KYK Kredi Faizli Mi?

KYK’dan kullanılmış olan krediler, faizlidir. Ancak KYK kredilerinin ana paraya yansıyan toplam faiz oranı, kullanılmış olan kredi tutarının 3 katını geçmez. Kredi ödemesi ne kadar gecikirse geciksin, faiz belirlenmiş tutarı aşamaz.

KYK Kredi Ödeme Planı Nedir?

KYK kredisinin geri ödemesi, üniversiteden mezun olmuş kişilerin kullanmış oldukları kredileri geri ödemeye başlayacakları zamanı ve ödeme taksitlerinin ne kadar olacağına dair oluşturulmuş olan plandır. Bu plan, kişiler kredileri kullanmayı henüz öğrenci iken bıraksalar dahi okulu bitirmeden oluşturulmaz. Üniversite mezunları, bu planın detaylarını e-devlet üzerinden veya Vergi Dairelerinden öğrenebilirler.

KYK Kredisi Ne Kadar?

KYK kredi ücretleri, güncel olarak şöyle belirlenmiştir:

 • Lisans öğrencileri: 850 TL
 • Yüksek Lisans öğrencileri: 1700 TL
 • Doktora öğrencileri: 2550 TL

KYK Bursu Geri Ödemesi Ne Kadar?

KYK bursunun geri ödemesi, yoktur. Kredi ve Yurtlar Kurumundan alınmış olan burslar, kredi gibi geri ödenmez. Ancak burs almaya başlamış kişiler, istenen şartları yerine getirmedikleri durumlarda kredi kullanmaya devam ederler. Kredi ödemelerinin ne kadar olacağı ise kullandıkları tutara göre değişiklik gösterir.

KYK Borcuna Aylık Ne Kadar Faiz Gelir?

Ödenmeye başlanmış KYK kredilerinin ödenmemesi durumunda aylık işlenecek olan faiz oranı, %1,86 olarak belirlenmiştir. Toplam ücretlerine ne kadar faiz işleyeceği, kişilerin aylık taksitlerine göre değişiklik gösterir. Ödeme planı üzerinden yıllık ödeme yapan mezun kimseler için ise faiz oranı ise yıllık olarak %18,56’dır.

Öğrenim Kredisi Geri Ödemesi Kaç Taksittir?

KYK kredilerinin ödeme taksitleri, kredi kullanmış olan kişiler tarafından belirlenebilir. İsteyenlerin kredi borçları, 18 aya bölünerek taksitlendirilebilir. Daha kısa sürede borçlarını bitirmek isteyen kişilerin de borçları 3, 6, 9 veya 12 taksit halinde borçlarını ödeyebilirler.

KYK Bursu Geri Ödemesi Nasıl Yapılır?

KYK bursunun ödemesi geri yapılmaz. Ancak kredi almış olan kişiler, okulları ile ilişkileri resmi olarak kesildikten sonraki Ocak ayından itibaren, kredi borçlarını Ziraat Bankası şubeleri ve telefon uygulaması üzerinden yapabilirler.

KYK Geri Ödemesiz Burs Kimlere Verilir?

KYK bursu alabilecek öğrenciler, Kredi ve Yurtları Kurumu tarafından şöyle belirlenmiştir:

 • Ön lisans öğrencileri
 • Lisans öğrencileri
 • İki yıllık okullardan mezun olup Dikey Geçiş Sınavı ile dört yıllık okulların üçüncü sınıfına ara vermeden kayıt yapan öğrenciler

İntibak öğrencisi olan kişilere ve bölümüne henüz başlamamış hazırlık sınıfı öğrencilerine burs verilmez. Bu öğrenciler, tercihlerine bağlı olarak KYK Kredi imkanından faydalanabilirler.

KYK Borç Erteleme Faizi Var Mı?

kyk borc erteleme faizi var mi

KYK borcunu ertelemiş kimselerin borçlarına aylık %1,40 oranında gecikme faizi uygulanır. Kredi kullanmış ancak kredisini çalışmaya başlayamaması ya da farklı sebeplerden dolayı geri ödeyemeyen kişilerin, ödeyemedikleri her taksit için bu faiz mevcut borçlarına eklenir.

KYK Bursunda Kimlere Öncelik Verilir?

KYK bursunda öncelik tanınan öğrenci grupları, şöyle sıralanmıştır:

 • Şehit çocukları ve şehit olan kişi bekar ise bekar kardeşi
 • Gazi çocukları ya da gazi bekarsa gazinin kendisi
 • Milli sporcu veya amatör milli sporcular
 • Annesi ya da babası vefat etmiş olan öğrenciler 
 • Lise eğitimini Darüşşafaka Lisesinde veya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yetiştirme yurtlarında görmüş olan kişiler
 • %40 engelli olan ve engelini hastane raporu ile kanıtlamış kişiler
 • Annesi ya da babası vefat etmiş olan öğrenciler

KYK Kredi 5 Yıl Alınır Mı?

KYK kredisinin alım süreci, maksimum 4 yıldır. Hazırlık sınıfında olan öğrencilere kredi kullanma imkanı tanınır. Ancak öğrenim süresi 4 yıl olarak belirlenmiş olan fakültelerde okuyan öğrenciler, eğer öğrenimlerini 4 yıl içinde bitiremezlerse, kendilerine tanınan kredi ya da burs kesilir.

Bankalardan Öğrenci Kredisi Alınır Mı?

Öğrencilerin bankalardan kredi alabilmesi, genellikle pek mümkün değildir. Ancak bazı bankalar, öğrenci olmasına rağmen bir yerde çalışan ya da ikamet eden ve üzerinde en az 1 fatura bulunan öğrencilere kredi verirler. Bankaların öğrenci olarak kayıtlı bulunan kişilere verdikleri kredi imkanları ve şartları, bünyelerine göre değişiklik gösterir.

KYK Kredi Başvurusu Her Yıl Yenilenir Mi?

KYK kredisinin müracaatı, her yıl yeniden yapılmaz. Bir kez KYK kredi başvurusu yapmış, alma hakkını kazanmasından sonra kredisini kullanmaya başlamış olan kişiler, kredi kullanımların üniversite okudukları süre boyunca devam edebilirler.

Ayrıca KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Yorum yapın