En Çok Kullanılan 12 Sosyal Medya Uygulamaları

Popüler Sosyal Medya Uygulamaları: En popüler sosyal medya uygulamaları, dünya çapında milyarlarca kişinin ortak paydada buluşmasını sağlıyor. Teknoloji çağının kaçınılmaz bir parçası haline gelen sosyal medya günümüz insanının en fazla vakit geçirdiği yerler haline geldi. Herkesin sosyal medyada takip ettiği farklı kişiler veya konular bulunuyor. Buna rağmen en çok kullanılan sosyal medya platformları zamanla değişiklik gösterebiliyor. Geçmişten günümüze en çok kullanılan 12 sosyal medya uygulaması hakkında detaylı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Yazılım, mobil reklam, dijital reklam ajansı hizmeti, sosyal medya yönetim danışmanlığı, PR çalışması, PR danışmanlık hizmetleri ve kurumsal SEO Hizmetleri konularında danışmanlık hizmeti veren Rimors Danışmanlık Bilişim ve Teknoloji’ye göre en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları şu şekilde.

Popüler Sosyal Medya Uygulamaları

En çok tercih edilen sosyal medya uygulamaları, kullanıcılarına çeşitli kolaylık ve avantajlar sağlıyor. Web 2.0 teknolojisiyle birlikte hayatımızda büyük yer edinen sosyal medya uygulamalarının kullanıcı sayısı giderek artıyor. Bilgiye ulaşmanın en kolay yöntemi olan internet mecrasında sosyal medya uygulamalarına olan ilgi artıyor. Sosyal medya platformları; görsel odaklı, video odaklı, metin veya yorum odaklı farklı ihtiyaçları karşılıyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de milyonlarca kullanıcıya ulaşan en popüler sosyal medya uygulamalarına birlikte göz atalım.

Instagram

Instagram uygulaması, dünya çapında mevcut koşullarda en popüler sosyal medya platformu haline geldi. Neredeyse son 10 yılın en popüler sosyal medya uygulaması denince akla Instagram geliyor. İlk etapta bir fotoğraf paylaşım uygulaması olarak kullanıma sunulan Instagram, kısa sürede büyük popülerlik kazandı. Instagram sosyal medya uygulamasının sınırları dünya çapında milyarlarca kullanıcıya ulaştı.

populer sosyal medya uygulamalari instagram mugisnot

Instagram artık sadece bir fotoğraf paylaşım platformu değil, birbirinden farklı kanallarda etkileşim yapılabilen bir mecra oldu. Video, ses, görüntü ve metin gibi tüm alanları kullanan Instagram platformu reklam platformuna evrim geçirdi. Etkileşimi yüksek kişilerin Instagram fenomeni olarak adlandırıldığı bu uygulama ürün satışlarında da etkili bir platform haline geldi. Instagram hızla büyüyen potansiyeli ile Mark Zuckerberg tarafından satın alındı ve Meta şirketinin bir parçası haline getirildi.

Facebook

Facebook uygulaması, en eski ve popüler sosyal medya platformlarından biridir. Türkiye’de de sosyal medya tanımını ilk kuran Facebook uygulamasıdır. Mark Zuckerberg’in kurucusu olduğu Facebook, esasında insanların yakınlarıyla temasa geçtiği bir web ağıdır. Facebook profili oluşturan kullanıcılar, eski arkadaşlarını veya yakın tanıdıklarını bu platformdan takibe alıyor. Facebook zamanla eski popülerliğini kaybetse de günümüzde hala dünya çapında milyarlarca kullanıcısı bulunuyor.

populer sosyal medya uygulamalari facebook mugisnot
populer sosyal medya uygulamalari facebook mugisnot

Sadece bireysel kullanıcıların değil, dev şirketlerin ve kamu kurumlarının da resmi Facebook hesapları bulunuyor. Sosyal medyada birbirinden farklı içerikleri oynatma özelliği bulunan Facebook, günümüzde Meta şirketinin çatısı altında bulunuyor. Eski popülerliğinden uzak olan Facebook çeşitli anlık mesajlaşma uygulamalarıyla da kullanım deneyimini iyileştiriyor. En çok kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında Facebook ayrı bir öneme sahiptir.

TikTok

TikTok uygulaması, son yıllarda kullanıma sunulan video içerik odaklı bir sosyal medya platformudur. Çin merkezli olan şirket, çok kısa sürede sosyal medya kullanıcılarının ilgisini çekmeyi başardı. TikTok uygulamasının kısa sürede yakaladığı bu başarı diğer sosyal medya şirketlerini gölgede bıraktı. Ülkemizde daha çok genç kitleye ve hatta Z kuşağına hitap eden TikTok uygulaması giderek popülerlik kazanıyor. Artık her yaştan kullanıcı TikTok üzerinden çeşitli içerikler paylaşıyor. TikTok mobil uygulaması sayesinde günümüzde tüm marka ve modeldeki akıllı telefonlarda sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

en cok kullanilan sosyal medya uygulamalari tiktok mugisnot
en cok kullanilan sosyal medya uygulamalari tiktok mugisnot

Sosyal medya platformlarına ilişkin tutulan analizlere göre TikTok uygulaması son dönemde 2 milyardan fazla aktif kullanıcıya ulaştı. Çin merkezli sosyal medya devi TikTok, kullanıcılara istedikleri her konuda video içerikleri paylaşma imkânı sağlıyor. Tıpkı Instagram gibi sosyal medyada bir dev haline gelen TikTok, aynı zamanda bir reklam platformuna dönüştü. Günümüzde tüketicilere ulaşmayı hedefleyen şirketler TikTok platformu üzerinden çeşitli reklam ve satış faaliyetleri gerçekleştiriyor. Kendi içinde TikTok fenomeni adında ünlüler çıkaran bu platform her geçen gün popülerlik kazanıyor.

Twitter

Twitter uygulaması, ülkelerin ve genel olarak dünya gündeminde yer alan konuların konuşulduğu metin odaklı bir platformdur. İlk etapta belirli karakter sınırına takılan yazılarla kullanılabilen Twitter uygulaması sesli, görsel ve videolu paylaşımlara izin veriyor. Dünya çapında ortalama 1 milyar kadar aktif kullanıcısı bulunan Twitter, etkileşimi yüksek bir ortamdır. Günümüzde siyasiler, futbolcular, sanatçılar ve internet ünlüleri Twitter platformunu etkin bir şekilde kullanıyor.

en populer sosyal medya uygulamalari twitter mugisnot
en populer sosyal medya uygulamalari twitter mugisnot

Twitter sosyal medya platformu sadece bir etkileşim merkezi değil aynı zamanda reklam ortamı olarak kullanılabiliyor. Ürün pazarlama, reklam ve içerik paylaşımı konusunda profesyonel uzmanların yönettiği Twitter hesaplarının sayısı artıyor. Twitter mecrasında fark yaratan bir profile sahip olabilmek için düzenli ve kaliteli paylaşım yapılmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Son olarak 2022 yılının sonlarında Tesla CEO’su Elon Musk tarafından 44 milyar dolar ödemeyle satın alınan Twitter platformu çeşitli güncellemeler geçiriyor.

YouTube

YouTube uygulaması, sosyal medya platformları arasında video paylaşımı odaklı bir yapıya sahiptir. Özellikle 2006 yılından bu yana büyük bir hızla büyüyen YouTube günümüzde milyarlarca kullanıcıya ulaşmayı başardı. YouTube platformunda en sevilen ünlülerin video içerikleri dışında aklınıza gelebilecek her türlü konuda video içeriği bulunuyor. YouTube en popüler sosyal medya platformlar arasında adından sık sık söz ettirmeye devam ediyor.

En cok kullanilan 12 Sosyal Medya Uygulamalari youtube mugisnot
En cok kullanilan 12 Sosyal Medya Uygulamalari youtube mugisnot

Özellikle 2015 yılından itibaren çok geniş kitlelere ulaşan YouTube platformu Google şirketine satıldıktan sonra önemli atılımlar yaptı. YouTube üzerinden içerik üreticileri izlenme sayısı ve izlenme sürelerine göre para kazanma imkânına sahip oluyor. Bu yüzden en çok kullanılan 12 sosyal medya uygulaması arasında ayrı bir önem taşıyor. Kullanıcılarına doğrudan para kazanma imkânı verdiği için YouTube fenomenleri bu platformu etkin biçimde kullanmak istiyor. YouTube kanalı sahiplerine video içerikleriyle para kazanma fırsatı sunan pek çok farklı ajans bulunuyor.

WhatsApp

WhatsApp uygulaması, aslında tam anlamıyla bir sosyal medya uygulaması olmasa da bu listede yerini alıyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de milyarlarca kullanıcıya ulaşan WhatsApp en popüler mecralardan biridir. WhatsApp uygulaması anlık mesajlaşma mecrası olarak bilinir. Ülkemizde milyonlarca kullanıcıya hitap eden bu uygulama, internet bağlantısını kullanarak ücretsiz iletişim kurma fırsatı sunuyor.

En cok kullanilan 12 Sosyal Medya Uygulamalari whatsapp mugisnot
En cok kullanilan 12 Sosyal Medya Uygulamalari whatsapp mugisnot

WhatsApp uygulaması 2010’lu yılların başında yavaş yavaş adını duyurmaya başladı. Akıllı telefon ve tabletlerin mobil uygulama mağazalarında en çok indirilenler listesine giren WhatsApp kısa sürede ün kazandı. Günümüzde WhatsApp sadece mesajlaşmak için değil sesli ve görüntülü aramak hatta konferans yapmak için de kullanılıyor. Dünya çapında milyarlarca kullanıcısı bulunan WhatsApp, tıpkı Facebook ve Instagram uygulamaları gibi Meta şirketlerinden biridir.

Telegram

Telegram uygulaması, Rusya merkezli popüler anlık mesajlaşma platformudur. En büyük rakibi WhatsApp olan Telegram’ın sunduğu avantajlar daha özeldir. Belirli konularda spesifik bir iletişim mecrası haline gelen Telegram’ın kullanıcı sayısı giderek artıyor. Telegram üzerinden 7 gün 24 saat boyunca kesintisiz olarak iletişim kurmak mümkün oluyor. En popüler iletişim uygulamalarından Telegram’da da sesli ve görüntülü aramalar, sesli sohbet odaları bulunuyor.

Herhangi bir konu hakkında eğitim ve sosyal paylaşım içerikleri bulabileceğiniz Telegram, anonim kullanım avantajı sağlıyor. Bu sayede Telegram kullanıcıları kendi kimlik bilgilerini deşifre etmeden sosyal medyada daha etkin bir hareket alanı elde edebiliyor. Telegram’ın giderek popülerlik kazanmasıyla birlikte ülkemizde de sevilen mecralardan biri olduğu biliniyor. Tamamen ücretsiz kullanım avantajı sunan Telegram sayesinde günün her saatinde sevdiklerinizle iletişim kurma imkânı bulabilirsiniz.

LinkedInPopüler Sosyal Medya Uygulamaları

LinkedIn uygulaması, sosyal medyaya farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Genellikle iş ve mesleki içeriklerin yaygınlık kazandığı LinkedIn, bir network ağı olarak hizmet veriyor. Herhangi bir meslek dalında yeni insanlarla tanışmak, sektör temsilcileriyle irtibat kurabilmek ve takip etmek isteyenler LinkedIn’i seçiyor. Giderek popülerlik kazanan LinkedIn uygulaması, iş arayanlara da yeni kariyer kapıları açıyor.

populer sosyal medya uygulamalari linkedin mugisnot
populer sosyal medya uygulamalari linkedin mugisnot

Türkiye’de özellikle son 5 yılda geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan LinkedIn hala popülerliğini sürdürüyor. LinkedIn üyeleri, günün her saatinde kendi profilleri aracılığıyla metin veya görsel içerikli paylaşımlar yapabiliyor. Sadece iş dünyasının önde gelen insanlarına değil şirket ve derneklere de kapısını açan LinkedIn oldukça popülerdir.

RedditPopüler Sosyal Medya Uygulamaları

Reddit uygulaması, ABD merkezli bir sosyal mecra olup dünya çapında 1 milyar kullanıcıya ulaşmayı başardı. Reddit mecrasında internet dünyasında aklınıza gelebilecek her türlü içerikler özgür bir şekilde paylaşılıyor. Esasında bir forum sitesine benzer yapıda olan Reddit, kullanıcılarına herhangi bir konuda özel topluluklar kurma fırsatı veriyor. Reddit toplulukları, bir konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen veya sadece sohbet için bir araya gelmiş kullanıcılara hitap ediyor. Türkiye’den de milyonlarca kullanıcıya sahip olan Reddit uygulaması sanal uygulama mağazalarından ücretsiz indirilebiliyor.

populer sosyal medya uygulamalari reddit mugisnot
populer sosyal medya uygulamalari reddit mugisnot

Bigo Live

Bigo Live uygulaması, teknolojinin gelişmesi ve daha fazla kişi tarafından ulaşılabilir olmasıyla birlikte popüler oldu. Akıllı telefon kullanımının artması, sosyal medya platformları arasında videolu görüşme yapma ihtiyacını doğurdu. Bu bakımdan son yıllarda kendi sektöründe fırtına gibi esen mobil uygulamalar arasında Bigo Live öne çıkıyor. Bu platform, kullanıcıların oluşturdukları profiller ile rastgele yeni insanlarla tanışma imkânı sunuyor. Bigo Live üzerinden canlı yayın açan kullanıcılar yeni insanlarla tanışıp onlara çeşitli kamera şovları yapıyor. Giderek popülerlik kazanan Bigo Live uygulamasının bazı ücretli sürümleri de bulunuyor. Ancak genel olarak Bigo Live uygulamasında bir hesap açıp canlı sohbet odalarına giriş yapmak ve video içeriklerini izlemek tamamen ücretsizdir.

Swarm

Swarm uygulaması, özellikle 2013 ve 2014 yıllarında popülerliğinin zirvesine ulaşmış bir sosyal medya platformudur. Foursquare gibi bir altyapıya sahip olan Swarm, çeşitli mekânların adresleri üzerinden yeni insanlarla tanışma imkânı tanıyor. Örneğin gittiğiniz bir mekânda Swarm üzerinden giriş yapan kişileri bulabilir ve onlara arkadaşlık isteği gönderebilirsiniz. Sosyal medya uygulamaları arasında yeni insanlarla tanışmayı en kolay hale getiren mobil uygulamalardan biri Swarm’dır.

Swarm, anonim kişilerle tanışıp arkadaş olmayı sağlamanın yanı sıra mekanlar hakkında bilgi sahibi olmanızı da sağlıyor. Örnek olarak yeni seyahat ettiğiniz bir şehirdeki gezilecek en güzel yerler hakkında bilgileri Swarm üzerinden alabilirsiniz. Kullanıcılar Swarm üyelikleri sayesinde mekânların haritalar kısmına yorum ve görüşlerini yazabiliyor ve puanlama yapabiliyor. Swarm başka insanların mekân hakkında yaşadıkları deneyimi önceden görebilmeniz için en ideal mecralardan biridir.

Snapchat

Snapchat uygulaması, anlık mesajlaşma platformları arasında görsel alanda öne çıkıyor. Snapchat profili oluşturan kullanıcılar bu sayede günlük yaşamlarından enteresan kesitleri yakın çevreleriyle ve hatta dünyayla paylaşabilirler. Anda kalarak zamanı yönetmek ve iletişimde olmak isteyenler Snapchat profillerini etkin biçimde kullanabilir. Anlık mesajlaşma dışında fotoğraf ve video hikâyeleriyle paylaşım yapma imkanı tanıyan Snapchat oldukça popülerdir. Bu mecra, en çok kullanılan 12 sosyal medya uygulaması arasında adından söz ettiren bir mesajlaşma platformu olarak kabul edilebilir.

www.rimors.com

Yorum yapın