme sayısına ulaşmış olan kişilerin kazanacakları para, 3 ile 10 dolar arasında değişiklik gösterir. Kişilerin alacakları net ücretler, yapmakta oldukları içeriklere, takipçi sayılarına ve etkileşimlerine göre değişiklik gösterir.

Youtube Nasıl Ödeme Yapıyor?

Youtube üzerinden para kazanabilmek için belirlenmiş olan 5 farklı yol mevcuttur. Bunlar güncel olarak, şartları ile beraber şöyle sıralanmıştır:

  • Reklam geliri: Bu gelirin alınabilinmesi için en az 18 yaşında olunması ve reklam almaya uygun içeriklerin oluşturulması gereklidir. Uygun reklam içeriği kurallarına uyulmadığı takdirde reklam alınmış olunsa bile para kazanılamaz.
  • Kanal üyelikleri geliri: 18 yaşını doldurmuş ve kanalının en az 1.000 takipçisi olan içerik üreticilerinin alabileceği gelir türüdür.
  • Ürün rafı geliri: En az 18 yaşında olan, 10.000’den fazla aboneye sahip olan ve kişiler bu gelir türünden yararlanabilirler.
  • Süper Chat ve Süper Etiketler geliri: Bu türde gelir elde edilebilinmesi için de en az 18 yaşında olmak e Süper Chat’in kullanılabildiği bir ülkede ya da bölgede yaşıyor olmak gereklidir.
  • YouTube Premium geliri: Oluşturmuş olduğu içerikler YouTube Premium aboneleri tarafından izlendiği zaman gelir sağlayan bir türdür.

Youtube Kazandığım Parayı Nasıl Görürüm?

Youtube uygulaması üzerinden kazanılan ücretlerin görülebilmesi için öncelikle AdSense uygulamasına giriş yapılması gereklidir. Bu uygulamaya girilmesinin ardından Youtube üzerinden güncel olarak elde edilmiş ve kişilerin hesaplarına geçmiş olan tüm ücretler görülebilir.

Ayrıca Dolap’da Satış Yapmak | Dolap İade, Kargo ve Komisyon Oranları Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Yorum yapın