Nakit Avans Mı Taksitli Nakit Avans Mı?

Kredi kartı avans çeşitleri nakit avans ve taksitli avans olmak üzere iki kategoriye ayrılır. Her iki avans modelinin de kendi özellikleri vardır ve bu özellikler hem benzerlik hem de farklılık gösterebilir. Nakit avans ve taksitli nakit avans arasındaki en önemli fark ödeme yöntemidir. Herkes kendi gelir durumuna göre en uygun modeli seçerek kredi kartı üzerinden başvuru oluşturabilir. Nakit avans çekerken doğrudan ATM’den işlem yapılmasına da izin verilmektedir. Taksitli nakit avans ise her bankanın sunduğu bir özellik değildir.

Nakit Avans Nedir?

Nakit avans bankaların kredi kartları için geçerli olan bir alt özelliktir. Nakde ihtiyacı olan kişilerin ihtiyaçlarını kısa süreli ve düşük miktarda karşılamak için verilen bir paradır. Genellikle çok düşük tutarlara sahiptir ve bu durum kredi kartının limitine göre de değişkenlik gösterir. Nakit avans her ATM’den kolaylıkla çekilerek peşin olarak kullanılabilir. Geri ödeme noktasında ise borç kredi kartı ekstresine yüklenir ve buradan ödeme yapılması gerekir. Nakit avans özellikle öğrenciler ve gençler için hazırlanan kredi kartlarının en sık kullanılan özelliklerinden biridir.

Taksitli Nakit Avans Nedir?

Taksitli nakit avans da kredi kartının altında sunulan özelliklerden biridir. Nakit avansın peşin olarak kapatılması gerekirken taksitli nakit avans uzun vadede ödenebilir. Bu neden ile de adının başına taksitli kelimesi eklenmiştir. Taksitli nakit avans da aynı yöntemler kullanılarak çekilir ve kullanılmaya başlanabilir. Taksit yapmak, sonradan taksitlendirmek ve diğer seçenekler için ise müşteri iletişim merkezi (müşteri hizmetleri) ile iletişime geçilmesi gerekir. Taksitli nakit avans günümüzde birçok banka tarafından sunulan bir özellik olsa da Türkiye’de daha yeni yeni kullanılmaya başlanmıştır.

Nakit Avans ve Taksitli Nakit Avans Farkı Nedir?

Nakit avans ve taksitli avans farkı limit, faiz ve geri ödeme gibi kategorilerde kendini gösterir. Nakit avans ve taksitli avansın farkı şu şekilde sıralanabilir:

 • Taksitli avans daha uzun vadede ödenebilir.
 • Nakit avansın ödeme süresi gelince direkt ödenmesi gerekir.
 • Nakit avans üzerine eklenen faiz oranı yüksek ve hızlıdır.
 • Taksitli nakit avansı en fazla 1 senelik vade ile geri ödemek mümkünken nakit avansta böyle bir durum söz konusu değildir.
 • Taksitli nakit avans hemen ödenmediği için daha avantajlıdır.

Nakit avans ve taksitli nakit avans arasındaki farklar bu şekildedir.

Kredi Kartından Nakit Avans Çekilir Mi?

Nakit avans çekmek için kişinin kredi kartı kullanması gerekir. Kredi kartı ile ATM’den yapılan işlemler doğrultusunda nakit avans çekilebilir. Nakit avansın ne kadar olacağı, ödeme süresi ve faiz oranları hem bankaya göre hem de kredi kartının limitine göre belirlenir. Bu neden ile de her banka ve her nakit avans işlemi için aynı unsurlardan bahsetmek oldukça zordur. Kredi kartı kullanan herkes nakit avans özelliğini aktif hale getirerek ATM’den nakit avans çekebilir.

Nakit Avans Çekmenin Avantajları Var Mı?

nakit avans cekmenin avantajlari var mi

Nakit avansın avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Nakit avans hemen çekilir.
 • Kredi kartı ile kolay işlem yapılır.
 • Limit arttırma talebi oluşturulabilir.
 • Nakit avans ortak ATM’lerden de çekilebilir.
 • 7 gün 24 saat işlem yapılabilir.
 • Nakit avans özelliği aktif hale getirilebilir ya da geçici olarak kapatılabilir.
 • Şubeye gitmeden işlem yapılabilir.

Nakit Avans Çekmenin Dezavantajları Var Mı?

Nakit avansın dezavantajları da şu şekildedir:

 • Çekilen tutarın tek ödeme ile bankaya geri yatırılması gerekir.
 • Çekildiği an geri ödemeye kadar olan süreçte faiz uygulanır.
 • Yüksek miktarda faizi bulunur.
 • Taksitlendirme yapılamaz.
 • Günlük faiz uygulanır.

Nakit Avans Mı Yoksa Kredi Mi?

Nakit avans yerine kredi çekmek istenilen nakit miktarına göre verilmesi gereken bir karardır. Çok yüksek miktarda bir limite sahip olan kişiler istedikleri takdirde yüksek miktarda nakit avans çekebilir. Ancak genellikle kredi ile çekilen tutar daha yüksek olmakta ve bu neden ile de kredi tercih edilmektedir.

Taksitli Nakit Avans Mı Yoksa Kredi Mi?

Taksitli avans yerine kredi çoğu kişinin tercih etmediği bir durumdur. Taksitli avansı 3, 6, 9 ve 12 ay boyunca taksitli olarak kullanmak mümkündür ve bu neden ile de kredi yerine tercih edilir. Nakit avans ve taksitli nakit avans arasındaki en önemli fark da taksit ve vade seçenekleridir.

Sitemizden İpotekli Kredi Nedir? Hangi Bankalar Verir? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın