Kredi Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak?

Kredi sicil affının çıkış zamanı, henüz belirlenmemiştir. Ancak 2022 yılında çıkacak olan torba yasa ile beraber, kredi sicil affı düzenlemesi de yürürlüğe girecektir. Bu affın çıkışından sonra, Ekim 2021’e kadar yapılmış olan tüm borçlara yeni bir düzenleme geleceği söylenmiştir.

Sicil Affı Dilekçesi Nedir?

Sicil affı dilekçesi, yeni çıkacak olan kredi sicil affından yararlanabilecek olan kişilerin yazmaları gereken dilekçedir. Yeni çıkacak olan kanuna göre, aftan yararlanmak isteyen herkes bu dilekçeyi ilgili kurumlara teslim etmekle yükümlüdür.

Bankalarda Kara Liste Ne Zaman Silinecek?

Kara liste isimlerinin silinmesi, kredi ya da kredi kartı borcu dolayısıyla icralık olmuş kişilerin borçlarını tamamlamalarından 5 yıl geçmesi ardından gerçekleşebilir. Hala yüklü miktarda kredi borcu bulunan kişiler, ödemelerine devam ettikleri sürece isimleri kara listede yer alacaktır.

Sicil Affı Yasası Resmi Gazetede Yayınlandı Mı?

Kredi sicil affının resmi gazetede yayınlanması gerçekleşmiştir. Ancak resmi gazetede yayınlanmasına rağmen henüz yürürlüğe koyulmamış, koyulma zamanı da net bir şekilde belirtilmemiştir.

Banka Sicili Ne Kadar Sürede Düzelir?

Banka sicilinin düzelme süresi, 5 yıldır. Özellikle borcun ödenmemesi dolayısıyla icralık olmuş kişilerin kara liste adı verilen çok riskli gruptan çıkması, ancak bu zaman diliminin tamamlanmasından sonra gerçekleşebilir.

Yasal Takipten Ne Zaman Çıkılır?

Yasal takip sürecinin sona erişi, yoktur. Borcunu belirtilen süre dahilinde ödememiş olan kişilerin şahıslarına bir yasal takip süreci başlatılır. Bu sürecin başlaması itibari ile de borcun tamamı kapanana kadar kişilerin yasal takipleri sona ermez. Ancak borcun faizi ile beraber ödenmesinden sonra, 5 sene geçmesi ile beraber resmi yasal takip süresi son bulur.

Sicil Affı Dilekçesi Nereye Verilir?

Kredi sicil affı dilekçesi, tüm bankalar tarafından kabul edilir. Ancak bu dilekçenin kişilerin daha önce çalıştıkları ve kredi çektikleri bankalara teslim etmeleri, daha kısa sürede sonuç almaları bakımından önemlidir.

Kredi Sicil Affı Nedir?

kredi sicil affi nedir

Sicil affı, daha önce çektikleri krediyi ödeyemediği için haklarında yasal takip süresi başlatılmış olan, hala kredi borcunu ödeyemediği için ismi kara listede yer alan kişilerin takip süreçlerinin sona ermesi amacı ile çıkarılmış bir yasadır. Kredi sicil affı, yürürlüğe girmesinden ve başvuru yapan kişilerin başvuruları kabul edildikten sonra kişilerin, isimleri kara listede olması sebebi ile kredi alamama durumları ortadan kalkar. Bu aftan yararlanan kişiler, yeniden kredi kullanabilir ve bankaların diğer imkanlarından yararlanabilirler.

Sicil Affı İçin Ne Yapılması Gereklidir?

Kredi sicil affından faydalanılabilmesi için borç sahibi kişilerin bankalara şahıslarına ait olan bir dilekçe vermeleri ve kalan borçlarını 6 aylık süre içinde ödeyeceklerini taahhüt etmeleri gereklidir. Bu dilekçenin teslim edilmesinden sonra kara listede ismi var olan kişiler, verdikleri taahhüdü yerine getirebilirlerse isimleri silinir. Dilekçe vermek ve borç ödemek dışında kişilerin yapmaları gereken herhangi bir şey yoktur.

Yasal Takipli Borç Nasıl Ödenir?

Adına yasal takip süresi başlatılmış olan borçların ödenmesi, ikamet adreslerine ihtarname gönderilmiş olan kişilerin bankaları ve avukatları ile kuracakları iletişimin sonrasında başlatılabilir. Eğer kişilerin gelir durumu, bu borcu ödemeye uygunsa kişilerin borçları yapılandırılır. Ancak gelir seviyelerinin borçlarından çok fazla olması, farklı çözüm yollarının uygulanmasını sağlayacaktır.

Yasal Takibin Başlatılma Süresi Kaç Gündür?

Kredi borçlarının ödenmemesinden dolayı şahıslar adına yasal takip başlatılması, resmi olarak 180 gün olarak belirlenmiştir. Merkez Bankası tarafından verilmiş olan bu karar ile, daha önceden borç ödemelerini 90 gün boyunca yapmamış olan kişilerin adları üzerine çıkan takip kararları maddesi değişmiştir. 180 gün yani 6 ay boyunca ödemesi yapılmayan borçlara takip başlatılacaktır.

Memur Sicil Affı Nedir?

Memur sicillerinin affı, daha önceden disiplin cezası alması sebebi ile memurluktan men edilmiş olan kişilerin yeniden memurluklarına dönebilmelerini içeren yasa tasarısıdır. Komisyondan geçen ancak henüz Resmi Gazete yayınlanmamış olan bu af ile, güncel olarak yaklaşık 20.000 memur yeniden işine dönebilecektir.

Kredi Sicil Affı Başvurusu E-devlet Üzerinden Yapılır Mı?

Kredi sicil affının müracaatları, e-devlet üzerinden de yapılmaya uygundur. Sisteme giriş yapılmasının ardından, arama çubuğuna “Kredi Sicil Affı” yazılması ile çıkan sekmeye tıklanır. İşlem, online olarak hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilir.

Ayrıca Akbank 5.000 TL Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Yorum yapın