Bill Gates’in Başarı Hikâyesi – 1 Saniyede 230 USD

Bill Gates: Kurmuş olduğu Microsoft firması ile bilgisayar/yazılım sektörüne tam anlamıyla damga vurmayı başarmış olan Bill Gates, bu anlamda dünyanın en zengin ve başarılı isimleri arasında kabul görür. Gates’in hiç şüphesiz ki günümüzde bilgisayar teknolojilerinin ulaştığı bu muazzam seviyede katkıları yadsınamaz.

2000’li yıllardan bugüne dek müthiş bir yükseliş trendi yakalayan efsane isim, başarı hikayesi, serveti, büyük etki yaratan ilham verici sözleri ve bitmek bilmeyen girişimleriyle büyük bir fenomendir. Bugün birçok ufak ya da büyük girişimci, Bill Gates’in başarı hikayesinden, yükselişinden, çalışma biçiminden ve sözlerinden ilham alıyor.

Bill Gates Her Şeye Nasıl Başladı?

Genç insanlara örnek olma noktasında her daim özel bir şahsiyet olan Bill Gates, 1955 senesinde Seattle bölgesinde doğmuştur. Dünyanın en ünlü yazılımcı ve iş insanlarından biri olan Gates, tahmin edileceği üzere Amerikalıdır.

Bugün Microsoft isminin bu kadar büyümesinde ve tüm dünyaya yayılmasında müthiş çabaları olan ünlü girişimci, bilgisayar, teknoloji ve yazılımın gizemli dünyasına henüz 13 yaşındayken adım atmaya başlamıştır. Okulda fen, İngilizce ve matematik derslerinin çok iyi olduğu bilinmektedir. Ayrıca Gates’in drama derslerine de özel bir ilgisi olmuştur. Bugün evli ve üç çocuk babası olan Gates’in babası avukat, annesi ise öğretmendir.

Bill Gates basari hikayesi

Eğitim yaşamına Kuzey Seattle bölgesindeki bir devlet okulunda başlayan ünlü isim, hemen sonrasında Özel Lakeside Okulu’nda eğitimini sürdürdü. Lise dönemindeyken bir grup, bilgisayarları tanıtmak için sınıf gelir. O dönem okul birliği, özel bir bilgisayar sınıfı kurar.

Bill Gates, hemen hemen tüm zamanını bu bilgisayar sınıfında geçirir. Kişisel olarak bilgisayar programcılığına ilgi duymaya başlayan Bill Gates, basit şekilde program yazarak bu alana dahil olmaya başlar. Harvard Üniversitesi’ni 1973 yılına kazanmasına rağmen, henüz 3. sınıftayken okulu bırakma kararı alır. Bill, henüz toy bir üniversite öğrencisiyken, BASIC’in MITS Altair adlı bir versiyonunu yarattı.

Genç Yaşta Çok Büyük Hedefler Belirledi

BASIC, bilindiği üzere ilk olarak 1960 senesinde yazılmıştı. Çocukluk ve gençlik dönemlerinde yakın olduğu arkadaşı Paul Allen ile birlikte çalışmalarına hız kazandırdı. İki yakın arkadaş, geleceğe dair planlamalar yaptılar ve kendilerine yazılım konusunda hedefler belirlediler. En büyük hedefleri ise kişisel bilgisayarların yakın gelecekte her eve ve ofise girebilmeleriydi.

Bill Gates programlama basari

Günümüzde bilgisayar teknolojilerinin geldiği nokta baz alınırsa, Gates ve arkadaşının ne denli yüksek öngörülere sahip olduğu daha net anlaşılır. O yıllarda bu muhteşem ikili, evlerinin yakınında bulunan bir firmanın bilgisayarlarını ücret ödemeden kullanmak adına çeşitli yazılım hatalarını tespit ediyorlardı. Böyle bir işle ilgilenmek, Bill Gates’in uzmanlaşmasında önemli bir role sahip oldu. O yıllarda Traf-0-Data oluşumunu kurdular. Hemen akabinde ise Bill Gates, TRW adlı bir firmada staj yaptı.

İki Yakın Arkadaşın Muazzam Başarısı

Paul ile bağlantılarını hiç koparmayan Bill, New Mexico’da konumlanan MITS adlı bir şirket için yazılım geliştirdi. Her iki genç de bu şirkette kısa bir süre içinde işe başladı. 1975 senesinde kendileri adına son derece önemli olan o adımı nihayet attılar ve o dönemli adıyla Micro-Soft’u kurdular. Bu ismi, Micro computer ile software sözcüklerinin bir karışımı olarak düşünmüşlerdi.

MITS’de Altair adına gerçekleştirdikleri yazılım çalışmaları onlara hem çok ciddi bir prestij hem de para kazandırmıştı ancak bu yetenekli iki arkadaş çok daha büyük hedeflere oynuyordu. Gates 1976 senesinde bilgisayarla ilgilenen meraklılara korsan yazılımı yaymanın doğru olmadığını, bunun yeni çalışmaların önünü tıkayan bir problem olduğunu aktaran bir mektup yazar. O süreçte Bill Gates ve MITS’in başkanı Ed Roberts arasında fikir çatışmaları başlar ve yollar ayrılır.

Tıp Fakültesi Macerası

Memleketine dönen Gates, tıp fakültesine yazılmış ve mezun olmuştur. Hatta mezuniyet sonrasında kısa bir süre kasaba doktoru olarak da görev yapmıştır. Arkadaşı Allen ile beraber MITS’in yeni sahiplerine dava açar ve firma için oluşturdukları yazılımın haklarını talep etmişlerdir. Microsoft şirketi, farklı PC firmaları için de değişik formatlarda yazılım geliştirir. 1979 senesinin başında, şirketin 25 çalışanı bulunur. 23 yaşına geldiğinde Bill Gates ve arkadaşının kurduğu Microsoft, 2.5 milyon dolara varan bir şirket haline gelmiştir. Bill sadece yazılım alanında değil aynı zamanda operasyon yönetimi konusunda da üst düzey bir yeteneğe sahip olduğunu kanıtladı.

Microsoft’un Önlenemez Yükselişi

Bugün için Microsoft ve Apple birbirlerine karşı müthiş bir rekabet içerisinde olsalar da o dönem yenilik çalışmalarında birlikte hareket ettiler. Örneğin 1981 senesinde Apple, Microsfot’u özel olarak davet edip Macintosh isimli yazılımı geliştirmelerini talep etti. Ayrıca şirket, Apple II adına Softcard isminde bir yazılım oluşturdu. O iki senelik periyotta Microsoft rekor bir büyüme gerçekleştirdi.

Bill Gates microsoft

Çalışan sayısı 25’ten 128’e kadar yükseldi. Gelirler ise 2.5 milyon dolardan 15 milyon dolar seviyesine ulaştı. Şirket 1981’de anonim şirketine dönüştürüldü. Microsoft 1983 senesinde ise Japonya ve İngiltere gibi ülkelerde yeni şubeler açtı. Paul Allen’in aynı yıl ciddi bir hastalığa yakalanması şirketin planlarını etkiledi. Allen hastalığı nedeniyle işindeki görevinden istifa etmek zorunda kaldı. Hatta o dönem Paul Allen’in istifası çeşitli dedikoduları da beraberinde getirdi.

Microsoft’un Borsaya Girişi

1986 senesinde Microsoft halka arz kararı aldı. Hisse fiyatı 21 dolar olan şirketin hisse değeri kısa sürede inanılmaz bir hızla arttı. 1987 senesinde hisseler 90,75 seviyesine yükseldi ve Bill Gates, tam anlamıyla bir servetin sahibi olmaya başladı. Forbes tarafından hazırlanan dünyanın en zengin insanları listesinde Bill Gates düzenli olarak kendine yer buluyor.

Şirketin başarılı kurucusu farklı senelerde Time Dergisi’nin kapağında yer aldı. Hatta daha sonraki yıllarda elde ettiği büyük başarı sayesinde, yarıda bırakmasına rağmen Harvard Üniversitesi’nden Onur Ödülü aldı. Bill Gates 1995 senesinde Önümüzdeki Yol adını verdiği bir kitaba da imza atmıştır.

Bugün Hayır İşlerine Vakit Ayırıyor

Bill Gates, 90 milyar dolara yaklaşan servetiyle dünyanın en zengin kişilerinden biri olarak dikkat çekmektedir. Bill Gates daha çok hayır işlerine vakit ayırabilmek ve de sağlık konusunda çalışmalar yürütebilmek adına 2020 yılının mart ayında şirketten istifa etmiştir. Fakat günümüzde hala şirketin teknik danışmanlığını yapmaya devam etmektedir. Bill Gates’in 1 saniye içerisinde 230 dolar gelir elde ettiği bilinmektedir.

Gates şu ana dek toplamda 35 milyar dolar civarında bağış yapmıştır. İstifa ettikten sonra eşi ile beraber The Bill and Melinda Gates Foundation’u kurmuştur. Bill Gates yaptığı açıklamada çocuklarına 10’ar milyon dolar bırakacağını, servetinin kalan kısmını ise Bill Gates Vakfı’na bağışlayacağını duyurmuştur.

Gates ve ailesi, şu anda ABD’nin Washington bölgesinde, 6000 metrekarelik bir arazi içerisinde yaşamlarını sürdürüyor. Gates’in bu evi oluşturmak adına 113 milyon dolar para harcadığı çıkan haberler arasında. Dilerseniz kapanışı, Bill Gates’in unutulmaz birkaç sözü ile yapalım. İşte Gates’in girişimcilere ilham veren en önemli sözleri:

 “Başarıyı kutlamak elbette iyidir fakat başarısızlıklardan çıkan derslere kulak vermek daha mühimdir.”
“Başarı son derece alçak bir öğretmendir. İnsanları ne yazık ki bir daha hiç kaybetmeyecekleri konusunda baştan çıkarabilir.”
“Eğer herhangi iyi bir şey yapamıyorsanız, en azından onun iyi görünmesini sağlayın”

“Bill Gates’in Başarı Hikâyesi – 1 Saniyede 230 USD” üzerine bir yorum
  1. Çok ilham verici bir yazıydı. Bill Gates’in başarısı gerçekten takdir edilesi. Onun gibi büyük hedefler belirlemek herkes için bir örnek olmalı. Başarıya giden yolda engeller olsa da, azimle çalışarak her şeyin üstesinden gelinebileceği bir kez daha kanıtlanıyor. Teşekkürler!

    Yanıtla
Yorum yapın